„Už mūsų mokamus pinigus sugadino miško kelią“

Parašė:  2020-04-24

Suremontavo urėdija miško bendrojo naudojimo keliuką Skrabiuose (Rietavo sav.)praėjusį rudenį ar sugadino? Miško savininko Gintaro Jazdauskio atsakymas į šį klausimą vienareikšmis: „Sugadino.“ Visai priešinga Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio atstovo Arvydo Jokužio nuomonė – vyr. miškininkas įsitikinęs, kad kelias buvo „normaliai“ sutvarkytas.
Nuo 2015 metų moka papildomą 5 proc. mokestį
Lietuvos miškų savininkai vieninteliai Europos Sąjungoje yra verčiami mokėti papildomus 5 proc. nuo metinių veiklos pajamų (už parduotą mišką ir medieną). Liaudyje šis mokestis vadinamas miško kelių mokesčiu, nes įvedant privalomus atskaitymus akcentuota, kad dalis surinktų lėšų bus skiriama miško kelių infrastruktūrai gerinti.
Dauguma privačių miškų savininkų abejojo tokio mokesčio nauda prieš jį įvedant, abejoja ir dabar, nes, norėdami be rūpesčių patekti į privačias valdas, jie, kaip ir anksčiau, savo jėgomis prisideda prie miško kelių taisymo.
Sugadino kelią
Nusiskundimų apie sugadintus miško kelius sulaukiame nuolat. Dažniausiai žurnalistų pagalbos prašoma norint sudrausminti medienos vežėjus, kurie sunkiasvoriu transportu taip išmauroja keliukus, kad gyventojai, gyvenantys netoli miško, nebegali automobiliu grįžti į namus. Šį kartą sulaukėme visiškai kitokio skambučio. „Atvažiuokite pažiūrėti, kaip už mūsų mokamus pinigus sugadino miško kelią“, –
kvietė maždaug 100 hektarų nuosavo miško Skrabių kaimo apylinkėse valdantis rietaviškis G. Jazdauskis.
Vyras pasakojo, kad nuolat stengėsi prisidėti prie miško bendrojo naudojimo kelio, kuriuo, be jo, dar naudojasi keletas miško savininkų ir pati urėdija, tvarkymo. „Miškas – mano duona. Kiek aš čia esu akmenų, žvyro privežęs, kad duobes užlyginčiau, tvirtesnį pagrindą suformuočiau. Viskas buvo gerai iki praėjusio rudens, kai keliuką ėmėsi tvarkyti miškų urėdija. Nežinau, kokia įmonė čia dirbo, bet dirbo aplaidžiai. Kelias po tokio remonto visiškai sugadintas: lyginant greideriu akmenys su žemėmis nuvaryti į pašalius, tad keliukas išplatėjo į šonus ir, žinoma, gerokai pažemėjo. Grioviai užversti žemėmis, todėl vanduo laikosi ant kelio ir neleidžia jam išdžiūti, tad po kiekvieno pravažiavimo jo būklė prastėja. Čia ne infrastruktūros tvarkymas, o kelio gadinimas už mūsų pačių sumokėtus pinigus“, –
piktinosi rietaviškis.
G. Jazdauskis sakė bandęs išsiaiškinti, kodėl po remonto kelio būklė ne pagerėjo, o pablogėjo: „Skambinau ir girininkams, ir Telšius vyr. miškininkui A. Jokužiui. Jis man ir paaiškino, kad remonto darbai vykdyti iš tos programos, į kurią nueina mūsų sumokėti 5 procentai.“
Kartu su G. Jazdauskiu ir dar vienu miško savininku plungiškiu Liudu Baužiu nuvažiavome į Skrabius. Visureigis miško keliuku į priekį brovėsi sunkiai. Nežinančiam, kad šis kelias rudenį buvo tvarkytas, tuo patikėti būtų sunku.
Plungiškis L. Baužys kalbėjo, kad savo miške atlieka šviesinimo darbus. Dėl to, kad kelias prastos būklės, automobilį palieka pamiškėje, o toliau kelis kilometrus keliauja pėstute, kas nėra lengva, kai reikia nusinešti keliolika kilogramų sveriančias darbo priemones. Vyras piktinosi tokiu kelio tvarkymu: „Pažiūrėkite, įrengta pralaida, o šalia didžiausios pelkės, nes grioviai užversti ir nėra kaip vandeniui nubėgti. Turėjo čia krūmus iškirsti, griovius atkasti, kad pralaida atliktų savo funkciją.“
Nuomonės apie remonto darbus išsiskyrė
Organizuoti ir atlikti bendrą miško kelių, esančių veiklos teritorijose, priežiūrą ir taisymą įpareigotos urėdijos, tad, įveikę lietuviškų miškų „dakarą“, susisiekėme su Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio vyr. miškininku A. Jokužiu ir pasidomėjome, kas jam žinoma apie minėtojo keliuko Skrabių kaime remontą.
