Nusikaltimas gamtai ir žmoniškumui ar noras nenukrypti nuo darbų grafiko?

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2019-06-03

Šią savaitę ta dalis Plungės visuomenės, kuri neabejinga gamtoje vykstantiems procesams, su siaubu stebėjo, kas vyko vienoje gražiausių mūsų miesto vietų – Laisvės alėjoje. Antradienį čia pradėti liepų kirtimo darbai. Vėlyvą trečiadienio rytą alėjoje paguldyti buvo paskutiniai medžiai. Vaizdas išties sukrečiantis, ypač tiems, kurie augo kartu su jau buvusiais Laisvės alėjos medžiais. Kita vertus, šie darbai – jokia staigmena: Plungės rajono savivaldybė šioje teritorijoje įgyvendina projektą, žadama, jog ateityje čia bus be galo gražu. Tačiau yra vienas „bet“, dėl kurio iš dalies ir kilo visas šis ažiotažas ir nepasitenkinimas – medžiai pradėti kirsti tuo metu, kai paukščiai pagal visus gamtoje vyraujančius dėsnius dar lizduose peri.
Dalis visuomenės sukrėsta
„Barbarai, bepročiai, medžių genocidas, kokius vandalus išrinkote į valdžią“, – šie ir panašūs epitetai socialinėje erdvėje pradėjo skrieti Plungės valdžios adresu, kai feisbuke imta dalytis nuotraukomis ir vaizdo įrašais su Laisvės alėjoje kertamomis liepomis.
Dar šios savaitės pradžioje išplatinta informacija, kad Plungės žaliaisiais prisistatantys asmenys Plungės rajono savivaldybės merui Audriui Klišoniui išsiuntė laišką, kuriame rašoma, kad gegužės 27 dieną Plungėje Laisvės alėja aptverta, sužymėtas liepas ketinama kirsti su perinčiais paukščiais, inkilais, karvelių keršulių lizdais. Mero prašoma „humaniško požiūrio į gyvybę“ pristabdant medžių pjovimą, kol paukščiai išves vaikus, bent iki liepos 1-osios.
Toks kreipimasis tikslo nepasiekė: jau kitą dieną Laisvės alėjoje būrys darbininkų užkūrė pjūklus ir liepos pradėtos guldyti ant alėjos grindinio.
Reikia pažymėti, jog šie medžių kirtimo darbai pradėti turint konkretų tikslą – paruošti teritoriją tvarkymo ir rekonstrukcijos darbams. Kaip žinoma, Plungės rajono savivaldybė įgyvendina vieną iš grandiozinių savo projektų – „Babrungo upės slėnio estrados teritorijos ir jos prieigų bei jungčių su Plungės miesto centrine dalimi sutvarkymas“. Laisvės alėja – viena iš vietų, kuri po projekto įvykdymo turėtų ženkliai pakeisti savo veidą. Tarp kitko, numatyta, jog alėjoje neliks vien tik šaltas grindinys – liepos bus atsodintos.
Kaip bebūtų, matant virstančias senąsias liepas kai kuriems plungiškiams skaudu. Didžioji dalis komentatorių paties fakto, jog šiuos medžius reikia pašalinti, nekvestionuoja. Šiurpina ta detalė, kad pasielgta morališkai aplaidžiai ir galbūt netgi nusikalstamai – juk liepos nukirstos tuo metu, kai lizduose peri paukščiai. Akcentuojama, jog galbūt reikėjo palaukti bent jau liepos mėnesio.
Savivaldybė: „Viskas teisėta“
Ažiotažą visuomenėje sukėlusią situaciją paprašėme pakomentuoti Plungės rajono savivaldybės merą A. Klišonį. Jį pakalbinome ką tik grįžusį iš Laisvės alėjos, kai medžių pjovimo darbai buvo pradėti.
A. Klišonis aiškino, jog liepų „išėmimas“ – suplanuotas ir suderintas dalykas. Dauguma medžių esą buvo su didelėmis išpuvomis, seni, taigi kėlė pavojų ir praeivių, ir ten gyvenančių žmonių saugumui. Beje, kaip pastebėjo meras, patys alėjos gyventojai, sutikti tą rytą, kai buvo kertami medžiai, džiaugėsi: esą pagaliau po tiek metų jie savo butuose gali džiaugtis dienos šviesa.
„Plungėje tiek metų nieko nebuvo daroma – turime tai pakeisti. Suprantu, kad kiekvienas žmogus turi teisę turėti ir išsakyti savo nuomonę, tačiau šiuo atveju labai svarbu yra suplanuotų darbų eiliškumas. Juk įgyvendinant Babrungo slėnio projektą bus tvarkoma ne tik teritorijos paviršinė dalis. Nukėlus medžių pjovimo darbus, sustotų ir alėjos požeminių komunikacijų darbai, juk ir gruntas dar privalo susistovėti. Be to, nežinome, kokia vasara mūsų laukia, gal oras nebus palankus, todėl norisi kuo daugiau padaryti dabar, kas privaloma“, – dėstė A. Klišonis ir pridūrė, kad jis tikrai nėra nusiteikęs prieš gamtą ir paukštukus. Tiesiog situacija šiandien tokia, o ir visi darbai vykdomi turint reikalingus įvertinimus ir specialistų tyrimus: Savivaldybė dar 2017 metais konsultavosi su arboristais dėl Laisvės alėjos liepų būklės.
