Lapkričio viduryje Plungės rajono savivaldybė gavo 43 metų plungiškio V. M., nuomojančio žemę Babrungo seniūnijos Glaudžių kaime, prašymą sumažinti jam apskaičiuotą 652 eurų žemės nuomos mokestį. Mat valdžia jį gerokai kilstelėjo – už tai, kad sklypas gyvenvietės centre laikomas apleistas, neprižiūrimas. Šį prašymą svarstė Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas.
Savivaldybės administracija kiekvienais metais kreipiasi į miesto ir kaimų seniūnus, kad šie pateiktų jų teritorijose esančių apleistų pastatų ir žemės sklypų sąrašus. Jie reikalingi tam, kad valdžia galėtų bausti apsileidėlius savininkus – didesniu žemės nuomos mokesčiu. Mat patekusieji į tuos sąrašus moka ne pagal įprastą tarifą, o maksimalų, tai yra 4 procentų (nuo sklypo vertės), žemės nuomos mokestį.
Į apsileidusiųjų sąrašą pateko ir minėtojo plungiškio nuomojamas sklypas, esantis Glaudžiuose, prie buvusio vaikų darželio pastato, kurio dalį jis yra įsigijęs. Pamatęs, kad už 0,35 ha plotą apskaičiuotas net 652 eurų mokestis, žemės nuomininkas kreipėsi į Savivaldybę.
Savo prašymą sumažinti mokestį vyras motyvuoja tuo, kad yra neįgalus (nustatytas 55 proc. darbingumas), tad dėl sveikatos būklės pats negalįs atlikti sklypo tvarkymo darbų. „Pasamdytas žmogus mane apgavo ir sutartų darbų nepadarė. Dabar sutariau su kitu asmeniu, kad jis žemės sklypą nušienaus. Tvarkymo darbai jau yra pradėti“, – savo prašyme rašė plungiškis.
Komiteto posėdyje Babrungo seniūnė Rūta Jonušienė kalbėjo ką kita: „Kadangi tas vyriškis nėra mūsų seniūnijos gyventojas, aš nežinau, ar jis sveikas, ar neįgalus. Jau šešerius metus dirbu seniūne, ir visą tą laiką sklypas nebuvo tvarkomas. Šiemet nebeiškenčiau ir įrašiau jį į apleistųjų sąrašą.“ Seniūnijos vadovės tvirtinimu, ji su žemės nuomininku kalbėjusi, prašiusi, kad jis gyvenvietės centre nelaikytų tokio sklypo, bet šis nesureagavęs.
„Kalbėjau su juo ir akis į akį, ir telefonu. Tačiau vyras tik šiurkščiai atsakydavo, kad tai ne seniūnijos reikalas ir kad nesikištume. Taigi kelerius metus jis į mūsų priekaištus nereagavo“, – pasakojo R. Jonušienė. Seniūnė paaiškino, kad buvusį vaikų darželio pastatą yra įsigijęs minėtasis plungiškis ir jo sesuo. Pastaroji esą tvarkosi – ir pastatas gražus, ir teritorija blizganti. O broliui priklausanti dalis, esanti palei gatvę, – baisiai atrodanti.
Pasak R. Jonušienės, sklypas – ne tik kad nenušienautas. Ten renkasi vietos girtuokliai, primėto „bambelių“, kitokių šiukšlių, todėl žmonės labai pyksta, kad kaimo viduryje sklypą valdančiam asmeniui leidžiama taip nesitvarkyti.
Perskaitę plungiškio prašymą ir išklausę seniūnės paaiškinimus, Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto nariai nutarė apskaičiuotojo žemės nuomos mokesčio nemažinti – jei jau nuomojasi sklypą, tegu randa būdų jį sutvarkyti. Juolab kad apleistas jis laikomas ne vienerius metus.
Kiek vėliau kalbinta seniūnė R. Jonušienė sakė: „Panašu, kad padidintas mokestis bus pagelbėjęs. Mat iš vietos gyventojų girdėjau, kad po sklypą sukiojasi vyrai, vyksta tvarkymo darbai. Taigi akivaizdu, kad piniginės nuobaudos yra veiksmingos, priverčiančios susizgribti, nes patuštinti savo piniginės niekas nenori.“
Jei sklypas būtų prižiūrimas, V. M. būtų taikomas 1,1 proc. mokestis (179,3 Eur).
Buve kulturos namai glaudziuose dar baisesni