Savaitgalį Alsėdžių seniūnijos gyventojai, svečiai ir pro šalį važiavę turistai turėjo puikią galimybę pakartoti miestelio pavadinimo kilmės legendą. Mat tradicinės miestelio vasaros šventės „Al siedu 2017“ metu ne tik smagiai leistas laikas, bet ir siekta „Masiškiausio pakelėje sėdėjimo“ Lietuvos rekordo.
Siekta rekordo
Kaip pasakojo Alsėdžių bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Purauskis, jau seniai galvoje sukosi klausimas, ką tokio reikėtų padaryti, kad miestelio šventė būtų išskirtinė, ne tokia, kaip įprasta.
Mintis sėdėti pakelėje kilo bendruomenės narės Jadvygos Martusevičienės sūnui, kuris pasiūlė prisiminti legendą ir visiems kartu susėsti palei kelią.
Pasak legendos, kartą į Alsėdžius atsitiktinai užklydo keliauninkas. Norėdamas sužinoti, kur atsidūrė, paklausė pakelėj sėdinčio ir vyžas pinančio senuko: „Kuokė če vėita?“. Prasčiau girdinčiam senukui pasigirdo, kad klausia, ką jis veikia: „Kon če veiki?“. Į tai senolis atsakęs: „Al siedu“. Nuo to laiko miesteliui ir prigijo Alsiediu (Alsėdžių) vardas.
Anot Ž. Purauskio, iš pradžių idėja priimta entuziastingai, vėliau atsirado skepticizmo, o artėjant numatytai dienai žmonės vėl sujudo, ragino giminaičius, artimuosius, draugus ir pažįstamus prisijungti prie sumanymo įgyvendinimo. „Peržiūrint užfiksuotas akimirkas, labai jaudina, kai matai, jog į šventę atėjusi pagyvenusi moteris su lazdele tiesiog atsisėdo ant šaligatvio ir prisijungė prie kitų. Tokie momentai parodo, kaip žmonėms svarbu palaikyti savo kraštą“, – pasakojo bendruomenės pirmininkas.
Ekspertai Seimo narys Simonas Gentvilas ir Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Vida Saukalienė suskaičiavo, kad į gyvą sėdinčiųjų pakelėje grandinę įsijungė 932 žmonės – nuo mažiausio iki vyriausio. Kad alsėdiškiams pavyktų pasiekti rekordą, jų palaikyti atvyko žmonės iš Žemaičių Kalvarijos, Šateikių, Žlibinų, ir kitų rajono seniūnijų, Palangos, Telšių. Į sėdinčiųjų gretas įsijungė ir į miestelį užsukę užsieniečiai turistai. Kaip pasakojo Ž. Purauskis, jie paprasčiausiai važiavo pro šalį, o pamatę besibūriuojančius žmones, pasidomėjo, kas čia vyksta. Išgirdę, kad siekiama rekordo, taip pat atsisėdo į pakelę.
O išmonės, kaip susėsti, ką veikti, susirinkusiesiems netrūko: vieni sėdėjo tiesiog ant šaligatvio, kiti atsinešė kėdes ar atsigabeno sofas, treti „sutūpė“ į valtį ar užlipo ant žirgo. Laukdami, kol ekspertai suskaičiuos sėdinčiuosius, žmonės demonstravo tai, ką moka, mėgsta ar kuo įprastai užsiima: skuto bulves, siuvo, mezgė, žvejojo, žiūrėjo televizorių, gėrė kavą ar paprasčiausiai skaitė. „Žmonėms patiko, daugelis jau dabar domisi, ar bus pakartojimas“, – alsėdiškių entuziazmu džiaugėsi Ž. Purauskis. Tiesa, ar rekordas buvo pasiektas paaiškės tik po keletos mėnesių, kai rekordus fiksuojanti „Factum“ agentūra išanalizuos visus pateiktus reikalingus dokumentus.
Šventė
Alsėdžių miestelio šventė neapsiribojo vien pasėdėjimu pakelėje ir rekordo siekimu.