Savivaldybės ekologė Roberta Jakumienė sakė ruošianti oficialų atsakymą Plungės žaliesiems. Kol kas jos, kaip specialistės, paaiškinimas plungiškiams toks, kad liepos iškirstos nenusižengiant galiojantiems įstatymams: esą vadovaujantis Paukščių direktyva šiuo metų laiku medžių kirtimas negalimas tik saugomose teritorijose, o Plungės Laisvės alėja tokia nėra. „Duomenų apie tai, kad tose liepose šiuo metu aktyviai būtų sukami paukščių lizdai, neturėjome. Nepastebėta, jog nuverstuose medžiuose perėtų paukščiai. Ėjome situacijos įvertinti vietoje“, – aiškino R. Jakumienė.
Kirtimo darbus liepta sustabdyti, bet stabdyti nebėra… ko
Antradienį sužinojusi apie kertamus medžius „Plungė“ nedelsdama kreipėsi į Aplinkos apsaugos
departamentą (AAD) ir paprašė įvertinti situaciją. AAD atstovė ryšiams su visuomene Lina Gaidžiūnaitė į klausimą atsakė: „Plungės bendruomenei patariama apie tokią veiklą informuoti AAD regioninį padalinį (šiuo konkrečiu atveju – Šiaulių valdybą) ir darbų rangovą. Tyčinis paukščių (įskaitant kiaušinius, jauniklius) naikinimas yra draudžiamas pagal Paukščių direktyvą ir Lietuvos Respublikos saugomų rūšių įstatymą, todėl tvarkymo darbai turėtų būti atidėti, kol išperės paukščiai.“
Kreipėmės ir į L. Gaidžiūnaitės nurodytą valdybą. Gana dviprasmiškai ir netgi komiškai dabar skamba AAD Šiaulių regiono valdybos viršininko Almanto Gajausko informacija, jog dėl situacijos Laisvės alėjoje yra pradėtas tyrimas ir liepta visus medžių kirtimo darbus kol kas sustabdyti. „Suprantama, kad stabdyti ten kaip ir nebėra ko – viskas iškirsta. Tačiau pradėtas tyrimas ir patikrinimas dėl veiksmų teisėtumo ir kol kas daugiau nieko komentuoti nenorime“, – aiškino A. Gajauskas.
„Tai tiesiog
barbariškumas“
Taip apie Laisvės alėjos liepų kirtimą atsiliepia Lietuvos ornitologų draugijos vadovas Liutautas Raudonikis.
„Aplinkos ministerija vienareikšmiškai prieš medžių pjovimą tokiu metu. O dabar, net ir žinant, kad bus sunaikinti paukščių lizdai, darbai vykdomi. Čia nėra ką komentuoti, nes net ūkiniai miškai nekertami iki birželio 15 dienos dėl perinčių paukščių.
Teisiškai miesto želdiniams apribojimų nebuvo, turint galvoje, kad miesto valdžioje ne barbarai sėdi, o ir tokiu metu būna visokių atvejų, kai medžiai nulūžta, ką nors būtina staigiai sutvarkyti. Tačiau matydami mūsų vietos savivaldos valdžios mentalitetą šiuo metu kartu su Aplinkos ministerija pradėjome miestų želdinių tvarkymo taisyklių korektūros rengimą. Žinoma, kad vėliau nebus leidžiama kirsti tokiu metu. Na, o kol kas viskas palikta žmonių sąžinei. Jei greta esanti aplinka nerūpi, gali ją niokoti. Juk (Plungėje – aut. past.) buvo galima kirtimo darbus atlikti pavasario pradžioje arba atidėti iki liepos mėnesio, kaip tai nuspręsta Sapiegų parko atveju Vilniuje“, – komentavo L. Raudonikis.
Reikia ne tik kalbėti
Vertinant aplinkosaugos specialistų pateiktą informaciją, galima būtų daryti išvadą, jog visai tikėtina, kad Laisvės alėjos liepose lizdus sukę paukščiai būtų kurį laiką išsaugoję savo namus, jei iškart būtų imtasi konkrečių žingsnių apie tai informuoti atitinkamas institucijas. Juk, kaip minėjo A. Gajauskas, sužinojus apie medžių pjovimą, įsakyta darbus stabdyti, bet, kaip žinome, tai jau padaryta po įvykusio fakto. Kad ir kaip būtų gaila.
Aplinkosaugininkai tyrimo išvadas žadėjo pateikti kitą savaitę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Arvydas parašė:

