![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Nuo gegužės pradžios Plungės kultūros centre veikia tradicinė, jau šešioliktąjį kartą surengta konkursinė paroda „Stanislovas Riauba –
Žemaitijos Andersenas“. Kadangi kiekvienas autorius (o jų šiemet yra net 77!) pateikia po keletą darbų, ši paroda iš kitų išsiskiria savo gausumu, margumu ir įvairove, joje – nuo subtilių mažyčių grafikos darbų iki masyvių medžio drožinių. Šio kasmet organizuojamo jaunųjų Žemaitijos menininkų sąjūdžio dalyviai turi galimybę laimėti keturias Stanislovo Riaubos vardo premijas ir kitus prizus.
Parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ idėjos autorė ir organizatorė, Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė minėjo, kad šis jaunųjų kūrėjų sąjūdis skirtas unikaliam liaudies skulptoriui S. Riaubai atminti. Jame dalyvauja 10–19 metų vaikai ir jaunimas, kurie skatinami kurti vadovaujantis S. Riaubos nuostata: „Darau tōn, kuo ont svieta nier“. Tai vienintelis Lietuvoje tokio pobūdžio konkursas, kurio tikslas – puoselėti ir skleisti tautodailės tradicijas tarp vaikų ir jaunimo, perduoti jiems žinias apie vieną žymiausių XX amžiaus Žemaitijos kūrėjų.
Pernai savo darbus šiai parodai pristatė 62 moksleiviai, šiemet jų 15 daugiau. Prie gausaus būrio senųjų dalyvių prisijungė būrelis naujokų – Šateikių vaikų dienos centro, naujų įstaigų „Menų upė“, „Meninė medžio drožyba“, Laižuvos Antano Vienažindžio pagrindinės mokyklos ugdytiniai. Iš senųjų dalyvių ponia Zafira paminėjo ypač aktyvius, kasmet šiai parodai savo vaikus suburiančius mažeikiškius mokytojus Astą ir Raimondą Milėškas, Aleksandrą Novaką, Ingą Šilinskaitę, plungiškę Jolantą Miltenę ir kitus. Kadangi kūrinių daug, visi jie parodų salėje netilpo – dalis eksponuojama ir kultūros centro fojė.
Plungės rajonui šiųmetinėje parodoje atstovauja 13 mokyklų ir kitų ugdymo įstaigų: Mykolo Oginskio meno mokykla, Senamiesčio mokykla, „Saulės“ gimnazija, neformalaus vaikų švietimo įstaigos „Meninė medžio drožyba“ ir „Menų upė“, Plungės technologijų ir verslo mokykla, „Ryto“ pagrindinė mokykla, Šateikių vaikų dienos centras, Platelių meno mokykla ir jos Žemaičių Kalvarijos skyrius, Platelių, Alsėdžių, Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos. Iš Skuodo rajono savo darbus atvežė trijų ugdymo įstaigų auklėtiniai, Mažeikių rajono – devynių, Rietavo savivaldybės – dviejų, Kretingos ir Telšių rajonų – po vieną.
Kaip minėjo Z. Leilionienė, ši paroda-konkursas gyvuoja tik entuziastingai dirbančių dailės ir technologijų mokytojų dėka, kurie vis dar sugeba modernų šių laikų jaunimą sudominti tautodailės tradicijomis ir amatais.
Kalbėdama apie jaunuosius autorius, ponia Zafira minėjo, kad kiekvienas iš jų turi menininko gyslelę, o kai kurių darbai tiesiog persismelkę „riaubiškumu“. „Vadinasi, jie žino, kokiame konkurse dalyvauja, kokiomis nuostatomis reikia vadovautis, kas toks buvo ir ką kūrė Stanislovas Riauba“, – kalbėjo tautodailės kuratorė.
„Riauba labai mėgdavo rėmelius paveikslams, veidrodžiams. Žiūrėkit, kažką panašaus yra sukūręs ir alsėdiškis Eimantas Simanavičius. Jis tik trylikos metų vaikas, o jau žino, kas yra Riauba, yra pagavęs jo dvasią“, – pasakojo Z. Leilionienė. Itin „riaubiškais“ tautodailės kuratorė pavadino ir Dianos Makiejevaitės iš Žemaičių Kalvarijos darbus (ypač – voveraitę, kuri buvo ir mėgstamiausias S. Riaubos personažas), patį S. Riaubą ir jo personažus savo piešinyje yra pavaizdavęs Nedas Jančiauskas iš Mažeikių rajono, kitos mažeikiškės Livetos Jasmontaitės kūriniuose – S. Riaubos portretas ir jo „faifuokliai“ (taip autorius vadino savo kūrinius), itin šiuolaikiškai sukurtą S. Riaubos portretą parodai pateikė Girbertas Stankus iš Mažeikių rajono. Dešimtmetės plateliškės Rugilės Alminaitės grafikos darbuose – liaudies meistro labai mėgti paukšteliai. Labai įspūdingi ir tikrai „riaubiški“ pagal grotažo techniką atlikti 12-metės Gretos Venclauskaitės iš Salantų grafikos darbai.
„Visų dėmesio vertų darbų ir neišvardysiu. Kur eini, kur pasisuki, visur – mūsų Riaubelės dvasia“, – kalbėjo ponia Zafira, dar paminėdama Židikų (Mažeikių r.) Marijos Pečkauskaitės gimnazijos mokytojos Ingos Šilinskaitės mokinių darbų įvairovę, įdomius dvynių Rasos ir Roberto Burkevičių iš Platelių darbus, unikalius Viktoro Raibužio mokinio Aurimo Jurgučio medžio drožinius ir kitus darbus.
Parodos-konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ iškilmingas uždarymas numatytas birželio 1-ąją. Šio renginio metu, kaip sakė Z. Leilionienė, vyks ne tik komisijos atrinktų geriausiųjų autorių apdovanojimo ceremonija, bet ir įdomi dailininko Vytauto Kuso akvarelinės tapybos parodomoji programa.