Prieskonių nepainiokite su mišiniais maistui paskaninti ir patiekalams aromatizuoti. Tai maisto pagardai, jų yra įvairių, su jais lengva gaminti. Prieskoniai ne tik pagardina maistą, bet yra ir gydomoji priemonė, padeda ilgiau išsaugoti šviežią maistą.
Juodieji pipirai
Ko gero, populiariausi ir labiausiai paplitę prieskoniai. Jie puikiai dera prie visų patiekalų, dedami net į saldžius meduolius. Vartojami žirnelių pavidalu ir malti. Juodieji pipirai – vidutinio aitrumo. Tai puikus antiseptikas, o Indijoje vartojamas kaip priemonė atminčiai gerinti.
Raudonieji pipirai (aitrioji paprika)
Skirtingai nuo juodųjų, jie aitrūs kaip ugnis. Vartojimo sfera – ribota: ryžių patiekalai, vištienos gaminiai, rūgštaus pieno ir daržovių valgiai. Raudonųjų pipirų aitrumą lemia juose esanti aktyvi medžiaga kapsaicinas. Šie pipirai – tiesiog vitaminų C, B2, B6, P, E ir PP taupyklė.
Kvapnieji pipirai
Šių tamsiai rudų žirnelių, 2,5 karto didesnių už juoduosius pipirus, gimtinė – Jamaika. Rojaus žemė pripildė juos puikaus aromato, kuriame dera gvazdikėlių, cinamonų ir muskato riešuto kvapai. Kvapniųjų pipirų dedama į marinatus ir mėsos patiekalus, o maltų – į meduolius, keksus, sausainius.
Gvazdikėliai
Tai išdžiovinti atogrąžų gvazdikų medžio pumpurai. Jie aitriai kvepia, turi antiseptinių savybių. Senovės Kinijoje buvo paprotys jais apsaugoti imperatorių nuo įvairiausių infekcijų – dvariškiai jo akivaizdoje turėjo kramtyti gvazdikėlius. Dažniausiai gvazdikėliai vartojami marinatams, padažams ir saldiesiems patiekalams: kompotams, pudingams, kepiniams.
Imbieras
Šviesiai ruda, aitraus kvapo šaknis. Dažniausiai parduodamas maltas, tačiau dabar galima nusipirkti šviežių šaknų. Vartojamas gana plačiai – konditerijoje, pikantiškai mėsai gaminti, jo dedama į girą. Imbiero arbata geriama nuo peršalimo. Kadangi šis prieskonis šiek tiek degina, ypač jį pakaitinus, prieš vartojimą rekomenduojama išmirkyti.
Kardamonas
Jis priskiriamas imbierinių prieskonių šeimai. Parduodamos dažniausiai sėklos – juodos, slidžios, šviesiose kapsulėse (jos maistui nevartojamos). Sėklos sumalamos ir dedamos į tešlą, bulvių ir žuvies patiekalus.
Ciberžolė
Taip pat imbierinių šeimos prieskonis, kuriame daug eterinių aliejų. Džiovintos ir maltos yra ryškios geltonos spalvos milteliai, kurie gražiai papuošia ryžius. Šviežia ciberžolė suteikia pikantiškumo ir aštrumo sriuboms, salotoms ir troškintoms daržovėms. Maltu pavidalu ji vartojama kosmetikoms kaukėms – ciberžolės šaknis turi puikių antibakterinių ir valomųjų savybių. Bet elgtis su šiuo prieskoniu reikia atsargiai: sausi milteliai gali lengvai užsiliepsnoti, palieka sunkiai išvalomas dėmes. Rytų gydytojai buvo įsitikinę, kad ciberžolė valo kraują, gydo skrandžio opą ir stimuliuoja imunitetą.