Pirmadienį posėdžiavę Vietos ūkio ir ekologijos komiteto nariai nutarė, kad asmenis, kuriems neteikiama buitinių atliekų surinkimo ir tvarkymo paslauga, vis dėlto reikėtų išbraukti iš rinkliavos už šiukšles mokėtojų sąrašų. Kadangi 2008 metais sąskaitos už atliekas išsiųstos visiems gyvenamiesiems būstams, ko gero, nėra keista, kad mokėtojų sąrašuose atsirado ir mirusių žmonių.
Priminsime, jog praėjusiais metais Savivaldybės taryba priėmė sprendimą rinkliava už buitinių atliekų surinkimą ir tvarkymą apmokestinti ne gyventojus, o gyvenamuosius būstus – butus, individualius namus. Už atliekų tvarkymą atsakinga UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) sąskaitas išrašė visiems būstų savininkams, neatsižvelgdama į tai, ar realiai ta paslauga teikiama, ar ne.
„Plungės“ laikraštyje rašėme, jog TRATC gavo kelių šimtų gyventojų prašymus atleisti juos nuo rinkliavos. Vieni motyvavo tuo, kad gyvena atokiuose vienkiemiuose ir atliekas surenkančios mašinos jų tiesiog nepasiekia, kiti mokėti atsisakė dėl to, kad būsto savininkai yra mirę ir ten niekas negyvena, o tai reiškia – ir nešiukšlina, treti – kad name negyvena, nes jis dar nebaigtas statyti, ir t. t. Prieš kelis mėnesius, nepaisant jokių motyvų, visi prašymai atmesti. Nutarta, jog rinkliavą turi mokėti net mirusieji, tiksliau – jų turto paveldėtai, net jei jie paveldėtame name ar bute negyvena.
Pasak Savivaldybės ekologės Astos Beierle Eigirdienės, Savivaldybės tarybos sprendimas apmokestinti gyvenamuosius būstus kertasi su Rinkliavų įstatymu, nurodančiu, kad rinkliavą privalo mokėti ne turto vienetas, o paslaugos gavėjas. „Ar galime reikalauti, kad susimokėtų, jei realiai paslaugos neteikėme?“ – retoriškai klausė A. Beierle Eigirdienė. Ko gero, ne, nes tai prieštarautų įstatymui ir sudarytų gyventojams prielaidas kreiptis į teismą dėl neteisėto apmokestinimo.
Tokių – gavusiųjų sąskaitas, bet negavusiųjų paslaugos – yra daugiau nei 500. Iš šių žmonių atliekos nebuvo surenkamos, bet mokesčio iš jų reikalauta. Iš jų net 216 nurodo gyvenantys neprivažiuojamose vietovėse, 232 būstų savininkai pateikia įrodymus, kad juose niekas negyvena, 22 – kad savininkai mirę ir būstas likęs tuščias, 21 – kad būstas nebaigtas statyti ir negyvenamas, 18 – kad būstas nugriautas arba avarinės būklės, todėl negyvenamas.
Vytauto Jonučio vadovaujamas Vietos ūkio ir ekologijos komitetas nusprendė su įstatymu nesipykti ir pritarti, kad minėtieji asmenys nuo rinkliavos būtų atleisti. Tiesa, tas atleidimas – ne visam laikui, o tik už 2008 metus. Vėliau kasmet mokėtojų sąrašas bus tikrinamas ir koreguojamas. „Manau, teks padirbėti, kad tie, kurie paslaugos negaudavo, kuo greičiau ją gautų“, – kalbėjo ekologė. Tiesa, dėl minėtųjų asmenų išbraukimo iš mokėtojų sąrašo kol kas pritarė tik komitetas, o galutinį žodį tars kitą savaitę posėdžiausianti Savivaldybės taryba.
Komiteto posėdyje dalyvavęs laikinasis UAB Telšių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Vaitkus informavo, jog šiemet mokestis už atliekas nesikeis, t. y. mokėsime tiek pat, kiek ir už 2008-uosius. Pirmąsias sąskaitas už atliekų tvarkymą TRATC planuoja išsiųsti dar šį mėnesį. Tad už paslaugą mokėsime avansu.
Kaip sakė A. Vaitkus, 2008 metais įmonė gyventojams ir juridiniams asmenims išsiuntė 14 852 pranešimus, kad reikia susimokėti rinkliavą. Pavertus pinigais, tai – 2,35 mln. Lt. Klientai nesumokėję liko apie pusę milijono litų, 158 tūkst. Lt skolingi juridiniai asmenys, t. y. įmonės, įstaigos.
Šiemet TRATC planuoja surinkti apie 12 tūkst. tonų buitinių atliekų, kurioms sutvarkyti reikės 2,4 mln. Lt.