Kaip ir kiekvieną pavasarį, bendrojo ugdymo įstaigos jau pradeda planuoti ateinančius mokslo metus. Turbūt nesuklysime pasakę, kad visos mokyklos turi vieną bendrą tikslą – suteikti išsilavinimą ir į gyvenimą išleisti brandžią asmenybę. Tačiau Plungės rajone esanti Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija prie pagrindinio tikslo išsikelia ir dar vieną – puoselėti pilietiškumo tradicijas ir į Alsėdžius kviesti motyvacijos statutinėms profesijoms nestokojančius mokinius iš visos Lietuvos.
Kitokia mokykla
Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija skaičiuoja jau trečią dešimtmetį, kai tuometinio direktoriaus Leono Mockūno iniciatyva mokykla pasirinko mažai kam girdėtą gynybinio-pilietinio ugdymo programą. Mokyklos ugdytinių žemėlapis itin daug pasakantis – čia būta mokinių iš Vilniaus, Kėdainių, Prienų, Klaipėdos, Akmenės, Skuodo, Telšių, Mažeikių, Kretingos ir kitur.
Mokyklai suteiktas Nepriklausomybės Akto signataro Stanislovo Narutavičiaus vardas, joje įkurta Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės 806-oji kuopa. Visa tai įpareigoja puoselėti pasirinktą kryptį ir vertybes. Išskirtinių tikslų vedami alsėdiškiai nuolat dalyvauja įvairiuose istorijos žinių konkursuose, bendradarbiaujama su Signatarų namais ir su Signatarų klubu, rengia bendrus projektus su kitomis mokyklomis, kurios pavadintos Nepriklausomybės Akto signatarų vardais.
Pilietiškumo ugdymu „serganti“ bendruomenė
„Per du dešimtmečius susiformavo tam tikros gimnazijos tradicijos, prie kurių jau priprato ir vietos bendruomenė, – apie įstaigos išskirtinumą kalbėjo laikinasis vadovas Regimantas Kavaliauskas. – Esame šiek tiek kitokie, nes priimame visus atvykstančius mokinius, organizuojame stovyklas, naktinius žygius, suteikiame galimybę atsiskleisti įvairiapusiškai. Stiprioji mūsų pusė – šauliška veikla.“
Beje, R. Kavaliauską mokiniai žino ne tik kaip direktorių, bet ir kaip krašto apsaugos savanorį, Lietuvai atstovaujantį orientacininką, daugkartinį čempioną, kuris gimnazijos mokiniams noriai perduoda savo žinias ir patirtį. Gimnazijos vadovas pritaria minčiai, kad jaunam žmogui gyvas pavyzdys yra kur kas aiškiau nei tomai raštų ir pamokymų.
Mokyklos išskirtinumą liudija ir tai, kad čia galima sutikti ypatingų svečių: čia yra lankęsis šalies Prezidentas Gitanas Nausėda, Lietuvos kariuomenės vadas, Lietuvos šaulių sąjungos vadai, su mokiniais nuolat bendrauja įvairių rinktinių šauliai, pamokas jiems yra vedę lenktynininkas Benediktas Vanagas, Gabrielius Liaudanskas-Svaras ir kiti.
Gimnazijai pristatyti – Statutinių profesijų diena
Alsėdžių gimnazijos abiturientai po mokyklos renkasi ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademiją, ir kitas profesijas, kurioms reikalingos šioje mokykloje įgytos žinios ir patirtis. Kad abiturientų karjeros kelias būtų kuo tiesesnis, kasmet rengiama Statutinių profesijų diena – moksleiviai sužino apie kariuomenę, policiją, pasienio tarnybą.
„Šis renginys jau tapęs gražia tradicija. Jame sulaukiame būrio svečių, mokinių. Bene labiausiai pavykusi buvo paskutinė tokia šventė: tada inauguruotas Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės orkestras, Alsėdžių gimnazijos stadione su Lietuvos trispalve leidosi parašiutininkai, į svečius buvo atvykę Seimo pirmininkas, Lenkijos ambasadorė Lietuvoje Uršula Doroševska, grojo Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų orkestras“, – pasakojo renginio, vykstančio kasmet per Kariuomenės ir visuomenės vienybės dieną, iniciatorė, gimnazijos karjeros koordinatorė Daiva Gramalienė.
Pasak pašnekovės, kitais metais gimnazija minės 70 metų jubiliejų, tad jau galvojama, kaip į jį sukviesti visus buvusius mokinius, kaip surengti itin populiaraus gimnazijos kolektyvo – vaikino vokalinio ansamblio – koncertą.
Signataro vardas atveria vartus į Lenkiją
Stanislovo Narutavičiaus vardas Alsėdžių gimnazijai suteiktas 2017 metais. Brėvikių kaime, vos už 3 kilometrų nuo gimnazijos, esantis Narutavičių dvarelis mena ne tik signatarą Stanislovą, bet ir jo brolį Gabrielių – pirmąjį Lenkijos prezidentą. Ieškoti šios giminės istorinių vietų Lenkijoje pirmasis pradėjo gimnazijos anglų kalbos mokytojas Antanas Vaitkevičius, o dabar alsėdiškiai tęsia bendradarbiavimą su Lenkijos Golub Dobržyno miesto Anos Vazos gimnazija, palaikymo sulaukiama ir iš Lenkijos ambasadorės U. Doroševskos – ji tarpininkavo, kad jaunieji Alsėdžių šauliai galėtų pirmieji atstovauti Lietuvai Lenkijoje vykusioje tarptautinėje karinių klasių stovykloje. Be to, gimnazistai jau trejus metus dalyvauja tarptautiniame istorijos žinių konkurse, kurį organizuoja N. Koperniko universitetas Torūnėje, Varmijos ir Mozūrijos universitetas Olštine, kardinolo S. Višinskio universitetas Varšuvoje, o globoja Švedijos Karalystės ambasada Varšuvoje.
Žvilgsnis į priekį
Anot R. Kavaliausko, norinčiųjų mokytis Alsėdžiuose netrūksta. Ypač džiugu sulaukus baigusiųjų pagrindinį ugdymą – jie labiau motyvuoti, žino, ko siekia.
Šiemet gimnazija didesnį dėmesį skiria informacinių technologijų atnaujinimui, neseniai įgyvendino svajonę turėti savo maitinimo įstaigą, vykdo projektą, leisiantį įsigyti profesionalią garso ir vaizdo įrašymo laboratoriją. „Kasmet stengiamės ką nors tobulinti, norime, kad visiems pas mus būtų smagu, o laukdami naujų mokslo metų tikimės, kad Alsėdžiuose mokytis pageidaus vis daugiau aktyvių ir pilietiškų moksleivių“, – reziumavo R. Kavaliauskas.