Laisvė – pamatinė tautos vertybė. Kiekvienas pilietis bent jau pačiame giliausiame sielos kampelyje trokšta gyventi nepriklausomoje šalyje, didžiuotis savo tapatybe, papročiais ir tarme.
Nuvykusieji į Jungtinę Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos karalystę, kuri apima Angliją, Škotiją, Velsą, Šiaurės Airiją bei kai kurias smulkesnes teritorijas, išsimėčiusias po visą pasaulį, neretai pastebi, kad toje valstybėje skiriasi ne tik mąstymas, papročiai, tradicijos bet ir žmonių pomėgiai, kalba.
Britai neretai pašiepia škotus, jų gyvenimo būdą. Prisimenu vieną nugirstą pasakojimą apie britą, kuris neva juokais kolegę iš Škotijos vadino „Škotijos menke“ (Scotish cod). Sunku pasakyti, ar mergina pravardžiuota dėl plačių akių, kurios priminė žuvies veidą, ar dėl jos specifinės tarties…
Šiemet Britanijoje – didžiulis istorinis įvykis. Škotija, deklaravusi siekį išeiti iš sąjungos, paskelbė referendumą. Tauta skilo į dvi stovyklas: vieni norėjo atsiskirti, kiti, palikę nuošalėje savo nacionalinius jausmus, pragmatiškai pasvėrę visus už ir prieš, pasisakė prieš bet kokias permainas.
Škotija turi pakankamai autonomijos – jos Vyriausybė ir Parlamentas gali vykdyti atskirą politiką švietimo, sveikatos apsaugos, žemės ūkio, aplinkosaugos, teisės, transporto ir kultūros srityse. Tačiau Vestminsterio rūmai kontroliuoja užsienio politiką, krašto apsaugą, imigraciją, daugelį valstybės pašalpų ir pensijų, reguliuoja verslą ir energetiką, taip pat nustato daugumos mokesčių ir akcizų dydžius.
Tapusi nepriklausoma, Škotija visa tai galėtų spręsti savarankiškai. Šaliai pasitraukus iš Jungtinės Karalystės, politikams reikėtų susitarti dėl prisiimamos nacionalinės skolos dalies, prisijungimo prie Europos Sąjungos ir NATO, dėl to, ar britų karališkasis jūrų laivynas galėtų likti uoste, koks būtų Škotijos ir Anglijos pasienio statusas, kas galėtų turėti dvigubą pilietybę, ir dėl daugelio kitų klausimų.
Žinoma, buvo ir abejonių, ar škotai nepatirtų dar gilesnės ekonominės krizės, pinigų nuvertėjimo ir kitų negandų?..
Pasaulis susidomėjęs stebėjo Škotiją. Mat jos pavyzdžiu būtų galėjęs pasekti Velsas, Šiaurės Airija ir net kitos valstybės.
Atrodo, škotų nacionalinius jausmus užgožė pragmatiški skaičiavimai ir permainų baimė. Praėjusį penktadienį paskelbti oficialūs referendumo dėl Škotijos nepriklausomybės rezultatai. Paaiškėjo, kad dauguma gyventojų balsavo prieš Škotijos atsiskyrimą nuo Jungtinės Karalystės. Už sąjungą su Anglija pasisakė 55,3 proc. balsavusiųjų, prieš – 44,7 proc. referendumo dalyvių.
Ko gero, lengviau atsiduso ir vengusi išsakyti savo nuomonę dėl referendumo karalienė Elžbieta II, kuri dabar ramiai galės džiaugtis savo proanūkėliu bei princo Viljamo žmona, antrosios atžalos besilaukiančia Kate Middleton.