Kelerius metus Platelių apylinkės inspektoriumi dirbęs tyrėjas Raimondas Aponkus prieš du mėnesius laimėjo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato skelbtą konkursą ir pradėjo eiti aukštesnes pareigas. Dabar jis – Plungės policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio vyr. specialistas ryšiams su visuomene, projektams rengti ir pan. Be šių, R. Aponkus eina ir dar vienas pareigas – jis Plungės policijos komisariato kinologas, dirbantis kartu su vokiečių aviganių veislės augintiniu Jorge.
Kaip pasakojo R. Aponkus, 2013 metais, lyginant su 2012-aisiais, policija pričiupo gerokai daugiau narkotinėmis medžiagomis disponavusių asmenų. Jei 2012 m. pagal
Administracinių teisės pažeidimų kodekso 44 straipsnį (neteisėtas narkotinių ar psichotropinių medžiagų įgijimas ar laikymas nedideliais kiekiais arba narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimas be gydytojo paskyrimo) surašyti 2 protokolai, tai 2013 m. šis skaičius išaugo iki 28.
Anot policijos vyr. specialisto, gaudant narkotikų prekeivius ir vartotojus, daug pagelbėjo tarnybinis šuo Jorge. Mat šis ketverių metų amžiaus vokiečių aviganis – tikras narkotikų „specas“. Jis nuolat dalyvauja Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro Odorologinių tyrimų ir kinologijos valdybos organizuojamuose mokymuose, yra išlaikęs specialius egzaminus ir diplomuotas. Beje, netrukus Jorge vėl laikys egzaminus ir prasitęs „licenciją“.
R. Aponkaus šuo apmokytas surasti įvairius narkotikus: kanapes ir jų dalis (vadinamąją marihuaną), hašišą, sintetinius narkotikus – amfetaminą, metamfetaminą, pusiau sintetinį heroiną, augalinį ir pusiau augalinį kokainą, „Extasy“ ir kt.
Jorge suranda ir parodo narkotikų laikymo vietas, narkotines medžiagas užuodžia ir ten, kur jos yra buvusios, bet nebėra. Tarkim, jei žmogus juos slėpė kišenėje, o išsigandęs pareigūnų, išmetė.
R. Aponkaus pasakojimu, narkotikų prekeiviai ir vartotojai labai išradingi – sugalvoja tokių slaptaviečių, kur pareigūnas gal net neįtartų, kad gali aptikti „grobį“. Bet šuns neapgausi. „Kartą įtarėme, kad asmuo disponuoja narkotikais. Atlikome kratą gyvenamosiose patalpose, bet nieko neradome. Tačiau Jorge labai veržėsi į kiemą, lindo po ten stovinčiu apleistu automobiliu ir vis krapštė plytą. Kai patikrinome, įsitikinome – po ja paslėpta „dozelė“. Mes ten nebūtume net ieškoję, o šuo rado“, – pasakojo R. Aponkus.
Be to, Jorge – puikus pėdsekys, padedantis ieškoti dingusių žmonių, gaudyti sprunkančius nusikaltėlius, tačiau jo „arkliukas“, kaip juokavo vyr. specialistas, – narkotinių medžiagų paieška.
Ar policijos komisariatui privaloma turėti tarnybinį šunį? Vyr. specialisto R. Aponkaus teigimu, tai nėra privaloma. Jis ir Prevencijos poskyrio tyrėjas Martynas Beržonskas patys panorę laikyti ir dresuoti tarnybinius šunis bei gavę tam komisariato vadovybės pritarimą. Kadangi aplinkiniai komisariatai tarnybinių šunų neturi, kolegos R. Aponkų ir M. Beržonską nuolat kviečia į talką. „Prašymų padėti sulaukiame kiekvieną savaitę“, – sakė R. Aponkus.