Nuo sausio vidurio Plungės rajono savivaldybės ligoninėje praktiką atlieka keturi Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) studentai – trys būsimieji chirurgai ir viena kardiologė. Internų integruota praktika Plungėje tęsis šešis mėnesius. Taigi jaunų daktariukų sutiksite priėmimo-skubios pagalbos, chirurgijos, traumatologijos, vidaus ir vaikų ligų skyriuose.
Kaip pasakojo ligoninės direktorius Antanas Martusevičius ir jo pavaduotoja Danguolė Luotienė, Plungės ligoninė jau penkerius metus yra Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ir dvejus metus – Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto internų integruotos praktikos bazė.
Pasak direktoriaus, ne kiekviena ligoninė gali tapti internatūros baze. Tam būtina turėti tam tikrą skyrių, specialistų, operacijų skaičių, naujausios diagnostinės aparatūros. „Taip siekiama, kad būsimieji gydytojai praktiką atliktų ne bet kokioje gydymo įstaigoje, o turinčioje moderniausios įrangos, taikančioje pažangiausius diagnostikos ir gydymo metodus. Internatūros bazėms kartelė užkelta aukštai, bet mes visus reikalavimus atitinkame, užtat ir praktikantų netrūkstame“, – kalbėjo A. Martusevičius.
Ligoninės direktorius dar pašmaikštavo: „Žinoma, turime ir savanaudiškų tikslų – tikimės, kad internams mūsų ligoninė patiks, ir, dar penkerius metus pasimokę rezidentūroje, jie sugrįš čia visam laikui.“ Mat Plungės ligoninė, kaip ir daugelis kitų rajoninių gydymo įstaigų, susiduria su didžiule problema – trūksta gydytojų, tad dedamos pastangos prisivilioti jaunų specialistų.
Jaunieji daktariukai Plungės ligoninėje sukiojasi jau daugiau nei mėnesį. Kaip sakė direktoriaus pavaduotoja D. Luotienė, jaunimas daug darbų atlieka: triūsia operacinių bloke, teikia pagalbą atvykstantiesiems į priėmimo-skubios pagalbos skyrių, padeda pervežti ligonius į Klaipėdą, tvarko medicininę dokumentaciją, budi naktimis ir t. t. „Jie daug mums padeda, o ir patys puikios praktikos įgyja. Be to, džiaugiuosi, kad jie labai motyvuoti – žingeidūs, norintys kuo daugiau išmokti ir nuveikti“, – praktikantus gyrė direktorius, kuris kartu yra ir jų praktikos vadovas.
Vienas iš internų – plungiškis, buvęs „Saulės“ gimnazijos mokinys Giedrius Ramanauskas. Baigęs vidurinę, jis jau žinojo, kad norėtų tapti gydytoju, tačiau pirmais metais studijuoti medicinos nepavyko. „Pusmetį pasimokiau Kauno technologijų universitete, paskui keletą mėnesių padirbėjau sanitaru vienoje iš Klaipėdos ligoninių. Tada ir sudėliojau paskutiniuosius taškus – noriu studijuoti mediciną“, – pasakojo Giedrius. Pasak paties vaikino, pasirinkimą tapti mediku iš dalies lėmė dar ir sunki tėčio liga, nuo kurios jis mirė.
G. Ramanauskas LSMU mokosi jau šeštus metus, baigęs internatūrą, tikisi gauti vietą chirurgijos rezidentūroje. „Jei rinksiuosi bendrąją chirurgiją, galėsiu dirbti visose ligoninėse, jei toliau studijuosiu siauresnę sritį – krūtinės chirurgiją – darbą man siūlys tik trečiojo lygio didmiesčių ligoninės. Taigi tiksliai dar neapsisprendžiau“, – sakė jaunasis gydytojas.
