Neatrastos grafų Zubovų istorijos išvysta dienos šviesą

Parašė:  2020-10-09

Plungės rajono viešoji biblioteka įgyvendina projektą „Grafų Zubovų istorinis, kultūrinis palikimas Šiaurės Vakarų Lietuvoje“. Jo metu minėtojoje Lietuvos vietovėje vyko trys ekspedicijos „Zubovų kelias“. Plungiškiai kartu su partneriais – Kretingos, Joniškio istorijos ir kultūros bei Šiaulių „Aušros“ muziejais – siekė geriau susipažinti su šių didikų istorija ir palikimu.
„Plungės viešoji biblioteka įsikūrusi viename gražiausių Zubovų palikimo pastatų – šiandien kunigaikščio M. Oginskio dvarui priklausančioje 1846 metų pilaitėje-laikrodinėje, tad šis projektas tikrai neatsitiktinis, jo labai ilgai laukėme“, – pokalbį pradeda bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė ir šio projekto vadovė Uršulė Padagienė.
– Plačiau papasakokite apie projektą „Grafų Zubovų istorinis, kultūrinis palikimas Šiaurės Vakarų Lietuvoje“. Kuo jis išskirtinis?
– Šis projektas, tiksliau, šis maršrutas – reikšmingas Lietuvos kultūrai ir istorijai, nes apima ir į visumą sujungia tai, kas dar „nepačiupinėta“. Juk apie grafus Zubovus plačioji visuomenė žino tikrai nedaug.
Projektas apima Šiaurės Vakarų Lietuvos vietoves, susijusias su grafų Zubovų istorija, jas sujungia į vieną ryškų, aiškiai apibrėžtą ir išskirtiniais ženklais paženklintą Šiaurės Vakarų Lietuvos „Zubovų kelio“ pažintinį turą. Į jį bus įtrauktos trys apskritys (Telšių, Klaipėdos ir Šiaulių) ir keturi jų rajonai (Plungės, Kretingos, Akmenės, Joniškio) su 15 jų miestų, miestelių ir kaimų.
– Kaip praėjo pirmosios ekspedicijos? Kas jose dalyvavo?
– Liepos gale ir rugpjūtį vyko trys ekspedicijos. Per jas supratome, kaip gerai Plungė gyvena (šypsosi – red. past.). Visi trys Plungėje išlikę Zubovų paveldo objektai – laikrodinė, varpinė ir koplyčia – yra puikios būklės palyginti su objektais kituose rajonuose.
Į ekspedicijas leidosi Plungės viešosios bibliotekos darbuotojų komanda. Kartu su mumis taip pat vyko Plungės rajono savivaldybės administracijos paveldosaugininkas ir kraštotyrininkė.
Džiaugiamės projekto partneriais iš Kretingos muziejaus, Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus bei Šiaulių „Aušros“ muziejaus, kurie lydėjo mus per ekspedicijas ir suteikė vertingos istorinės informacijos apie minėtuosiuose rajonuose gyvuojantį arba egzistuojantį Zubovų paveldą.
– Ką įdomaus sužinojote per ekspedicijas? Gal galite pasidalyti atradimais?
– Kadangi su grafų Zubovų paveldu iki šiol buvome susidūrę tik Plungėje, tad dauguma lankytų vietų ir išgirstų istorijų buvo mums naujos. Per pirmąją ekspediciją apsilankėme Žadeikiuose, Kretingos rajone. Buvome girdėję, kad ten yra grafų Zubovų fundacinis akmuo. Sutikome dvare gyvenančią ponią Mildą Raudoniutę. Ji maloniai papasakojo dvarelio istoriją ir parodė mums tą akmenį. Nežinantys, ko ir kur ieškoti, net nekreiptų dėmesio į teritorijoje žaliuojantį gluosnį, kurio šakos nusvirusios iki pat žemės. Pasislėpęs prie medžio kamieno ir guli tas akmuo, apsamanojęs ir apkerpėjęs. Bevalant akmenį pradėjo ryškėti rusiškai parašyti žodžiai „Grafai N. D. Zubovai 1846“. Tai, man asmeniškai, buvo įsimintiniausias ekspedicijų įvykis.
– Kuo šis projektas naudingas plačiajai visuomenei?
– Remdamiesi per ekspedicijas surinkta informacija ir istorijos žiniomis, išleisime gidą su žemėlapiu, kuriame bus pažymėti Šiaurės Vakarų Lietuvoje esantys Zubovų paveldo objektai, taip pat pateikta su jais susijusi informacija. Projektas skirtas Lietuvos ir užsienio turistams, žmonėms, besidomintiems kultūra ir istorija, taip pat vienišiems keliautojams, mėgstantiems klajoti po nepažintas vietoves, fotografuoti, mėgautis gamta ir romantiniais pasakojimais.
– Gal planuojate plėsti, tęsti šį projektą?
– Kad labiau išplėstume šį projektą, turėtume geriau susipažinti su pačių Zubovų gimine istoriniame kontekste. Tai ir darysime. Svajojame giliau pasikapstyti Rusijoje esančiame grafų Zubovų archyve, nes iki šiol klausimų yra daugiau negu atsakymų.
Projektą „Aktuali kultūra“ įgyvendina Lietuvos Respublikos kultūros ministerija. Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo finansuojamo veiksmų programos 12 prioriteto „Techninė parama, skirta informuoti apie veiksmų programą ir jai vertinti“ ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Daugiau informacijos: www.esinvesticijos.lt ir www.lrkm.lt.

Užs. Nr. I-396

1. Austrijos miestas, kuriame vyksta tarptautinis vasaros muzikos festivalis, dar vadinamas kompozitoriaus Volfgango Amadėjaus Mocarto miestu.
2. Mažas, į gitarą panašus instrumentas.
3. Dainuojamosios poezijos atlikėjas.
4. Muzikos garsaeilio dalis.
5. Populiari daina, kurią perdainavo daug Lietuvos atlikėjų, „… stogai“.
6. 2019 metais geriausia operos soliste pasaulyje išrinkta … Grigorian.
7. Richardo Vagnerio opera „Tristanas ir …“.

 

Teisingi atsakymai

1. Zalcburgas. 2. Ukulelė. 3. Bardas. 4. Oktava. 5. Vilniaus. 6. Asmik. 7. Izolda.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kokias regioninės kultūros žaizdas atvėrė pandemija? (5)

Plungės kultūros centro direktorius, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas, Lietuvos kultūros ir meno tarybos narys, Lietuvos […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pirmasis Seimo rinkimų turas baigėsi. Ar tokių rezultatų tikėjotės?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas