
Iki Seimo rinkimų liko kiek mažiau nei mėnuo (primename – jie įvyks spalio 14-ąją), tad plungiškiai jau ima dairytis, kam čia reikės savo balsą atiduoti, ką čia į Seimą deleguoti. O rinktis, matau, bus iš ko, ruduo juntamas ir rinkimų padangėje – pastarosiomis dienomis kandidatai dygsta it grybai po lietaus. Rugsėjo 14-osios duomenimis, Plungės-Rietavo vienmandatėje apygardoje jų – jau vienuolika. Matyt, labai patogus tas Seimo nario krėslas, jei tokia daugybė norinčiųjų ketverius metus jame patupėti.
Rugsėjo pradžioje Vyriausiosios rinkimų komisijos pateiktame sąraše puikavosi tik penkių kandidatų pavardės, rugsėjo 12-ąją norinčiųjų į Seimą buvo jau aštuonetas, o rugsėjo 14-ąją skaičius šoktelėjo net iki vienuolikos. Tarp kandidatų – ir seni politikos vilkai, ir negirdėti-neregėti naujokai, net trys jų – nuo Klaipėdos pusės. Kodėl balotiruojasi Plungėje? Gal laikosi nuostatos, kad „savam krašte pranašu nebūsi“, o svetimam mažu ir atsiras, kas tavimi patikės.
Kaskart, artėjant rinkimams, sulaukiame savo skaitytojų priekaištų, kad mažokai rašome apie kandidatus, nepristatome jų asmenybių, biografijų. Šį skaitytojų norą gal ir išpildytume, tačiau nemokamą pretendentų į seimūnus reklamą žiniasklaidai draudžia įstatymas. Už informacijos apie juos viešinimą kandidatai privalo mokėti. Jei rinkiminėse sąskaitose pinigėlių turės, straipsnių apie politikus gal ir bus, jei kandidatai „biedni“, gali būti, jog daugiau
informacijos apie juos ir nerasite. Taigi naudokitės proga – trumpai pristatome vienuoliktuką, kovosiantį dėl mūsų – rinkėjų – palankumo į vieną šiltą vietelę Seime.
42 metų Mindaugą Jurčių plungiškiai pažįsta. Ir kaip nepažinsi, – jau daugiau nei metai jis – Plungės rajono savivaldybės vicemeras. Pagal išsilavinimą – elektromechanikas ir vadybininkas. Į Seimą plungiškį „stumia“ Darbo partija.
Plungiškiams visiškai nepažįstamas kandidatas – 38-erių klaipėdiškis Aidas Rakštys. Klaipėdoje jis gal ir žinomas – pernai dalyvavo rinkimuose į Savivaldybių tarybas. Tiesa, vos prieš metus ėjo po partijos Tvarka ir teisingumas vėliava, o dabar Seiman bando patekti įšokęs į naujos politinės jėgos – Demokratinės darbo ir vienybės partijos – traukinį. Tiesa, jei oficialus šios partijos pavadinimas jums nieko nesako, gal bus aiškiau, jei pasakysiu, kad jai vadovauja Kristina Brazauskienė. Kandidatas A. Rakštys nurodo esąs viešosios įstaigos „DDVP LT“ vadovas.
Savo kandidatą plungiškiams siūlo ir dar viena nauja politinė partija – „Drąsos kelias“. Nuo šios partijos, gimusios po Garliavos pedofilijos skandalo, plungiškiams ir rietaviškiams siūlosi klaipėdiškė, vienos uždarosios akcinės bendrovės vadovė Aldona Kazimiera Tunik. Tiesa, šios kandidatės biografijos internete rasti nepavyko, tik socialiniame tinklapyje „Facebook“ ji skelbia savo rinkiminę programą.
Apie Krikščionių partijos atstovo 37 metų Pero Beinoro ketinimus patekti į Parlamentą plungiškiai, manau, nutuokė jau seniai. Jo norą tapti seimūnu išdavė ir spaudoje nuolat spausdinta nuotrauka su užrašu „Susitiksime…“ Tiesa, tą užrašą daug kas traktavo dviprasmiškai – juk P. Beinoras yra „Beinoro gedulo namų“ direktorius. Taigi žodis „susitiksime“ daug kam skambėjo… kiek makabriškai.
Į Seimą kandidatuojantį Liberalų ir centro sąjungos atstovą 48-erių Audrių Klišonį plungiškiai pažįsta bene geriausiai. Jis jau dirbęs Seime, ne vieną kadenciją –
Plungės rajono savivaldybės taryboje, o dabar – sveikatos apsaugos viceministras.
Socialdemokratų partija mums siūlo mokslo žmogų – iš Plungės kilusį chemiką, Vilniaus universiteto prorektorių, 55 metų Rimantą Vaitkų. Jis – buvęs švietimo ir mokslo viceministras, Mykolo Romerio universiteto prorektorius.
Tarp norinčiųjų į Seimą – ir politikuojantis ūkininkas, Žlibinuose gyvenantis Andriejus Stančikas. Šį kandidatą kelia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Tiesa, pastaruoju metu 51 metų ūkininkas daugiau laiko praleidžia ne traktoriuje, o kabinete – jis Žemės ūkio rūmų pirmininkas. Vos nepamiršau – plungiškiai poną Andriejų dar pažįsta ir kaip šeimos, kurioje auga vienuolika vaikų, tėvą.
Jauniausia iš kandidatų – 31 m. klaipėdiškė Jurgita Choromanskytė. Tie, kas bent kiek domisi politika, šią pavardę tikrai yra girdėję – ji jau kelerius metus šmėžuoja politinėje Lietuvos padangėje. Į Seimą ją siūlo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis. J. Choromanskytė politikuoja nuo 2007-ųjų – kai klaipėdiškiai ją išrinko į Klaipėdos miesto savivaldybės tarybą. Vėliau dirbo Europos Parlamento nario Eugenijaus Gentvilo padėjėja, dabar – kito europarlamentaro – dr. Leonido Donskio patarėja ir biurų Lietuvoje bei Europos Parlamente vadovė.
Kelio į Seimą ieško ir mūsų meras Albinas Klimas, partijos Tvarka ir teisingumas atstovas. 60-metis „tvarkietis“ rajonui vadovauja jau daugiau nei metus. Ar per tą laiką sugebėjo pelnyti plungiškių pasitikėjimą, turėtų paaiškėti per Seimo rinkimus –
tai bus tarsi lakmuso popierėlis, parodysiantis, kaip gyventojai vertina savąjį merą.
Tik praėjusią savaitę kandidatų sąraše atsirado ir Beno Renato Baltusio pavardė. Šį 41 metų vilnietį, UAB „BRRB“ direktorių Plungei ir Rietavui „perša“ politinė partija „Sąjunga Taip“, kurią, artėjant rinkimams, „sukurpė“ Vilniaus meras Artūras Zuokas. Psichologiją ir bažnytinį meną studijavęs B. R. Baltusis nurodo gimęs Klaipėdoje, bet augęs Rietave.
Na, ir vienuoliktasis iš kandidatų – plungiškiams ir rietaviškiams gerai žinomas Seimo senbuvis Jurgis Razma. Šis 54 metų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas gimęs, augęs ir mokęsis Plungėje, pristatomas kaip fizikas, Lietuvos politinis bei visuomenės veikėjas. Tačiau mums jis geriau pažįstamas kaip seimūnas.
Štai tokia gausi ir marga kandidatų puokštė. Kurį „žiedą“ skinti, dar turime laiko apsispręsti.