Penktadienio popietė buvo tarsi įžanga į kitą dieną laukiančias linksmybes. Tądien suorganizuotos sportinės rungtys, kuriose varžėsi ne tik vietiniai, bet ir svečiai. Krepšinio komandos kovojo dviejose amžiaus grupėse: gimę 1999 m. ir jaunesni, gimę 1998 m. ir vyresni. Pirmojoje grupėje nugalėtojų vardą iškovojo svečių iš Sedos komanda „Sedula“, antrojoje grupėje – plungiškių „Federacija“.
Paplūdimio tinklinio varžyboms registravosi 6 komandos, pergalės vaisius nuraškė komanda, pasivadinusi „Top 3“.
Kad geriau pažintų savo miestelį, šventės dalyviai buvo kviečiami į pramogines orientavimosi varžybas „Pažink Alsėdžius“. Orientacininkams reikėjo apibėgti Alsėdžius ir rasti 6 vietas, kurių pavadinime būtų skiemuo „Al“, ir ten pasidaryti asmenukę. Greičiausiai su užduotimi susidorojo alsėdiškė Saulė Vilniutė.
Šeštadienį šventė pradėta muge, šokiais ir dainomis, kurias dovanojo žemaičių krašto kapelos. Pramogų netrūko nei mažiesiems, nei suaugusiesiems. Žinoma, Alsėdžių seniūnijos vasaros šventė neįsivaizduojama be automobilių slalomo varžybų. Pasivaržyti, kas greičiausiai įveiks kliūčių ruožą, panoro 17 dalyvių. Tarp vyrų greičiausias buvo Algirdas Padleckis iš Mosėdžio (Skuodo rajonas), jam šiek tiek nusileido alsėdiškis Tomas Masiliauskas, trečias liko Tomas Gelžinis. Tarp moterų geriausia vairuotoja – Lina Padleckienė iš Mosėdžio, antrąją ir trečiąją vietas atitinkamai pasidalijo Rita ir Paulina Siriūtės.
Apdovanojo
Kiekvienais metais miestelio šventės metu apdovanojami pavyzdingai savo sodybas tvarkantys seniūnijos gyventojai, ūkininkai. „Kiekvienais metais komisijai darosi vis sunkiau išrinkti gražiausiai besitvarkančius – visi tvarkosi“, – kalbėjo Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė.
Nors buvo sunku, komisija savo darbą atliko ir iš gausybės pretendentų atrinko tris pavyzdingai tvarkomas sodybas: Almos ir Dariaus Kaktavičių, Zinos ir Antano Vaitkevičių, Irenos ir Vaclovo Beivydų. Pavyzdingai tvarkomos kaimiškosios sodybos titulas atiteko Akvilinai ir Rimantui Laimoms iš Skirpsčių kaimo, na, o tarp ūkininkų sodybų gražiausia – Angelės ir Remigijaus Šukių iš Dišlių kaimo. Už tai, kad nuolat tvarko ir prižiūri ne tik savo aplinką, bet pasirūpina ir miestelio švara, grožiu, D. Repšienė padėką įteikė Andriui Tarvydui.
Be dėmesio neliko ir vyriausieji bei jauniausieji seniūnijos gyventojai. Šiais metais seniūnijoje gimusiems 6 mažyliams padovanoti marškinėliai su užrašu „Mažasis alsėdiškis“, o 103 metų sulaukusiai Petrei Vagdarienei ir 97 metus skaičiuojančiam Jonui Bružui atiteko saldžios dovanos.
Dovana gimtajam kraštui
Savotišką dovaną savo gimtajam kraštui kiekvienais metais įteikia iš Alsėdžių kilusi ir gimtinėje vasarojanti pedagogė-režisierė Vida Lipskytė. Pernai ji alsėdiškiams dovanojo spektaklį, šį kartą paruošė įvairių klausimų. Žmonės net nustebo, kad seniūnijoje daugiau darbingo amžiaus žmonių nei pensininkų, kad per metus čia apsigyveno 16 naujų šeimų, kad populiariausios pavardės – Bumbliai, Masiliauskai, Ausčiai, populiariausi vyrų vardai – Antanas, Vytautas, moterų – Zita, Irena, Danutė, Vilma.
Na, o kad klausantis įdomybių, pramogaujant, sportuojant pilvai nepradėtų maršo groti, sriubomis, patiekalais iš žvėrienos, arbata vaišino Alsėdžių medžiotojai.