Žodis, žvirbliu išsprūdęs…

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2018-10-01

Liaudies išmintis byloja, kad prieš kerpant derėtų devynis kartus pamatuoti, kaip ir prieš tariant žodį gerai pagalvoti, kad – gink Dieve – išsprūdęs žvirbliu jis nesugrįžtų jaučiu… Apie tai greičiausiai nesusimąstė praeityje garsi dainininkė Eurika Masytė, kai socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalijo savo mintimis apie į Lietuvą atskridusį popiežių pasitikusią mergaitę. „Jau geriau „ufo“ su Lietuvos tautiniais drabužiais nei juodaodė…“ – rėžė pastabą E. Masytė.
Prisipažinsiu, ir man žiūrint pontifiko sutiktuves per televizorių pro akis nepraslydo ši mulatė mergaitė, tačiau tikrai mano kaip lietuvės savigarbos tai neįžeidė, net nekilo mintis, kad sutikimo organizatoriai kažką „perspaudė“. O štai minėtai dainininkei – priešingai. Ir jos išsakyta pastaba sukėlė apkalbų audrą, kurioje netrūko kaltinimų nacionalizmo idėjų propagavimu, rasizmo apraiškų ir pan. Natūralu, kad E. Masytės minties komentatoriai skilo į dvi stovyklas – ją palaikančiųjų ir smerkiančiųjų. Stoju į pastarąją pusę. Manyčiau, kad tai pati kažkada mūsų tautą vienijančios dainos „Laisvė“ atlikėja praleido progą patylėti arba pasakiusi „a“ galėjo pasakyti ir „b“.
Keistas dabar atrodo E. Masytės bandymas po to, kai jos, drįsčiau sakyti, įžeidžiantį pranešimą ir paskui pasipylusias kalbas pradėjo eskaluoti visi informacijos portalai, žiniasklaida, pateikti pasiaiškinimą. Ar ne protingiau būtų buvę mintį „išgryninti“ tik nusprendus viešai reikšti pasipiktinimą, o ne vėliau, kai pamatė, kokio atgarsio sulaukė jos pastaba, rėžti pasiteisinimo kalbą – esą aš kalbėjau apie tautos identitetą, kultūros autentiškumo išlaikymą ir tolerancijos iškreiptą pateikimą. Reikia manyti, kad geltonkasė mėlynakė mergaitė, E. Masytės akimis, būtų buvęs tinkamesnis šių nuostatų laidininkas pasitinkant Šventąjį Tėvą nei lietuviško kraujo turintis, bet kitokios odos spalvos vaikas.
Tautos identitetas, aišku, svarbu, tačiau mano vertybių skalėje į šoną negalima pastumti tolerancijos kitam žmogui. Juk ir į Lietuvą atvykęs popiežius Pranciškus kvietė atgaivinti šį jausmą, kaip ir pagarbą, solidarumą – savybes, jo manymu, leidusias lietuviams augti ir nepalūžti, ragino lietuvius nepasiduoti į Europą atsiritusio nacionalizmo bangai, antisemitizmo, rasizmo, nepasitikėjimo kitomis tautomis, atsiribojimo nuo jų nuotaikoms.
Išsakytų žodžių atsakomybę šiuo metu ypač turi jausti ir mūsų politikai. Pamažu artėja metas, kai įsisuks savivaldybių tarybų, merų, prezidento rinkimų pasiutpolkė. Kasdien esame informuojami – tik spėk sekti naujienas, – kas nutarė siekti politikos aukštumų, kas persigalvojo ar dar tik žada pateikti savo sprendimą. Oi, kiek „auksinių“ minčių, gražių pažadų ir įžvalgų dėl geresnio gyvenimo išgirsime! Tik kokia dalis šių žodžių iš tikrųjų bus ištarti ne tik dėl tikslo būti pastebėtam? Juk kaip ir E. Masytės atveju – viena skambi frazė ir visų dėmesys garantuotas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Aukščiau galvas! (0)

Ar pastebit, kad šiuo laikotarpiu mūsų akys, ausys ir smegenys tiesiog graibstyte graibsto visą informaciją? Išgyvenam […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Jau šią savaitę – Velykos. Šventė, kuri paprastai suburia šeimas, gimines. Kaip jas švęsit šiemet? Ar koronaviruso grėsmė sulaikys Jus namuose?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas