Plungėje kelią skinasi Jehovos liudytojų maldos namų statyba

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2019-07-29

Šią savaitę plungiškiams, gyvenantiems A. Jucio gatvės kvartale, lyg perkūnas iš giedro dangaus trenkė pasirodžiusi informacija – iškabinti skelbimai apie jų kaimynystėje planuojamus statybos darbus. Pasirodo, V. Lingio gatvėje, prekybos centro „Norfa XL“ pašonėje esančiame privačiame sklype, turėtų atsirasti religinės bendrijos – Jehovos liudytojų – maldos namai. „Kas davė tam sutikimą? Trūksta žodžių! Gal čia koks nevykęs juokelis?“ – socialiniuose tinkluose pradėjo piktintis žmonės. Juokų nėra: statybos projektas parengtas, dabar ruošiamasi viešinimo procedūroms. Kol kas aišku viena – tokios kaimynystės plungiškiai, švelniai tariant, nepageidauja.
Pastatas – religinės paskirties
Kad Jehovos liudytojų maldos namų statyba – tikras, o ne prieš kurį laiką tvyrojusių apkalbų reikalas, įrodo ir Plungės rajono savivaldybės interneto svetainės visuomenei svarbių statinių projektinių pasiūlymų skiltyje paskelbta informacija dėl religinės paskirties pastato V. Lingio g. 2, Plungės m., statybos projekto. Čia nurodoma, kada įvyks viešas jo pristatymas ir aptarimas – rugpjūčio 7 dieną. Taigi jau gana dideliais žingsniais einama link to, kad V. Lingio gatvėje būtų pradedami darbai.
Svetainėje paskelbtame projekte nurodoma, jog planuojamo pastato statytojas – Lietuvos Jehovos liudytojų religinė bendrija, o pastato paskirtis – religinė, t. y. maldos namai. Statinys turėtų būti vieno aukšto, 6,7 metro aukščio, bendras plotas siektų 168,3 kv. m. Pastate projektuojamos dvi salės ir kitos pagalbinės patalpos. Pagrindinis įėjimas numatomas iš gatvės pusės.
Didesnę pastatais neužstatyto sklypo dalį užimtų kieta danga dengta aikštelė, kurioje ketinama įrengti 12 automobilių stovėjimo vietų. Maldos namų pastatas numatomas statyti detaliuoju planu nustatytoje statinių statybos zonoje, ne mažesniu kaip 3 metrų atstumu nuo bet kurios sklypo ribos. Statybos darbai vyks 0,112 ha sklype.
Kaimynai – ne tie
Turbūt tai, kad statyba planuojama laisvame žemės sklype, nieko nestebintų, jei to iniciatorius būtų kažkas kitas, o ne religinė bendrija. Jehovos liudytojai, kaip bebūtų, vertinami prieštaringai. Galbūt juos palaikančiųjų yra kur kas mažiau nei priešiškai nusiteikusiųjų – tą rodytų ir nepatenkintų plungiškių išsakytos nuomonės dėl būsimų darbų.
Štai vieno iš A. Jucio gatvės daugiabučių namų gyventojo Sauliaus Arlausko nuomonė: „Labiau nustebino ne tai, kad planuojamas projektas, o tai, kad iki tol žmonės net nebuvo perspėti ar jų atsiklausta, ar jie nori to. Dar labiau stebina suinteresuotųjų noras, kad šitie maldos namai ten ir iškiltų, nes kitu atveju tikrai pagalvotų, kad tai (Jehovos liudytojų pastatas – red. past.) bus visai šalia daugiaaukščio namo, prekybos centro, darželio, meno mokyklos. Gal tie, kas dėjo parašus po leidimu, norėtų patys tokios kaimynystės? Čia jehovistams, manau, yra aukso vertės vieta – daug žmonių, kuriems, matyt, galės „primesti“ savo tikėjimą, savo požiūrį į tai, kas mums nepriimtina. Tikrai pastaruoju metu dažniau pradedi galvoti, ar Plungė (nors ir gimtas, mylimas miestas) yra ta vieta, kurioje norisi dar gyventi, kai galbūt matysi, kaip tavo vaikai ar kaimynų vaikai nebešvęs savo ir draugų gimtadienių, kai jiems bus draudžiama švęsti Kalėdas ar kitokias šventes, nebendrauti su pasauliu ir taip nesusirasti draugų, labai konservatyviai rengtis ir taip prisidedant prie traumuotos paauglystės, o šį gyvenimą reikia praleisti vien tarnaujant Dievui ir atsižadant „pasaulietiškų“ tikslų: nesiekti karjeros, negaišti laiko mokantis, neieškoti draugų pasaulyje, o tiesiog skelbti Dievo žodį, gelbėti kitas sielas ir laukti armagedono. Ar šito mus mokė tėvai? Uždarumas yra dar vienas sektos požymis. (…) Manau, kiekvienas daugiau ar mažiau esate apie tai girdėję… Aš tikrai prieš tokį statinį – bent jau šioje vietoje, kur daug vaikų, paauglių, žmonių. Neturite ką statyti šioje vietoje? Pastatykite vaikų darželį ar žaidimų aikštelę, jų tikrai nebus per daug. Juk mūsų vaikai yra investicija į ateitį. O dabar į ką investuosime?“
Ne Savivaldybės reikalas?
Kritiką dėl Jehovos liudytojų maldos namų atsiradimo Plungėje žeriančius žmones stebina Savivaldybės pozicija – esą kaip galėjo leisti tokį dalyką? Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Tomas Jocys nemano, jog tokia plungiškių nuostata teisinga – sklypas, kuriame planuojama statyba, yra privatus, taigi ir draudimai iš Savivaldybės pusės nebūtų labai logiški. Vedėjas pabrėžė, jog ne Savivaldybė inicijuoja statybas, ji tik yra tarpininkė tarp statytojo ir žmonių – dėl to ir vyks viešo minėtojo projekto svarstymo posėdis. O dėl religinių bendrijų vaidmens šioje situacijoje, tai T. Jocys teigia, jog galbūt daugelis nežino, kad jos ir dabar veikia Plungėje, turi savo būstines.