Vyr. miškininkas patvirtino kalbėjęs su miško savininku G. Jazdauskiu, išklausęs jo pretenzijas ir paaiškinęs, kokie darbai buvo atlikti šiame ruože.
A. Jokužys kategoriškai neigė, kad lyginant greideriu miško kelias buvo pažemintas, nustumiant žemes ir akmenis į griovius.
„Miško kelias buvo remontuotas Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos lėšomis. Darbai vyko pagal iš anksto paruoštą projektą, juos atliko konkursą laimėjusi UAB „Aukuras“, o techninę priežiūrą – SĮ Telšių butų ūkis. Iš programos lėšų vienam kelio kilometrui taisyti skiriami tik 6 tūkst. eurų. Jei būtų 60 tūkst. eurų, būtume net sankasas padarę, jei 600 tūkst. eurų – išasfaltavę, o dabar darbų atlikta tiek, kiek buvo pinigų: kelio planiravimas, 5 cm storio smėlio ir žvyro mišinio pagrindo įrengimas, pagrindų ir paruošiamųjų sluoksnių iš smėlio ir žvyro įrengimas, 400 mm skersmens pralaidų įrengimas. Projekto darbų vertė – 6 230,98 Eur (su PVM). Iš viso suremontuoto kelio ilgis – 1,228 km.
Buvau rudenį nuvažiavęs apžiūrėti objekto – viskas ten buvo gerai. Yra nuotraukų, kuriose užfiksuota, kaip kelias atrodė iš karto po remonto. Situacija pasikeitė žiemą. Matyt, sunkiasvoris transportas išplakė iš po ratų tuos akmenis ir žemes į pakraščius, o taisomas kelias tikrai nebuvo nei išplatintas į šalis, nei pažemintas“, –
tikino parašą po darbų priėmimo aktu padėjęs A. Jokužys.
Teiginys, kad žemes ir akmenis į kelkraštį išplakė sunkiasvoris transportas, atrodė kiek abejotinas, nes per remontą papiltas žvyras kažkodėl liko neišplaktas, o gilių provėžų, kokias palieka miškavežiai ar traktoriai, kelyje nėra.
G. Jazdauskis taip pat kategoriškai paneigė šią versiją: „Didžiausia nesąmonė. Aiškiai matyti, kad viskas nustumdyta greideriu. Paskutinis medienos vežimas iš šio miško buvo praėjusiais metais, dar prieš prasidedant kelio tvarkymo darbams. Visą žiemą džipu važinėjau į savo mišką, dirbau šviesinimo darbus ir aiškiai žinau, kad niekas sunkiasvoriu transportu šiuo keliuku nevažinėja. Gaila, kad žmonės, baigę aukštus mokslus, kalba tokias nesąmones. Toks jausmas, kad vyksta raganų medžioklė, laukiama, kol kuris nors pirmas įvažiuos rimtu transportu į mišką, kad būtų galima apkaltinti keliuko sugadinimu.“
Mokesčių mokėtojai domisi, kur išleidžiami jų pinigai
Taigi privačių miškų savininkų ir atsakingų miškų urėdijos atstovų nuomonės apie atliktus kelio taisymo darbus smarkiai išsiskyrė. Žurnalistai – ne ekspertai, jie negali įvertinti, kurioje svarstyklių pusėje daugiau tiesos. Galime tik pasidžiaugti, kad žmonės, mokantys pinigus į valstybės biudžetą, pradėjo domėtis, kaip naudingai jie išleidžiami, kokia dalis mokesčių ir kokiomis formomis grįžta patiems mokėtojams.
Na, o savininkams, kurių sklypai yra Skrabių kaimo apylinkėse, galime perduoti viešai duotą vyr. miškininko A. Jokužio pažadą, kad komisijai, atsakingai už prioritetinių miško kelių sąrašo Telšių regione sudarymą, bus pasiūlyta į sąrašą įtraukti ir šį mūsų aprašytą kelią.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. SKRABIU km.misko savininkas parašė:

    Laba diena.Vaziuoju ir as siuo keliu- apie kuri eina kalba.Jasdauskas tiesa sako,kol jis pats taise, ie grederiavvo ten dar pravaziuoti buvo imanoma ,o dabar tragedija.Rudeni teko eiti tuo keliu kuri pataise,norint juo eiti reikejo tureti gerus guminius,atsistojus ant sveziai suremontuoto kelio purvas vos nesisunke per guminiu virsu.Kiek stebiu nuo rudens siuo kelia tikrai ten jokia sunkesvore technika nevazineja.

  2. zulpa parašė:

    tikrai miškininkai nemoka remontuoti kelių arba ne tuos rangovus pasirenka, kitose Rietavo urėdijos miškuose irgi gadina kelius. Kitaip to remonto negalima pa vadinti…

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas