
Rugsėjo 27 dieną kasmet švenčiama Pasaulinė turizmo diena. Šiemet jos tema – „Turizmas ir vanduo: bendros mūsų ateities išsaugojimas“. Ta proga Žemaitijos nacionalinio parko direkcija, vykdydama tarptautinį projektą „Ežerai ateičiai“ („Lakes for future“), organizavo „Lakes Watch“ seminarą „Platelių ežeras – švariausias Lietuvoje“. Jo metu buvo renkamos šiukšlės ežero salose, išbandoma savanoriškos stebėsenos programa, sužinota apie naujausius Platelių ežero tyrimus.
Penktadienio popietę prie Platelių jachtų klubo susirinko Žemaitijos nacionalinio parko darbuotojai, keletas plateliškių, taip pat Platelių gimnazijos jaunieji miškininkai, vadovaujami mokytojos Marytės Margienės.
Katamaranu talkininkai buvo nuplukdyti į Pilies salą, kuri yra gamtos ir kultūros paveldo objektas. Į šią salą, kaip ir į kitas, užklysta vis daugiau lankytojų, tačiau ne visi jų moka tausoti aplinką. Tuo įsitikinome ir mes: į šiukšlių maišus krovėme stiklinius, plastikinius butelius nuo įvairiausių gėrimų, taip pat alaus skardines. Ne tik rinkome šiukšles, bet ir džiaugėmės senais įspūdingais medžiais, paparčiais, ypač – rastais grybais. Įdomiausias radinys – pakrantėje smėliu užnešta vyriška plastmasinė šlepetė, kurios viduje ant trąšaus dirvožemio suvešėjęs klevelis.
Surinkome šiukšles ir Veršių saloje. Čia ne tik grybų, bet ir storų gerų virvių suradome. Parko darbuotojai užsuko ir į Pliksalę, iš kurios tris maišus tuščių butelių parplukdė.
Smagiai padirbėję, susirinkome jachtų klube prie žemaitiško šiupinio ir arbatos. Visi įdėmiai klausėsi Gamtos skyriaus vyriausiosios specialistės Editos Lydienės pranešimo apie Platelių ežero tyrimus, kuriuos pagal projektą „Ežerai ateičiai“ vasarą atliko Klaipėdos universiteto darbuotojai. Buvo atlikti batimetriniai (dugno reljefo) žvalgymai, tyrinėti moliuskai – dreisenos. Pasirodo, jos filtruoja vandenį, bet jų gausa neigiamai veikia ežerą. Dreisenos linkusios kaupti fosfatus, jos greitai sensta ir nusėda ant dugno. Kai jų susikaupia daug, tai skatina ežero uždumblėjimą. Nusėdusių į dugną dreisenų biomasė gali būti panaudota kaip trąša.
Energingi ir puikiai nusiteikę grįžome namo. Labai ačiū visiems, prisidėjusiems prie mūsų akcijos. Gaila, kad tik maža dalis kviestųjų atsiliepė į raginimą dalyvauti renginyje. O taip norisi, kad kuo daugiau ir vietinių, ir teikiančiųjų turistams paslaugas domėtųsi, kas vyksta aplinkui, ir savo darbu prisidėtų prie bendruomeniškumo skatinimo ir noro gyventi švarioje aplinkoje. Ir visi didžiuotųsi, kad gyvena Žemaitijos nacionaliniame parke.