Taigi iš visuomenėje kilusio dialogo galima daryti prielaidą, jog šį kartą projekto pristatymas visuomenei gali sulaukti nemenko susidomėjimo. Kad būtent taip įvyks ir jo metu pavyks surasti visus atsakymus į iškilusius klausimus, tikisi ir Gytis Tereikis – Lietuvos Jehovos liudytojų religinės bendrijos atstovas žiniasklaidai. Jo paprašėme atsakyti į keletą klausimų dėl jų bendrijos inicijuotos maldos namų statybos Plungėje.
– Kodėl maldos namus nuspręsta statyti Plungėje?
– Plungės Jehovos liudytojų bendruomenėje yra apie 50 žmonių. Jie jau daug metų renkasi nuomojamose patalpose. Kaip ir visų kitų konfesijų tikintieji, jie turi teisę pasistatyti maldos namus (statyba bus finansuojama ne iš miesto ar valstybės biudžeto, o iš Jehovos liudytojų bendrijos lėšų). Beje, Plungė taptų jau dvidešimtuoju Lietuvos miestu, kuriame Jehovos liudytojai turi savo maldos namus (kaip atskirus pastatus arba kaip pastato dalį). Štai visas devyniolikos miestų sąrašas: Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai, Panevėžys, Šilutė, Šilalė, Kretinga, Mažeikiai, Naujoji Akmenė, Jurbarkas, Tauragė, Jonava, Elektrėnai, Visaginas, Alytus, Druskininkai, Prienai, Marijampolė (šiuo metu statoma).
– Kodėl pasirinkta V. Lingio gatvė?
– Tiesiog todėl, kad toje gatvėje pavyko įsigyti tinkamą sklypą. Jeigu peržvelgtumėte mūsų pastatus kituose miestuose, matytumėte, kad jie stovi įvairiuose rajonuose, šalia įvairios paskirties pastatų: visuomeninių, gyvenamųjų, religinių. Pavyzdžiui, Kaune, J. Grušo gatvėje, maldos namai yra miegamajame Šilainių rajone. Čia aplink Jehovos liudytojų salę (su dideliu šešiakampiu langu) stovi gyvenamieji namai, už poros šimtų metrų – daugiabučiai, o už Jehovos liudytojų salės, dešiniau, matosi Katalikų bažnyčios kryžius (ši bažnyčia irgi stovi gyvenamųjų namų kvartale).
– Ar dėl būsimo statinio Plungėje buvo klaustasi artimiausiai gyvenančių žmonių nuomonės?
– Norime, kad gyventojams neliktų jokių neaiškumų ir visi galėtume džiaugtis santarve ir gražia kaimynyste. Žmonės gali drąsiai išsakyti savo nuomonę ir pateikti rūpimus klausimus. Šiam tikslui rugpjūčio 7 d. 17.10 val. Plungėje, Vytauto g. 12, yra numatytas viešas susirinkimas, apie kurį buvo paskelbta viešai, kaip numatyta įstatymuose.
– Kaip manote, kodėl žmonės gali būti nepatenkinti naujų maldos namų kaimynyste?
– Sužinojus apie netoliese planuojamą statybą (nebūtinai maldos namų), gyventojams yra natūralu pasidomėti, ar kaip nors nebus pažeisti jų interesai. Tai visai suprantama ir žmogiška. Pavyzdžiui, kartais nerimaujama, ar iš naujojo statinio nesklis koks nors triukšmas ar garsi muzika. Šiuo atveju to tikrai nebus, nes Jehovos liudytojai nerengia jokių triukšmingų apeigų, neskambina varpais ar pan. Pati statyba truks neilgai, taigi su jomis susiję nepatogumai irgi bus minimalūs. V. Lingio gatvės gyventojai turės kaimynystėje dailų pastatą su skoningai sutvarkyta aplinka, kuris prisidės prie rajono estetinės ir urbanistinės vertės augimo.
– Kada realiai planuojami statybos darbai ir jų pabaiga?
– Statybos pradžia priklausys nuo to, kada pavyks sutvarkyti visus formalumus. Tikimasi pradėti rudens pradžioje ir pastatyti per maždaug 3,5 mėnesio. Tokia trukmė yra reali, pagrįsta ankstesnių statybų patirtimi.
– Ar Jehovos liudytojų religinė bendruomenė yra pripažinta valstybės? Kada ši procedūra įvyko?
– Lietuvos Jehovos liudytojų religinė bendrija, kaip ir dauguma kitų Lietuvoje veikiančių religinių organizacijų, yra registruota religinė bendrija, turinti teisę statyti maldos namus. Taip pat Jehovos liudytojai yra pateikę Seimui prašymą dėl kitokio statuso – valstybės pripažinimo. Jis kol kas tebėra nagrinėjamas.
Pažiūrėti krikščioniškai
Pasiteiravome, kaip visą šią situaciją mato Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Vytautas Gedvainis.
„Manau, kad į šią situaciją reikia žvelgti iš krikščioniškų pozicijų – nežiūrėti priešiškai, o suprasti, kad yra tokia susiformavusi žmonių grupė, kuri turi savo požiūrį į Dievo buvimą ir nori vietos po saule. Galbūt mums reiktų ne piktintis, o ieškoti atsakymų, kodėl ši bendruomenė stiprėja ir auga? Gal tai mūsų atsainumas tikėjimo atžvilgiu, atjautos žmogui nebuvimas, kai to jam reikia, verčia ieškoti palaikymo kitur? Pradėkime pirmiausia nuo savęs užduodami klausimą, kas yra svarbiau – gyvas tikėjimas ar tradicija – apie tai turėtų susimąstyti kiekvienas katalikas. Šiandien – Jehovos liudytojai, rytoj – kiti tikėjimai. Jei patys nepasikeisime, visi šie dalykai tik stiprės. Jehovos liudytojų pasirinkta statybos vieta turbūt labiausiai kelia nerimą plungiškiams dėl to, kad ten yra miegamieji rajonai, daug vaikų. Dėl to reikia diskutuoti, ieškoti visiems priimtiniausio sprendimo“, – komentavo dvasininkas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. Pamastymui? parašė:

