
Rietaviškei Kristina Tolei pavyko užsiauginti ir net sulaukti labai retai žydinčios gėlės – amorphophalus (lot.), dar vadinamos „lavongėle“ – žiedo. Ši gėlė Lietuvoje pražysta labai retai, mat tai yra tropinių kraštų augalas, kilęs iš Indonezijos regiono, paplitęs keliose Afrikos valstybėse ties pusiauju. Jei šiam augalui sudarytos tinkamos sąlygos, jo žiedas gali siekti iki 3,5 metrų aukščio, o žydėjimo trukmė tęsiasi kone savaitę.
Kaip sakė augalo šeimininkė Kristina Tolė, mažą šio augalo daigelį, „bulvelę“, ji gavusi dar prieš 13 metų iš savo tetos Birutės Paškevičienės, kuri, būdama agronome, labai domisi augalininkyste, mėgsta gėles. Tuo metu pati Kristina dar nesinaudojo internetu ir nežinojo, kaip augalą prižiūrėti.
Eksperimentavo, kol pagaliau, jau antrą kartą sulaukia šio retai žydinčio augalo žiedų. Moterį nustebino tai, kad šiemet žiedų – net du. Augalo daigeliai, nežydėję net penkerius metus, pagaliau nudžiugino šeimininkę. Kristina prasitarė nieko ypatingo nedariusi, auginusi kaip ir kitas gėles. Pasak pašnekovės, šio augalo šaknys didelės, sveria apie 1 kg. „Pradėjau gėlę „budinti“ dar vasario viduryje, įsodinau į žemę parneštus šakniagumbius, kol augalas pamažu pradėjo dygti ir kone per 3 savaites sulaukiau siurprizo – net dviejų žiedų. Dabar jau augalas nužydėjęs, belieka sulaukti vieno vienintelio lapo. Kai nugelsta lapas, reikia šakniagumbius iš žemės iškasti ir sausai laikyti iki vasario mėnesio“-sakė pašnekovė.
Ši gėlė ypatinga tuo, kad yra labai galingas ir greitai augantis augalas. Žydi retai ir trumpai. Gėlės žiedai, nors ir džiugina savo neįprasta forma, tačiau neretai pradeda skleisti nemalonų, panašų į dvėselienos kvapą. Savo skleidžiamu pūvančios mėsos kvapu augalas vilioja vabzdžius, nešančius žiedadulkes. Gėlės viduje yra grioveliai, kurie veikia kaip vabzdžių spąstai. „Tikrai negalėjau patikėti, kad abu šakniagumbiai pražys. Žiedų egzotika atpirko gėlės skleidžiamą kvapą, tiesa, jis pasklido tik pilnai pražydus. Vaikai juokais grasino šitą smarvės židinį nupjausiantys, tačiau tai tik pokštai. Gėlę laikėme tame kambaryje, kur šeimos nariai mažai praleidžia laiko…“, – sakė pašnekovė. Rietave pražydusio egzotiško augalo žiedas šiemet siekęs 1 m 12 cm.
Anot pašnekovės, meilę gėlėms ji paveldėjusi iš savo šeimos. Dabar tinkamai prižiūrėti augalus yra daug lengviau, mat informacijos apie juos galima rasti internete, tačiau svarbiausia – kruopštumas ir dėmesys.
Sidabriniai ir auksiniai žiedai internetu https://www.silvera.lt/ziedai
įspūdinga gėlė, tikrai buvo verta laukti penkis metus. ką ketinate daryti toliau? aš vėl auginčiau ir laukčiau.