
„Svėrėm kūrybingumą“ – į Plungės kultūros centrą susirinkusiems jauniesiems Žemaitijos menininkams sakė dailininkas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas. Jis yra jau dešimt metų Plungėje organizuojamo jaunųjų menininkų konkurso „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“ vertinimo komisijos pirmininkas. Antradienį Plungės kultūros centre vyko šio konkurso laureatų apdovanojimo ceremonija.
Šio konkurso sumanytoja, organizatorė ir pagrindinis „variklis“ yra Plungės kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Zafira Leilionienė. Jau dešimtus metus, atėjus pavasariui, ji į Plungę iš visos Žemaitijos sukviečia talentingiausius vaikus ir jaunuolius, gebančius piešti, tapyti, drožti, lipdyti, pamėgusius vieną ar kitą amatą.
Konkursas „Stanislovas Riauba – Žemaitijos Andersenas“, kaip jau minėjome, – jubiliejinis, dešimtasis. Per tą laiką, kaip sakė renginio iniciatorė Z. Leilionienė, įprasmintas Stanislovo Riaubos vardas, vaikai ir jaunimas pakviesti domėtis tautodailės tradicijomis, surasta naujų talentų, skatintas jų kūrybingumas. Per dešimt metų parodose-konkursuose dalyvavo net 904 jaunieji menininkai, pateikę 3 744 savo kūrinius.
Šiemet sulaukta 85 autorių iš Mažeikių, Telšių, Skuodo, žinoma, Plungės ir kitų rajonų. Pirmąkart – ir moksleivių iš Joniškio. Jaunieji talentai šiųmetiniam konkursui pateikė 344 darbus.
Visą mėnesį eksponuotus kūrinius vertino ir parodos lankytojai, ir vertinimo komisija, savo nuomonę apie darbus ir autorius išsakiusi laureatų apdovanojimo ceremonijos metu. Komisijai, kaip jau minėjome, pirmininkavo dailininkas J. Rudzinskas. Į ją pakviesti ir dailėtyrininkas, Lietuvos istorijos instituto etnologas dr. Vytautas Tumėnas, skulptorius, kryždirbys, respublikinės parodos „Aukso vaininkas“ laureatas Antanas Vaškys, dailininkas, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrijos pirmininkas Valentinas Jezerskas, skulptorius, dailininkų sąjungos valdybos narys Vaclovas Krutinis.
J. Rudzinskas sakė jau dešimt metų stebintis konkurso eigą ir matantis metai iš metų besikarojančias pavardes. O tai esanti puiki proga pažvelgti į jaunojo kūrėjo raidą, kaitą, tobulėjimą. „Mes svėrėm kūrybingumą, o jo šių jaunų žmonių galvose ir darbuose tikrai netrūksta“, – sakė J. Rudzinskas. Be to, žiūrėta, kad kūriniai būtų kuo originalesni ir… nuoširdūs, gimę iš meilės.
Palankiausio komisijos įvertinimo šiemet sulaukė šeši jaunieji kūrėjai, gavę S. Riaubos vardo pinigines premijas. Tai skulptorius, „Babrungo“ pagrindinės mokyklos moksleivis Mindaugas Lukošius, mažeikiškė juostų audėja Renata Ringytė, salantiškė audėja Ingrida Šilgalytė, taip pat „Babrungo“ pagrindinės mokyklos skulptorė Edita Motužytė, telšiškis grafikas Ronaldas Zakarauskas ir telšiškė tapytoja Ieva Gedvilaitė.
Specialiu tautodailininkų sąjungos prizu – knyga – apdovanotas jau ne pirmus metus konkurse dalyvaujantis mažeikiškis karpinių meistras Edgaras Maleras. Dar viena, Švedijos Boksholmo komunos organizacijos „Draugas draugui“ atvežta dovana – prieš 100 metų Anglijoje pagaminti medžio drožybos įrankiai – atiteko „Babrungo“ mokyklos moksleivei Džordanai Saudargaitei.
Žiūrovų simpatijų prizai, kuriuos taip pat įsteigė švedai, skirti skuodiškei skulptorei Laimai Čepauskaitei, mažeikiškei tapytojai Kristinai Lizdenytei, grafikei, Senamiesčio vidurinės moksleivei Eglei Valužytei ir taikomosios dekoratyvinės dailės atstovei, „Ryto“ pagrindinės moksleivei Ingridai Uktverytei. Be to, organizacija „Draugas draugui“ prizais paskatino ir šeimyninius „duetus“: brolius Deividą ir Luką Tomkus iš Luokės bei plungiškius Eglę Valužytę ir Julių Valužį.
Nuskriausti neliko ir kiti parodos-konkurso dalyviai. Vienus specialiaisiais prizais apdovanojo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis, kitus – Telšių tautodailininkų vadovė Sigita Dacienė. Švedų įsteigtas prizas įteiktas ir konkurso sielai – tautodailininkei Z. Leilionienei. Nuoširdžiausias ačiū tartas „už kadro“ likusiems jaunųjų menininkų mokytojams.