Naujos paukščių rūšys Žemaitijos nacionaliniame parke

Parašė: Marija JANKAUSKIENĖŽemaitijos nacionalinio parkodirekcijos Gamtos ir kultūros paveldoskyriaus ekologė 2019-04-30

Šių metų balandžio 8-ąją Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas ekspertas Marius Karlonas Paburgės kraštovaizdžio draustinyje prie Uošnos upelio augančiuose nendrynuose užregistravo ir nufotografavo net šešias ūsuotąsias zyles. Tai nauja labai spalvinga paukščių rūšis Žemaitijos nacionaliniame parke.
Ūsuotosios zylės į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos nuo 1976 metų. Yra Berno konvencijos II priedo sąraše. Priskiriamos žvirblinių būriui. Manoma, kad jos mūsų krašte gyvena ištisus metus. Dydžiu kiek mažesnės už didžiąsias zyles.
Su kitomis paukščių rūšimis ūsuotųjų zylių sumaišyti neįmanoma, nes panašių savo išvaizda rūšių aplinkiniuose kraštuose nėra. Jos yra labai judrios, ne veisimosi metu laikosi po kelias. Peri dideliais nendrynais apaugusių vandens telkinių pakrantėse. Lizdus suka ant žemės arba kupsto netoli vandens. 4–6 kiaušinius deda balandžio pabaigoje–rugpjūčio pradžioje.
Rašoma, kad ūsuotosios zylės išveda net 2–3 vadas. Jaunikliai lizde užsibūna labai trumpai, 12–14 dienų, ir jį palieka dar nemokėdami skraidyti. Jie puikiai laipioja augalų stiebais, slepiasi tankiuose nendrių sąžalynuose.
Ne veisimosi metu ūsuotosios zylės klajoja būreliais, miega susiglaudusios. Minta įvairiais vabzdžiais, voragyviais, moliuskais, žiemą – ir sėklomis, ypač nendrių.
Grėsmė šiai rūšiai – tai nendrynų ištisinis išpjovimas, jų gaisrai ir vandens lygio svyravimas, kurio metu užliejami šių paukščių lizdai.
Ornitologas ekspertas M. Karlonas šiuo metu ruošia medžiagą knygai apie galimybę Žemaitijos nacionaliniame parke stebėti paukščius, todėl daug laiko praleidžia mūsų parke aprašydamas ornitologinius maršrutus, stebėjimo vietas. Platelių ežere šį pavasarį jis matė daug tundrinių žąsų ir tik kelias želmenines. Tai 2017 metais Lietuvoje išskirtos rūšys, anksčiau jos abi buvo vadinamos tiesiog želmeninėmis žąsimis. Plačiau apie tai M. Karlonas rašė žurnalo „Paukščiai“ 37-ajame numeryje. http://birdlife.lt/upload/partners_pictures/pdf/pauksciai-20181-internetuipdf-96.pdf
Tikimės, kad dažnesnis ornitologų lankymasis mūsų parke padės aptikti dar daugiau naujų paukščių rūšių, o ruošiama knyga apie ornitologinio turizmo galimybes pritrauks ne tik vietinių, bet ir užsienio gamtos mylėtojų.
Mariaus Karlono nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas