
Gegužės 17-ąją Plungėje vyko „Europos muziejų nakčiai“ skirti renginiai. Žemaičių dailės muziejus laukė visų, norinčių apsilankyti įdomiuose renginiuose ir koncertuose, eksponuojamose parodose. Vakare žirgyno salėje pristatyta muzikinė istorija „Tolima šalis“.
„Europos muziejų naktys“ vyksta bene nuo 2005-ųjų. Kasmet muziejai atveria duris lankytojams neįprastu metu ir išnaudoja šį laiką kurti ryšiui su bendruomenėmis, įtraukia į savo veiklą. Lietuva „Europos muziejų naktyje“ sėkmingai dalyvauja 19-ąjį kartą ir pritraukia didžiulius būrius lankytojų muziejuose ir kitose kultūros įstaigose. Susidomėjusių lankytojų netrūko ir Žemaičių dailės muziejuje Plungėje.
Gaila, kad ne itin palankus oras neleido išpildyti visų organizatorių lūkesčių. Todėl idėjos surengti įvairias pramogas vaikams ir suaugusiesiems kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro aplinkoje teko atsisakyti: kroketo ir badmintono šeimų turnyras, jodinėjimas poniu ar važinėjimasis karieta dvaro takais lauks kitų metų šventės.
„Muziejų naktis“ plungiškiams ir jų svečiams dovanojo galimybę Žemaičių dailės muziejuje nemokamai apžiūrėti visas veikiančias parodas. Susidomėjusiųjų netrūko. Rūmai, kur ir įsikūręs Žemaičių dailės muziejus, lankytojus pasitiko su iškilminga orkestro muzika: grojo Platelių meno mokyklos orkestras, vadovaujamas Lino Senkaus. Oficialiai „Muziejų nakties“ renginių atidarymas M. Oginskio rūmuose prasidėjo parodos „M. K. Čiurlionio ir mano pasauliai 2025“ pristatymu. Joje su savo kūryba supažindino jaunieji talentai – Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos auklėtiniai.
Atvykusiuosius į atidarymą pasveikino Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė. Ji priminė, jog šiemet švenčiant Tarptautinę muziejų dieną yra akcentuojama tema „Muziejai besikeičiančiose bendruomenėse“. „Žinome, kokiu laiku dabar gyvename, kaip greitai viskas keičiasi, ir išties muziejams nėra taip paprasta prisitaikyti ir atliepti gyventojų poreikius. Tačiau muziejų darbuotojai deda nepaprastai daug pastangų, kad bendrautų su bendruomenėmis, kad sukurtų muziejuose prasmingą bendravimo lauką. Esame laimingi, kad Tarptautinė muziejų diena jau daug metų yra ne tik pačių muziejininkų, bet ir Plungės bendruomenės šventė. Daug metų kartu su mumis švenčia ir mūsų vieni ištikimiausių draugų ir partnerių Mykolo Oginskio meno mokykla“, – pažymėjo pavaduotoja.
Sveikinimo žodį tarė ir Žemaičių dailės muziejaus direktorius Robertas Šimkus, pasidžiaugdamas, kad profesionalių meno mokyklos mokytojų vedami jaunieji kūrėjai išties puikiai atspindėjo didžiojo kompozitoriaus ir dailininko Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mums paliktą kūrybą. „Ką gali žinoti, gal tarp šių jaunųjų menininkų auga būsimas Čiurlionis“, – susimąstė direktorius.
Parodos kuratorės ir iniciatorės – mokytojos Živilė Meištininkienė ir Danguolė Viržintienė. „Mūsų mokyklos tikslas yra auklėti jaunąją kartą ir skiepyti meilę menui. Juk ir pats Čiurlionis rašė, kad meną reikia jausti ir atrasti jame kažką netikėto, nepatirto. Mūsų projekto tikslas yra suvienyti savo jėgas įvairiose meno srityse. Mes su paroda keliausime per kultūros įstaigas, meno mokyklas, – kalbėjo Ž. Meištininkienė. – Šia paroda mes norėjome parodyti, kaip vaikas gali išjausti save, ką jis jautė, kai galėjo prisiliesti prie Čiurlionio kūrybos, piešti priemonėmis, kurias naudojo pats dailininkas.“
Tarp „Muziejų nakties“ renginių, tą šeštadienį kvietusių žmones į M. Oginskio rūmus, buvo teatralizuota kunigaikščių pasitikimo ceremonija, kurią organizavo ir vedė bei daug malonių akimirkų visiems muziejaus lankytojams dovanojo Šateikių kultūros centras ir jo vadovė Margarita Gedvilienė.
Iškilmingą dvaro atmosferą sukurti padėjo Telšių Žemaitės dramos teatro aktoriai bei… kunigaikščiais Oginskiais virtę Renata Varnagirytė ir Deividas Rajunčius. Mėgautis dvaro muzika ir šokiais tą vakarą kvietė ir dvaro menininkai, kuriuos įkūnijo Matas Stabingis ir Aušra Krasauskaitė. Žiūrovų susižavėjimo aplodismentų nusipelnė didžiojoje rūmų salėje vykęs Žemaitės dramos teatro šokių studijos (vadovė ir choreografė Ina Levickienė) iš Telšių spektaklis, fortepijoninės muzikos koncertas „Muzikos kelionė per amžius“.
Vakare dvaro žirgyno salėje pristatyta muzikinė istorija „Tolima šalis“, kur scenoje susitiko aktoriai Aurelija Tamulytė ir Gytis Ivanauskas, solistas Antanas Zakarauskas ir pianistas Linas Dužinskas.