
Plungiškiai, o ir miesto svečiai, prisimena, kad 2019-aisiais Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis vyko ne įprastoje vietoje – žirgyne, o kitose miesto erdvėse – Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje, lauke prie Oginskių rūmų. To priežastis – pagrindinės salės, persirengimo patalpų ir holo prie salės pirmame aukšte remonto darbai. 2020 ir 2021 metais festivalio gerbėjai muzikos klausėsi jau atnaujintoje salėje. Kad žirgynas neliktų pusiau sutvarkytas, parengtas projektas ir likusioms pastato dalims restauruoti.
Neseniai visuomenei pristatytas Plungės dvaro sodybos žirgyno pastato pritaikymo kultūros reikmėms, kapitalinio remonto ir tvarkybos darbų (restauravimo ir remonto) projektas.
Trumpa istorija
Niekam ne paslaptis, kad šio projekto užsakovas ir vykdytojas – Žemaičių dailės muziejus. Projektavimo darbus atliko uždaroji akcinė bendrovė Projektavimo ir restauravimo institutas.
Tad projektinius sprendinius visuomenei pristatė instituto projektų vadovė, architektė restauratorė Gražina Kirdeikienė.
„Džiugu, kad žirgyno atgaivinimo projektas juda į priekį. Tikimės, kad po kelerių metų turėsime visiškai sutvarkytą pastatą“, – kalbėjo Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
Prieš pradėdama projekto pristatymą, G. Kirdeikienė priminė, jog žirgynas buvo pastatytas 1879-aisiais. Centrinėje dalyje buvo prajodinėjami žirgai, šonuose įrengta karietinė, žirgų prižiūrėtojų patalpos ir pan. Žirgynas klestėjo iki Pirmojo pasaulinio karo. Karui pasibaigus, pastate atidaryta žemės ūkio mokykla. Buvo atkurta žirgyno veikla, imtasi žemaitukų veislės žirgų auginimo. Mokykla veikė iki Antrojo pasaulinio karo. Paskui pastatas neprižiūrimas ir nenaudojamas stovėjo iki 1972-ųjų, kai buvo pradėti restauravimo darbai. Kaip sakė G. Kirdeikienė, buvo restauruoti fasadai, atkurti jų fragmentai ir dekoro elementai, stogas uždengtas šiferiu ir atlikti kiti darbai. Čia įsikūrė Plungės sporto mokykla.
2014 m. buvo parengtas žirgyno stogo tvarkybos projektas. 2016 m. pastatas pradėtas dengti nauju stogu. 2017 m. buvo parengtas žirgyno pastato pritaikymo kultūros reikmėms, kapitalinio remonto ir tvarkybos darbų (restauravimo ir remonto) projektas. 2019–2020 m. buvo atlikti pagrindinės salės, persirengimo patalpų ir šalia esančios salės remonto darbai, visiškai uždengtas stogas.
Kaip minėjo architektė, projekto sprendiniuose numatomas pastogės patalpų įrengimas, pritaikant jas renginiams ir repeticijų salei, lauko sienų apšiltinimas ir kt.
Darbai etapais
Kadangi darbų planuojama nemažai, likusi projekto dalis skirstoma etapais.
G. Kirdeikienės teigimu, pirmajame etape numatoma rytinėje pastato dalyje (dešinėje žiūrint nuo rūmų – aut. past.) sutvarkyti centrinį vestibiulį su sanitariniais mazgais, rūbine. Įėjimas į vestibiulį būtų iš centrinės salės ir nuo automobilių stovėjimo aikštelės. „Kai nevyks renginiai, bus galima uždaryti pagrindines duris, o lankytojai sanitariniais mazgais galės naudotis įėję iš kitos pusės“, – pasakojo architektė.
Po projekto viešinimo kalbintas A. Bakanauskas patvirtino G. Kirdeikienės žodžius: „Mūsų noras – kuo greičiau įveiklinti pastatą. Dabar turime didžiulę problemą, nes nėra tualetų. Atvyksta turistai, išlipa iš autobuso ir dairosi, kur galėtų pasinaudoti sanitariniais mazgais. Lauko tualetai – ne išeitis.“
Antrajame etape numatoma vakarinėje pusėje sutvarkyti ūkines patalpas ir antrą aukštą (pastogę) įrengiant ten kelis kabinetus, repeticijų salę. Į šį aukštą bus galima patekti pro atskirą įėjimą.
Trečiasis etapas – rytinėje dalyje (pastogėje) įrengti kino salę, kuri galės būti naudojama ir konferencijoms, susirinkimams organizuoti. Į ją bus atskiras įėjimas su keltuvu neįgaliesiems. Tiesa, kaip pastebėjo G. Kirdeikienė,
neįgaliems žmonėms bus pritaikytas visas pastatas.
Ir paskutiniame – ketvirtajame – etape planuojama sutvarkyti mažąją renginių salę (rytinėje dalyje), kuri galės veikti kartu su pagrindine sale arba atskirai, parodoms ar pan. organizuoti.
Beje, iki projekto viešinimo pastabų iš visuomenės negauta. Klausimų neturėjo ir Sporto ir rekreacijos centro direktorius Alvydas Viršilas.
Kada galima tikėtis projekto užbaigimo? A. Bakanausko manymu, viskas priklausys nuo to, kada ir kiek bus skirta lėšų.