Trečiadienį į neeilinį posėdį rinkosi Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai. Tiksliau – ne rinkosi, o jungėsi, nes posėdis, kaip ir visi pastaruoju metu, – nuotolinis. Svarstytas vienintelis klausimas – „Dėl komisijos sudarymo“. O ta komisija – kad ištirtų faktus, kuriais remiantis pradedama Savivaldybės mero Audriaus Klišonio įgaliojimų prieš terminą netekimo procedūra.
Kaltinamas priesaikos sulaužymu
Priminsime, kad mero A. Klišonio įgaliojimų prieš terminą netekimo klausimas buvo iškeltas gruodžio 22 dienos Savivaldybės tarybos posėdyje. Tuomet dešimt tarybos narių inicijavo teikimą, kuriame meras kaltinamas priesaikos sulaužymu.
Viskas prasidėjo nuo Plungės sporto ir rekreacijos centro direktoriaus Alvydo Viršilo pasisakymo socialiniuose tinkluose. Dalis tarybos narių, valdančiosios koalicijos atstovų, manydami, kad direktoriaus pasisakymas neetiškas, rugsėjo 24-ąją vykusio posėdžio metu merą įpareigojo įstaigos vadovo atžvilgiu pradėti tarnybinį patikrinimą, kurį atliktų specialiai tam reikalui sudaryta komisija.
Nors vėliau tarybos nariai nuolat kėlė šį klausimą, o A. Klišonis nuolat į jį atsakinėjo, praėjus kone trims mėnesiams paaiškėjo, jog realiai niekas nepadaryta. Tada ir gimė teikimas, o jame kaltinimai: esą meras neįvykdė jam paskirto įpareigojimo, sudarytoji komisija – fiktyvi, dokumentai buvę klastojami, naudotasi tarnybine padėtimi ir t. t. Remiantis tuo ir prašyta pradėti A. Klišonio įgaliojimų prieš terminą netekimo procedūrą.
Darbotvarkėje – tik komisijos sudarymo klausimas
Pirmasis žingsnis – per mėnesį sušaukti Savivaldybės tarybą ir patvirtinti komisiją, kuri imtųsi narplioti minėtuosius kaltinimus. Trečiadienį toks posėdis įvyko, jį inicijavo vienuolika valdančiosios koalicijos atstovų.
Vos pradėjus posėdžiauti žodžio paprašė „Vieningos Plungės“ frakcijos taryboje seniūnas Robertas Endrikas. „Manau, posėdžio darbotvarkė turėtų būti tokia, kokią mes visi gavome sausio 13 dieną. Joje – ne tik klausimas dėl komisijos sudarymo, bet ir tos komisijos nuostatų patvirtinimas. Ta darbotvarkė, kurią matome dabar, su mumis nederinta.“
Mero atsakymas buvo toks: „Šiuo atveju reikia vadovautis Savivaldybės tarybos reglamento 89-uoju punktu, sakančiu, jog į neeilinio tarybos posėdžio darbotvarkę įtraukiami tik tie klausimai, kuriuos teikia to posėdžio iniciatoriai. Sausio 6 dieną gavau 11 tarybos narių pasirašytą raštą, kuriame pateiktas tik vienas klausimas – dėl komisijos sudarymo. Jį ir įtraukiau į darbotvarkę.“ A. Klišonis neneigė, kad vėliau buvo gautas dar vienas raštas, kuriuo tikslinama darbotvarkė, tačiau ant rašto – ne visų 11 tarybos narių, o tik R. Endriko parašas.
„Jūs verčiate mane pažeisti įstatymą“
R. Endrikas neatlyžo. Jis sakė konsultavęsis su Vyriausybės atstovu, kuris jam atsakęs, jog klausimą koreguoti galima ir posėdžio metu. „Atrodo, visiems turėtų būti aišku, kad aš patikslinimą siunčiau visų vienuolikos vardu. Negi kiekvienas turėjo siuntinėti atskirai? Čia net darbotvarkės keisti nereikia, užtenka klausimą pataisyti“, – savo poziciją gynė politikas. Deja… „Taip, jūs esate „Vieningos Plungės“ frakcijos seniūnas, bet nemačiau, kad konservatoriai ar „valstiečiai“ būtų jus įgalioję. Jūs verčiate mane pažeisti įstatymą keičiant darbotvarkę pagal vieno žmogaus siūlymą. Aš tikrai nieko nekeisiu. Nieko tokio, jei komisijos nuostatus patvirtinsime sausio 28-osios posėdyje. Jūs žinote, kad šiuo atveju teisybė mano pusėje. Nepradėkime viso šio reikalo nuo teisės aktų laužymo, nes iš neteisės teisė negimsta“, – savo laikėsi meras.
O ką mano Vyriausybės atstovas?
Tarybos nariams buvo įdomu, ką šiuo klausimu pasakys prie posėdžio prisijungęs Vyriausybės atstovas Andrius Cechanavičius. O šis stojo A. Klišonio pusėn. Tiesa, tas palaikymas – netvirtas, labiau rekomendacinio pobūdžio: „Mano siūlymas: jei neįmanoma įrodyti, kad pateikta visų vienuolikos tarybos narių valia, dabar jau nebereikėtų nieko keisti. Tai formalumas, bet jis svarbus.“
„Meras – manipuliacijų meistras“
R. Endrikas vis dėlto nebuvo linkęs pasiduoti: „Meras – manipuliacijų meistras. Jis žino, kad nepatvirtinus nuostatų komisija negalės dirbti. O laikas tai eina… Visi žino, kad aš visada vienas pasirašinėju. Ir visada būdavo gerai, o dabar kažkodėl neteisėta. Tai kodėl tada Savivaldybės teisininkas tą dokumentą pasirašė, kodėl pagal jį buvo pakeista darbotvarkė, o paskui vėl liko tik vienas klausimas?“ „Nekryžiuokime čia iečių. Aš proceso nestabdau, nieko nebijau, bet ir įstatymo nepažeidinėsiu“, – atsakė A. Klišonis. „Manipuliacijos vis dėlto vyksta. Ir jei dėl to mes netilpsime į terminus, pažadu, surinksime visą medžiagą ir kreipsimės į teismą“, – pratęsė R. Endrikas.
Taigi pirmąjį „mūšį“ šiame „kare“ laimėjo meras: svarstytas tik vienas klausimas – dėl komisijos sudarymo. Tiesa, ir pats A. Klišonis, ir jo partijos kolegos reikalavo, kad komisija būtų tvirtinama slaptu balsavimu. Nes tai jau esą įžanga į mero nušalinimą. Tačiau šįkart laimėjo valdantieji – juokdamiesi, kad kol kas dar kalbama ne apie mero nušalinimą, o tik apie komisijos sudarymą, jie pasisakė už atvirą balsavimą.
Komisija sudaryta: mero veiksmus tirs „Vieningos Plungės“ atstovai Vida Bondauskienė ir Rimas Dužinskas, nuo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – Vaidotas Skierus ir Adomas Zamulskis, nuo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – Jonas Mockūnas, nuo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio – Tomas Raudys ir Algirdas Pečiulis. Ši komisija savo išvadas turi patekti iki kovo 18-osios. Jei bus pripažinta, kad meras sulaužė priesaiką, reikalo imsis Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas. Jei komisija tars, kad A. Klišonis nieko tokio nepadarė, tuo viskas ir baigsis. Taigi – laukiame tęsinio.