  Seniai reikėjo išpjaut ir dar reikia daug
  išpjaut medžių, kad Plungė normaliau atrodytų

 2. XXI parašė:

  Barbarai, „Kalnai kelmuoti, pakalnės nuplikę! Kur jūsų paukščiai, paukšteliai, paukštytės, Katrų čilbančių teip ramu klausytis?“ Kur paukščių lizdai ir jaunikliai? Kur šikšnosparniai ir kiti gyviai?… Atsipeikėkit, XXI a.!!!

 3. aa parašė:

  pauksciukai, tai kovarniai ten gyveno… kuriu ir taip parke pilna. o ir gerai kad nupjove, dabar sviesu kaip mieste, aleja grazi, nebe miskas, kaip anksciau… o be to matosi visos liepos is vidaus jau supuvusios, norejot kad ant namu uzgriutu? tada verktumet, kodel nepjove anksciau niekas… darai – blogai, nedarai – irgi blogai…

 4. F4YB parašė:

  kovarniai (kuosos) ar kovai? Jei tai iš tikro kovarniai (kuosos) gyveno – nuostabu! Bet iš kur tiek sovietinio raugo specialistų-profan-sionalų [nuo žodžio „profanas“] užsilikę Plungėje, tarsi sovietmetis dar nebūtų praėjęs…? „Nepastebėta, jog nuverstuose medžiuose perėtų paukščiai.“ Ne nuverstuose medžiuose paprastai paukščiai peri… o nenupjautuose

 5. Gaila parašė:

  Ir nebebus daugiau alėja su medžiais, alėja liks tik pavadinimu ir istorija, nes ne gamta, o tik tuštybė yra svarbiausia.

 6. Taigis parašė:

  kaip [buvo] ir gera, ir malonu, ir sveika pasivaikščioti ir suaugėliam, ir vaikui karštą saulės alinamą dieną alėja, kur augo uksmingi medžiai… „Ačiū“ trumparegei valdžiukei už rūpestį žmonių sveikata ir gerove,- „ačiū“

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas