O viskas prasidėjo nuo nertos vištytės…

Parašė:  2019-07-18

Plungiškė Ramutė Gedgaudienė, galima sakyti, – auksinių rankų meistrė. Tai, ką ji padaro iš medžiagos skiautelių, vilnos, stebina. Ramutės namai tiesiogine to žodžio prasme alsuoja jos kurtais žaislais, dažnoje namų kertėje galima aptikti šios kūrėjos įkvėpimo pėdsakų: vienur stalą puošia margaspalvės medžiaginės gėlės, kitur akį traukia ryškios ir originalios servetėlės, dar kitur kabo ar tarsi pailsėti susėdę yra besišypsantys angeliukai, kurie, beje, patys įvairiausi – nuo ilgakojų iki apvalių kaip besmegeniai. „Negaliu be angelų. Jei darau kokią lėlę, žiūrėk, jai vis tiek sparnus prilipdau“, – šypsodamasi kalba Ramutė.
R. Gedgaudienės siūtos lėlės, miego angeliukai, pelėdžiukai-adatinės, kiti rankų darbo žaislai stebina savo grožiu ir išskirtinumu. Kruopštumo čia reikia begalinio, aišku, ir kantrybės. Žiūrint į moters kurtus žaislus iškart kyla klausimas, iš kur toks pomėgis ir gebėjimai atsirado, nes, reikia sutikti, tikrai ne kiekvienam tai pavyktų padaryti. „Tėtis buvo kalvis, gal iš jo polinkį prie meno, kūrybos paveldėjau. Senelis iš mamos pusės taip pat buvo puikus meistras – baldus, koplytėles, tvoras darė. Pamenu jo labai gražias lesyklėles“, – pasakoja Ramutė. Ji sako pati dar vaikystėje atradusi polinkį prie įvairių rankdarbių. O viskas greičiausiai prasidėjo nuo to, jog mokykloje reikėjo padaryti darbelį. „Tada nunėriau vištelę – artėjo Velykos. Nėriau ją pasislėpusi nuo visų, norėjau artimiesiems dovaną padaryti“, – prisiminė pašnekovė. Ta vištelė ir dabar kažkur tarp visų rankdarbių tebesaugoma kaip malonus atminimas.
Nuo to laiko Ramutė su adata, vąšeliu nesiskiria. Su ilgesnėmis ar trumpesnėmis pertraukomis, bet rankdarbiai iš jos gyvenimo nedingsta. Smagu, kad gebėjimus kurti įvairius žaislus, kitus mielus daiktus ji pritaiko ir savo darbo aplinkoje. Ramutė dirba Plungės moterų krizių centre. Taigi čia dažnai su moterimis jos susėda ir imasi kūrybos. „Tie mūsų pasisėdėjimai, pašnekesiai kuriant įvairius darbelius joms yra savotiška terapija nuo užgulusių rūpesčių. Moterys džiaugiasi, kad gali ką nors sukurti, noriai mokosi“, – patenkinta, jog savo veikla sudomina ir kitus, kalba R. Gedgaudienė.
Tiesa, žaislų kūrėja neslepia, jog pasitaiko išgirsti, kad ji užsiima niekais. Aišku, tada ir ūpas kurti pradingsta, tačiau neilgam: kas tikrai miela širdžiai, to nesinori nustumti į šoną. Tuo labiau kad su šypsena į žmonos pomėgį žvelgia vyras, sesuo. Jiedu, beje, labai jau rimtų profesijų atstovai – policininkas ir bankininkė. „Sesuo tikrai nebando sekti mano pavyzdžiu, jei ko užsinori, sako, kad geriau aš pasiūčiau“, – šypsosi Ramutė.
Mamos polinkį prie meno paveldėjo vaikai. Vyresnėlė dukra jau studijuoja, tačiau buvo metas, kai domėjosi daile – baigė Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklą. Ir dabar Gedgaudų namus puošia įspūdingi jos paveikslai. Kūrybos džiaugsmas nesvetimas ir septynmečiam sūnui. Savo išmonę jis šiuo metu demonstruoja eksperimentuodamas su kartonine dėže. Kol kas rezultatas labiau avangardinis, tačiau potencialą galima įžvelgti. Tai svarbiausia.
Ramutė stengiasi plėsti savo akiratį: dalyvauja įvairiuose edukaciniuose užsiėmimuose, seminaruose. Jai įdomios įvairios kūrybos sritys: teko išbandyti kalvystę, keramiką, tapybą. Tarp moters išbandytų veiklų – ir vėlimas iš vilnos, papuošalų kūrimas, dekupažas. „Vienas žmogus man sakė, jog blaškausi gyvenime, bet tokia esu, man patinka išbandyti viską“, – teigia plungiškė.
R. Gedgaudienė savo talentu dalijasi ir su kitais. Ji mielai atsiliepė į kvietimą dalyvauti velykinėje edukacijoje Plungės kultūros centre, kur norinčiuosius mokė, kaip reikia pasidaryti rankų darbo žaisliukų. Dalyvavo ir Miesto šventėje. Senamiesčio aikštėje praeivius kvietė įsijungti į kūrybos „Pasidaryk angelą pats“ procesą. Ramutė džiaugiasi, jog turėjo galimybę prisijungti prie Plungės krašto tautodailininkų ir savo darbus eksponuoti Plungės kultūros centre, kai šis minėjo savo veiklos 80-metį. Kol kas ji dar nėra oficialiai įsitraukusi į tautodailininkų būrį, tačiau tam ruošiasi. Taigi apie R. Gedgaudienę ir jos kūrybą tikrai dar išgirsite, jos originalių angelų, lėlių dar tikrai pamatysite.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas