Kovo 13 dieną į „Ryto“ pagrindinę mokyklą rinkosi miesto bei rajono daugiabučių namų butų savininkai. Čia vyko seminaras daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) klausimais.
Kaip jau žinoma, Aplinkos ministerija yra įsipareigojusi spartinti daugiabučių namų atnaujinimo programą. Tad, vykdydami įsipareigojimą, kad kuo daugiau daugiabučių įsijungtų į renovacijos programą, Būsto energijos taupymo agentūros vyr. specialistė Lina Balčiūnienė ir Algirdas Genevičius ne tik pateikė informaciją, bet ir atsakinėjo plungiškių klausimus.
Pasak L. Balčiūnienės, dauguma daugiabučių namų Lietuvoje pastatyti 1963-1983 metais. Net 78 procentai pastatų energiją vartoja neefektyviai. Anot specialistės, paskaičiuota, kad įgyvendinus energiją taupančias priemones, pagerėtų gyvenimo kokybė, nes kiekvienais metais būtų sutaupyta apie 240 mln. litų. Apmokėję sąskaitas, gyventojai kitoms reikmėms sutaupytų apie 10 proc. pinigų (24 mln. Lt per metus).
Tačiau susidurta su problemomis: gyventojai nerodo iniciatyvos, ekonominiu sunkmečiu bijo prisiimti bet kokius kreditinius įsipareigojimus. Taip pat nemaža dalis gyventojų, anot specialistės, nepasitiki planuojamais rezultatais po projektų įgyvendinimo. Kad nuo žmonių pečių nukristų biurokratiniai reikalai, šiuo metu siūloma investicijų projektus rengti Savivaldybės iniciatyva, o lėšas renovacijai skolinasi jos paskirtas programos įgyvendinimo administratorius, kuris ir rūpinsis darbų organizavimu ir jų kokybe.
Anot specialistės, pagrindinė renovacijos idėja – po namo atnaujinimo mokėjimai gyventojams neturi viršyti iki renovacijos buvusių mokėjimų. L. Balčiūnienė nepamiršo paminėti, kad pasiryžusiems atsinaujinti savo namą, numatytos skatinimo priemonės (bus skiriama 10 proc. papildoma finansinė parama). Bet svarstomos ir galimos bausmės (būsto savininkai, kurie nepritars energetinio efektyvumo didinimo projektų įgyvendinimui, praras teisę į valstybės teikiamą kompensaciją už šildymą: pirmaisiais metais po renovacijos – 50 proc., po dviejų metų – 100 proc.).
Plungės r. savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus šilumos ūkio specialistas Kazys Milierius priminė, kad Aplinkos ministerijai buvo pateiktas 43 „kiauriausių“ daugiabučių namų mieste ir rajone sąrašas. Tačiau reikia, jog daugiau nei pusė namo butų savininkų duotų raštišką sutikimą ir taip uždegtų žalią šviesą renovacijai. Anot K. Milieriaus, tokie sutikimai gauti iš 22 namų: Dariaus ir Girėno g. 42; V. Mačernio g. 43A, 59, 25, 1, 21, 10; A. Jucio g. 12, 26, 4, 20, 34, 43, 47, 55 ir DNSB „Tulpė“; I. Končiaus g. 12; Stoties g. 20, 24; Kaštonų al. (Prūsaliuose) 1, 3, 5.
Svečius plungiškiai apibėrė klausimais dėl darbus atliksiančių įmonių kvalifikacijos, dėl kompensacijos už renovaciją ir kt. Žmonės domėjosi, kaip bus, jei asmuo (tyčia ar netyčia) yra įsiskolinęs. Kaip sakė L. Balčiūnienė, paskolą suteikiantis bankas reikalauja, kad vieno gyventojo pradelstų mokėjimų suma neviršytų 600 Lt. Agentūros atstovai atsakė ir į kitus klausimus.