Plungės ligoninėje, o ypač – chirurgijos skyriuje, Giedrius jaučiasi lyg namuose – mat du mėnesius vasarą ir dabar visą mėnesį darbavosi tame skyriuje, pagelbėjo operacijų metu, prižiūrėjo operuotus ligonius, perrišinėjo žaizdas. „Per dieną po tris operacijas atlikdavome“, – sakė internas. Beje, prieš įsidarbindamas Plungės ligoninėje, Giedrius sakė net neįsivaizdavęs, kad rajoninė ligoninė gali būti tokio aukšto lygio.
Mosėdiškis Marius Šikšnius taip pat siekia tapti chirurgu. Mediciną jis pasirinko, nes dar mokyklos laikais labai patiko biologija. „Kai baigiau gimnaziją ir turėjau nuspręsti, kur stoti, mano pasirinkimų sąrašą sudarė vienas punktas – medicina. Įstojau…“ – pasakojo Marius.
Pastarąjį mėnesį Marius triūsė traumatologijos skyriuje – teko amputuoti nušalusias galūnes, asistuoti operuojant lūžusias kojas, rankas, siūti žaizdas ir dirbti daug kitų darbų. O gal po praktikos jis jau norėtų tapti traumatologu? „Ne, chirurgija man pati įdomiausia ir… lengviausia“ – atviravo studentas.
Tarp internų – ir du telšiškiai. Tai Rita Juknevičiūtė ir Juozas Klumblys. Rita, kol mokėsi mokykloje, neturėjo nuostatos, kad nori tapti būtent gydytoja. Tiesiog labai patiko biologija, o įstojusi į mediciną ir pradėjusi studijuoti, suprato, kad būtent tokio darbo ji ir nori. „Nuo ketvirtojo kurso, kai prasidėjo klinikinės disciplinos, mane sužavėjo kardiologija. Ir į būrelį užsirašiau, ir Vokietijoje porą mėnesių kardiologijos klinikoje praktikavausi. Labai jau man širdis patinka ir labai noriu ją gydyti“, – linksmai kalbėjo internė.
Jei nepavyks tapti kardiologijos rezidente, Rita būsianti vidaus ligų gydytoja. Ir Plungės ligoninėje pirmąjį mėnesį ji vidaus ligų skyriuje darbavosi. Paklausta, kodėl internatūrai pasirinko būtent Plungės ligoninę, o ne Kauno klinikas, ne Telšių regioninę ligoninę, mergina atsakė: „Apie šią ligoninę, kaip internatūros bazę, daug gero buvau girdėjusi. Be to, žinau, kad mažoje ligoninėje internai įgauna daugiau realios praktikos nei didmiesčių gydymo įstaigose.“
Juozas Klumbys – telšiškės chirurgės Reginos Klumbienės sūnus. Paklaustas, ar jo norą būti gydytoju lėmė mamos profesija, Juozas atsakė, jog iš dalies taip. „Bet tėvai man jokio spaudimo nedarė. Nei ragino tapti gydytoju, nei rinktis kitą profesiją. Tiesiog pats taip norėjau ir dėl savo pasirinkimo nesigailiu“, – kalbėjo praktikantas. Juozas sakė anksčiau dar svarstęs, kurias rezidentūros studijas rinktis –
kardiochirurgiją ar traumatologiją, bet dabar jau esąs apsisprendęs – studijuos bendrąją chirurgiją.
Pastarąjį mėnesį Juozui teko padirbėti priėmimo-skubios pagalbos skyriuje. Daug veiksmo, naujų potyrių, įvairiausio plauko pacientų – taip smagiai savo praktiką apibūdino internas. Jam labai įsiminė ta diena, kai iš avarijos į ligoninę buvo atgabenti keli jaunuoliai. „Tada visų mūsų rankos buvo labai reikalingos. Net pirmąją pagalbą teko teikti“, – sakė Juozas.
Baigdami pokalbį, jaunuoliai pajuokavo: „Esam sukūrę savą informacinę sistemą: jei tik koks išskirtinis atvejis, skambinam vienas kitam ir visi lekiam žiūrėti.“ Tai, ko gero, geriausias jų motyvuotumo įrodymas.