  Nuo kada demokratija tapo tokia? Man nepatinka kaimynas, arba as esu pilnas nepagristu baimiu, ir dabar visus planus griausiu. Primena raganu medziokle. Ir as neesu Jehovos liuditojas, bet mane stebina tradicines bendruomenes.

 2. Feliksas parašė:

  Jahovistai tai destruktyvi sekta uždrausta Rusijoje kuri iškraipo tikėjimo tiesas ir Kristų Jėzų paprastu žmogumi paneigdamas jo Dievyste.

 3. ( parašė:

  Turbūt kaime priimtiniausia dar viena benzino kolonėlė.

 4. Dievas parašė:

  Uždrauskit bažnyčias

 5. Evangelikė parašė:

  Valstybei nepriklauso spręsti teologinių klausimų, bet užtikrinti piliečių teises. Kažkada reformatus žudė už tai, kad jie reformatai, vėliau kurdavo įvairias legendas apie monstrus (Čičinską). Dar visai neseniai žmonės buvo šiurpinami pasakojimais, kaip žydai geria vaikų kraują. XXI a. būtų išmintinga su pagarba žvelgti į kitaip mąstančius žmones – mūsų kaimynus ir valstybės piliečius. :)))

 6. Juozas parašė:

  Jeigu būtų statoma kokia tai šiukšlių deginimo gamykla, pilstuko fabrikas, tuomet suprantamas žmonių pasipiktinimas. O dabar dėl ko čia piktintis?

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas