Rietavo savivaldybės tarybos Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto posėdžio, vykusio vasario 15 dieną, darbotvarkėje buvo tik devyni klausimai. Aptariant juos užtrukta netrumpai – daugiausia diskusijų sukėlė Rietavo savivaldybės 2021 metų biudžeto projektas. Kai kuriuos komiteto narius nustebino faktas, kad Tverų seniūnijai nenumatyta grąžinti pasiskolintų 6 tūkst. eurų, reikalingų greideriui pirkti. Savivaldybės mero Antano Černeckio pasiteisinimas, esą šių metų biudžetas – bado biudžetas, neįtikino socialdemokrato Viktoro Krajino. Jo nuomone, duotus pažadus reikia tesėti.
Atnaujins nuotekų tvarkymą Giliogiryje ir Daugėduose
Pirmiausia posėdžiautojai aptarė praėjusių metų Rietavo savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšų likučio paskirstymą 2021 metams.
Likutis nemenkas – 46 tūkst. 74 eurai. Komiteto nariams ekologė Vesta Andrijauskienė paaiškino, kad nepanaudotus 4 tūkst. 485 eurus, kurie buvo surinkti už aplinkos taršą ir gamtinių išteklių naudojimą, planuojama skirti nuotekų valymo įrenginiams atnaujinti Daugėdų ir Giliogirio kaimuose. Rietavo komunalinis ūkis numato darbams skirti 20 tūkst. eurų, o dar 10 tūkst. eurų prašoma iš Savivaldybės biudžeto.
Likusius iš medžioklės mokesčio surinktus 41 tūkst. 589 eurus numatoma panaudoti pagal paskirtį – apsaugos priemonių nuo medžiojamųjų gyvūnų daromos žalos įsigijimo ir įrengimo išlaidoms kompensuoti. Pasak V. Andrijauskienės, šiemet daugiau dėmesio bus skiriama informacijos viešinimui, kad žmonės žinotų galintys gauti tvorų tvėrimo, elektrinių aptvarų apsaugai nuo vilkų įrengimo ir repelentų įsigijimo bei jų panaudojimo išlaidų 100 proc. kompensaciją.
Komiteto narys V. Krajinas domėjosi: „Medžioklės mokestis padidėjo, bet šiuo metu būreliai net nemedžioja. Ar jūs vis tiek tikitės surinkti mokestį?“ „Medžiotojams nustatytas metinis mokestis, ir jis mokamas, nepriklausomai nuo to, jie medžioja ar nemedžioja“, – paaiškino V. Andrijauskienė.
Medžiotojai biudžetą papildys 13 tūkst. eurų
Kaip numatyta kitame tą dieną aptartame dokumente – Rietavo savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos 2021 metų sąmatoje, šiais metais iš medžioklės mokesčio tikimasi surinkti 13 tūkst. eurų, už valstybinių gamtinių išteklių panaudojimą ir teršalų išmetimą į aplinką – 31 tūkst. eurų mokesčių.
Iš medžioklės surinkti pinigai būtų naudojami apsaugos nuo medžiojamųjų gyvūnų priemonių įsigijimo išlaidoms kompensuoti, o likusios programos lėšos, kaip teigė V. Andrijauskienė, paskirstytos pagal seniūnijų įstaigų prašymus.
Rietavo savivaldybės administracijai numatyta skirti 13,7 tūkst. eurų, miesto seniūnijai – 7,2 tūkst. eurų, Rietavo seniūnijai – 3,3 tūkst. eurų, Tverų – 2,9 tūkst. eurų, Medingėnų – 1,1 tūkst. eurų, Daugėdų – 2,8 tūkst. eurų.
Seniūnai gautas lėšas panaudos medžiams genėti, želdiniams įsigyti, rekreaciniams įrenginiams tvarkyti, pavojų keliantiems medžiams šalinti ir kitiems darbams. Kaip pastebėjo ekologė, seniūnijų norai visada būna didesni, bet pinigų paskirstoma tiek, kiek jų yra.
Dėl Rietavo savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos 2021 metų sąmatos klausimų Ūkio plėtros ir ekologijos komiteto nariams nekilo, tad nutarta teikti ją tvirtinti tarybai.
Lengvatoms – 3 tūkst. eurų
Ir paskutinis klausimas, kurį tądien pristatė ekologė, – Rietavo savivaldybės komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo 2021 metų sąmata. Planuojamos pajamos –193 tūkst. eurų. Iš įmonių, įstaigų ir gyventojų už atliekų tvarkymą numatoma surinkti 190 tūkst. eurų, 3 tūkst. eurų vietinės rinkliavos dotacijoms iš savo biudžeto skirs Savivaldybė. Kaip sakė V. Andrijauskienė, kasmet tokia suma išmokama vienišiems gyventojams, kurie tarybos sprendimu turi teisę į lengvatą susigrąžinti 20 proc. sumokėtos rinkliavos dydžio.
Seniūnijoms trūksta darbo rankų
Aptariant Rietavo savivaldybės 2021 metų užimtumo didinimo programą, apgailestauta, kad iš valstybės biudžeto skiriama tikslinė dotacija kasmet mažėja. Šiemet viešųjų erdvių priežiūrai užtikrinti numatoma gauti 13,7 tūkst. eurų, nors, kaip kalbėjo Finansų skyriaus vyresnioji specialistė Rita Šinkūnė, prašyta 40 tūkst. 900 eurų. Dar 1,2 tūkst. eurų prie programos įgyvendinimo planuoja prisidėti Savivaldybė, kad pinigų užtektų nors keturiems žmonėms įdarbinti.
Kaip sakė Rietavo miesto seniūnas Petras Lengvenis, rankų viešosioms erdvėms tvarkyti labai trūksta. „Seniūnija iš programos lėšų gali įdarbinti vieną žmogų ir tai ne visiems metams. Darbų daugybė. Padarome daug mažiau, nei turėtume ir galėtume padaryti“, – tvirtino P. Lengvenis.
Kad žmonių trūksta, sutiko ir Savivaldybės vadovas A. Černeckis. „Padėtis tokia, kad net gatvės pašluoti nėra kam. Pasibaigus karantinui, situacija kiek pagerės – žmonės už pašalpas ateis atidirbti.“
Tvarkys melioracijos griovius Sauslaukyje ir Pelaičiuose
Be didelių diskusijų tarybai tvirtinti nuspręsta atiduoti 2021 metų valstybės lėšomis finansuojamų melioracijos statinių priežiūros ir remonto darbų sąrašą, kurį pristatė Žemės ūkio skyriaus vedėjas Liutauras Mockus. Šiais metais planuojama atlikti darbų už 79 tūkst. eurų. Didžiausia išlaidų dalis – 50 tūkst. eurų – numatyta melioracijos griovių Sauslaukio ir Pelaičių kadastro vietovėse tvarkymo darbų projekto I etapui įgyvendinti (bendra projekto vertė – 142 tūkst. 782 eurai). Taip pat numatoma atlikti užtvankų, esančių Daugėdų kaime, remonto darbus, lėšų suplanuota avariniams gedimams tvarkyti, melioracijos grioviams ir statiniams prižiūrėti, grioviams šienauti ir t. t.
Meras A. Černeckis priminė, kad reikėtų pasidomėti, kokia tilto per Jūros upę Pelaičių kaime būklė. „Kai nutirps sniegas, nuvažiuosiu ir įvertinsiu situaciją“, – žadėjo L. Mockus.
Bado biudžetas
Rietavo savivaldybės 2021 metų biudžeto prognozuojamos lėšos – 10 mln. 484 tūkst. 953 eurai. Nors iš pirmo žvilgsnio planuojamos pajamos 579 tūkst. eurų atrodo didesnės nei praėjusiais metais, Finansų skyriaus vedėja Kristina Pužauskienė įspėjo, kad tai klaidinantis įspūdis. Biudžeto pajamas išaugina skolintos lėšos – likutis ir dar žadama imti ilgalaikė paskola, taip pat metų pradžios likutis, kuris gerokai didesnis, nei buvo pernai.
„Reali situacija tokia: pajamų planuojama mažiau, o išlaidos šiemet auga“, – teigė vyriausioji finansininkė.
„Nežaiskim žaidimų, Viktorai!“
Komiteto narys V. Krajinas pastebėjo, kad biudžeto projekte nenumatyta grąžinti 6 tūkst. eurų Tverų seniūnijai: „Praėjusiais metais buvome skyrę Tverų seniūnijai pinigų greideriui pirkti. Kai pritrūko lėšų, pasiskolinome jų iš seniūnijos, pažadėdami grąžinti. Bet, kaip supratau, pažado netesėjome.“
Albinas Maslauskas taip pat pritarė kolegai, kad pažadus reikia vykdyti. Tuo labiau kad suma ne tokia, kuri galėtų sugriauti biudžetą, o greideris Tverams labai reikalingas.
„Greideris tikrai nėra pats reikalingiausias pirkinys. Šių metų biudžetas – bado biudžetas. Dėl „kovido“ viskas važiuoja žemyn. Reali situacija tokia, kad iš praėjusių metų atsinešėme trumpalaikę 200 tūkst. paskolą, o, kiek žinau, Finansų ministerija mums planuoja grąžinti tik 90 tūkst. eurų. Iš kur mums tada pirkti? Pritempiame biudžetą – iki kraujuojančios vietos nupjaustome visas priemones ir kultūrai, ir švietimui, ir sportui. Neužtenka visur. Nuo ko dar nuimti? Jūsų valia nuspręsti. Nuspręsite, kad nuimam nuo vaikų vasaros stovyklų, ar jausitės geriau?“ – taikė į jautriausią vietą meras.
Po tokios Savivaldybės vadovo prakalbos A. Maslauskas pasidavė: „Nors viltį palikite, kad skolą grąžinsite, jeigu atsiras lėšų.“
Juozas Barsteiga drįso priminti ir Pelaičių bendruomenei duotą pažadą – sudarant naująjį biudžetą apsvarstyti jų prašymą skirti bendruomenei kultūros darbuotojo etato dalį. Deja… „Apie jokius etatus šiandien kalbėti negalime“, – nepaliko vilčių aktyviai kaimo bendruomenei meras A. Černeckis.
Diskusijoms baigiantis V. Krajinas išsakė savo poziciją: „Aš lieku prie savo nuomonės, kad reiktų paieškoti tų 6 tūkst. eurų. Negražiai atrodome: skyrėme, pasiskolinome, žadėjome atiduoti, o dabar…“
„Nežaiskim žaidimų, Viktorai!“ – lyg kirviu diskusiją nukirto Savivaldybės vadovas.
„Visuomenė turi būti įtraukta į biudžeto formavimą. Biudžeto projektas bus paskelbtas viešai, ir visuomenė galės teikti pasiūlymus, kuriuos turėsime apsvarstyti“, – neprarado vilties J. Barsteiga.