Praėjusį antradienį į posėdį susirinkusi Plungės rajono savivaldybės kultūros reikalų taryba, kuriai pirmininkauja Kultūros centro direktorius Romas Matulis, sprendė, kaip paskirstyti 5 000 eurų, kurie pirmąkart skirti nusipelniusiems kultūros ir meno atstovams paskatinti.
Priminsime, kad Plungės rajono savivaldybės taryba neseniai patvirtino kultūrai ir menui nusipelniusių asmenų ir kolektyvų premijavimo nuostatus, kuriuos parengė Kultūros reikalų taryba. Į premijas gali pretenduoti kolektyvai ir asmenys, kurie per praėjusiuosius metus nacionalinių institucijų organizuotuose tarptautiniuose arba respublikiniuose konkursuose laimėjo prizines vietas. Premijos dydis priklauso nuo to, ar konkursas buvo respublikinis, ar tarptautinis, nuo pelnytos vietos ir nuo laimėtojo – ar tai vienas asmuo, ar kolektyvas iki 30 dalyvių, ar per 30. Tiesa, į šį apdovanojimą gali pretenduoti ne tik konkursų prizininkai, bet ir ypatingo dėmesio savo veikla, reikšmingu kūriniu ar atstovavimu Plungei arba Lietuvai sulaukę kultūros ir meno atstovai.
Kultūros reikalų taryba paraiškų laukė dvi savaites. Gavo dešimt: šeši pretendavo į paskatinimus už konkursuose nuskintus laurus, keturi – už svarius nuopelnus. Svarstydama paraiškas, taryba pradėjo nuo pastarųjų, kuriems pagal nuostatus galima skirti iki 1 000 eurų premijas.
Paraišką premijai gauti pateikė Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatras „Saula“, kuriam vadovauja Sigita ir Romas Matuliai, 2016-aisiais ne tik Plungei, bet ir Lietuvai atstovavęs Japonijoje vykusiame pasauliniame vaikų teatrų festivalyje, į kurį kviečiami tik geriausieji kolektyvai.
Plungės viešoji biblioteka pristatė dvi paraiškas. Pirmoji – prašymas premijuoti Informacijos ir mokymo centro vedėją Virginiją Liutikaitę kaip visoje šalyje mūsų miestą išgarsinusio projekto „Išmanusis Plungės parkas“ autorę. Antroji paraiška – paskatinimą skirti bibliotekos dailininkei Kristinai Paulauskaitei, kuri buvo 2016-ųjų Plungės fotobienalės ir kitų svarbių projektų iniciatorė.
Žemaičių dailės muziejaus kūrybinė grupė, kuriai vadovauja kultūrinės veiklos vadybininkė Loreta Gedeikienė, kaip dėmesio vertą savo darbą pasiūlė Oginskių rūmuose veikusią ir labai populiaria tapusią Kalėdų Senelio rezidenciją.
Kultūros reikalų tarybos nariai ne iškart sutarė, ką iš pasiūlytųjų reikėtų premijuoti. Vieni buvo už tai, kad premijų verti visi keturi pasiūlymai, kiti buvo už du, treti – kad reikia išrinkti vieną patį geriausią. „Apskritai džiaugiuosi, kad pagaliau kalbame apie nusipelniusių žmonių įvertinimą ir paskatinimą, ko iki šiol niekada nebuvo. Na, o apdovanoti, ko gero, turėtume du“, – mintimis dalijosi Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Skierienė. Tokios pat nuomonės buvo Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Vida Saukalienė ir Kultūros centro direktorius R. Matulis.
Kiek pasitarus nuspręsta, kad „Saulos“ atstovavimas Japonijoje ir V. Liutikaitės sukurtas „Išmanusis Plungės parkas“ yra svaresni už kitus du, tad abu jie verti maksimalių 1 000 eurų premijų. Fotobienalės ir Kalėdų Senelio rezidencijos kūrėjus nutarta apdovanoti paskatinamosiomis 500 eurų premijomis.
Į paskatinimus už aukštus pasiekimus konkursuose pretendavo Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos mokiniai ir mokytojai: Loretos Vaitkutės šokėjos, Artūro Urniežiaus vadovaujamas ansamblis „Padūkėliai“, to paties mokytojo suburtas pučiamųjų instrumentų orkestras, Aidos Brazdeikienės vadovaujamos orkestro šokėjos ir Laimos Jundulienės akordeonistai. Be šios ugdymo įstaigos, paraiškas pateikė du Plungės kultūros centro kolektyvai: Ilonos Baltikauskaitės ir Justės Tulickienės vadovaujama vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studija „Mažasis suvartukas“ ir vaikų ir jaunimo tautinių šokių ansamblis „Žirginėliai“, kuriam vadovauja Sonata Kazlauskytė ir Eglė Norkevičiūtė-Novoruckienė. Abu šie kolektyvai pernai respublikiniame „Aguonėlės“ konkurse, tik skirtingose kategorijose, laimėjo pirmąsias vietas.
Peržiūrėję pateiktą medžiagą, Kultūros reikalų tarybos nariai nusprendė, kad nė vienas Mykolo Oginskio meno mokyklos atstovas į premiją pretenduoti negali, nes konkursai, kuriuose jie dalyvavo, nebuvo organizuoti nacionalinių institucijų. „Panašu, kad įstaigos neįsigilino į nuostatus. Juk aiškiai rašoma, kad konkursai turi būti organizuoti būtent nacionalinių institucijų. Neužtenka, kad konkursas yra respublikinis, svarbiausia – kas jį organizuoja. O jei dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose – svarbu, iš kelių šalių kolektyvai suvažiuoja“, – kalbėjo R. Matulis.
Padiskutavus nutarta, kad pagal nuostatus maksimalias – po 800 eurų – premijas galima skirti „Mažajam suvartukui“ ir „Žirginėliams“. Mokytojos L. Jundulienės ugdytinių Italijoje laimėtas didysis prizas vertas paskatinamosios 400 eurų premijos.
Siūlymą dėl premijų skyrimo Kultūros reikalų taryba teiks Savivaldybės administracijos direktoriui Albertui Krauleidžiui, kuris apdovanojamųjų sąrašą turi patvirtinti savo įsakymu. Beje, šios tarybos nariai, kurie patys yra įstaigų vadovai (Kultūros centro direktorius R. Matulis, Viešosios bibliotekos direktorė V. Skierienė ir Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas), balsuojant jų įstaigų kolektyvų ar projektų premijavimo klausimais susilaikydavo.