Tradicinėje parodoje – septynių jubiliatų kūryba

Parašė:  2015-12-18

Plungiškiai tautodailininkai kasmet gruodžio mėnesį pagerbia tais metais jubiliejinius gimtadienius atšventusius kolegas ir surengia bendrą jų kūrybos darbų parodą. Šiemet tokia paroda Plungės kultūros centre atidaryta gruodžio 11-ąją, joje eksponuojami net septynių 2015-aisiais sukaktis šventusių liaudies menininkų kūriniai.
Į ekspozicijos atidarymą susirinkusius tautodailininkus ir jų kūrybos gerbėjus smagiomis melodijomis pasitiko Plungės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Minija“, kuriai vadovauja Aldona Smagurienė.
Plungiškius liaudies menininkus kuruojanti ir jų darbų parodas organizuojanti kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Zafira Leilionienė visiems priminė, kad šis renginys – tradicinis, rengiamas kiekvieną gruodį. „Smagu, kad turime tokią šventę, kad susirinkę pasižiūrime, ar gyvi, ar sveiki Kalėdų laukiame, o dar ir saviškius jubiliatus pagerbiame“, – kalbėjo Z. Leilionienė. Užsiminė ir apie tai, kad teko patrumpinti plungiškių tautodailininkų sąrašą, kuriame iš 79 narių beliko 71. „Visi išbrauktieji – sveiki ir gyvi, o atsisveikinti teko, nes nesilaikė mums privalomų įstatų. Kiek žinau, visi tie žmonės kuria, bet jau ne Plungėje, o kažkur kitur“, – sakė ponia Zafira.
Kaip minėjome, šiųmetinėje jubiliatų parodoje eksponuojami septynių autorių darbai. Z. Leilionienė kiekvieną iš jų pristatė trumpai apibūdindama ir kaip kūrėją, ir kaip asmenybę.
Šiemet 50-metį atšventęs Vytaras Gedvilas – pynėjas iš vytelių. Lietuvos tautodailininkų sąjungoje jis – nuo 2001 metų. Menininkas yra surengęs dvi autorines parodas, suorganizavęs tris pynimo iš vytelių seminarus. „Vytaras ne tik tradicinius krepšius, bet ir įvairiausius meniškus dalykus iš vytelių pina – laivus, žuvis“, – pasakojo Z. Leilionienė.
Gražių žodžių ponia Zafira negailėjo ir tekstilininkei Irenai Rimkienei. Nėrimo vąšeliu meistrė į tautodailininkų gretas įsirašė 2013-aisiais, na, o šioje parodoje eksponuojamos jos nertos pirštinės, riešinės, skraistės ir daugybė kitų grožybių.
Vienas iš vyriausiųjų parodos autorių – 70 metų medžio meistras Gediminas Černiauskas, gyvenantis ir kuriantis miške, šalia Platelių ežero esančiame Plokščių kaime. Oficialiu tautodailininku tapo 1980 metais. Kūrėjas yra surengęs keturias autorines parodas, dalyvavęs keliose medžio meistrų kūrybinėse stovyklose. Šioje parodoje – iš kadagio drožti medžio bareljefai, skulptūros..
Plungiškę Aldoną Ruibienę daugelis pažįsta kaip Plungės kultūros centro dailininkę scenografę, kuriančią ir Užgavėnių kaukes, ir scenos dekoracijas, ir aktorių kostiumus. Šioje parodoje eksponuojami jos sukurti grafikos darbai. Menininkė į Tautodailininkų sąjungą įstojo 1983-iaisiais, yra surengusi tris autorines parodas, jos grafikos darbais iliustruota 17 poezijos knygų, be to, ji dalyvavusi ir medžio meistrų kūrybinėse stovyklose. Taigi Aldona, kaip sakė jos kolegė Zafira, tokia universali menininkė, kad ją kur padėsi, ten ir pritiks.
Parodų salę puošiančių popieriaus karpinių autorė – plungiškė Olė Stonkuvienė. Šiemet 70-metį atšventusi meistrė tautodailininke tapo prieš dešimt metų, yra surengusi tris autorines parodas. „Jei ne Olė, mūsų salės sienos šiandien nebūtų tokios gražios. Buvusi mokytoja tokia darbšti ir kruopšti, kad jos darbų niekas ir suskaičiuoti negali, be to, ji savo mokinius karpinių meno ne vienerius metus mokė“, – autorę gyrė Z. Leilionienė.
Rietaviškę Rūtą Milienę Z. Leilionienė pristatė kaip audėjų audėją. Ne vienerius metus liaudies kūrybos gaminių įmonėje „Minija“ dirbusi moteris išties yra profesionali audimo meistrė, mokanti netgi žakardinėmis staklėmis lovatieses austi. Jos kaip tautodailininkės stažas bene pats ilgiausias – nuo 1972 metų.
Tarp autorių – ir Platelių seniūnijos Visvainių kaimo gyventoja Vaiva Jundulaitė-Kosienė. Ši tekstilininkė Lietuvos tautodailininkų sąjungoje – nuo 2008 metų, 2009-aisiais jos kutiniams takams ir dažytiems vilnoniams audiniams suteiktas tautinio paveldo sertifikatas. Kūrėja yra surengusi dvi autorines parodas.
Z. Leilionienė, paminėjusi, kad bendras jubiliatų amžius – 420 metų, pakvietė sveikintojus: Plungės kultūros centro direktorių Romą Matulį, Plungės rajono savivaldybės mero patarėją Gintautą Vaitkevičių, plateliškę audėją Laimą Puidokienę ir kitus. Beje, sveikinimų sulaukė ir pati ponia Zafira, kuri šiemet taip pat atšventė savo jubiliejų.

srtrf

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas