Praėjusią savaitę susirinkę Plungės rajono savivaldybės kolegijos nariai ir šią savaitę posėdžiavę Savivaldybės tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariai aptarė ne itin džiugius ateities planus. Kaip paaiškėjo, pokyčiai laukia trijų kaimo vietovėse veikiančių gimnazijų ir Plungės akademiko Adolfo Jucio progimnazijos „Saulės“ skyriaus.
Kaip sakė Kolegijos posėdyje sprendimo projektą pristatęs Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis, nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. nebebus galima komplektuoti III gimnazijos klasių, jei jose nebus užtikrintas minimalus mokinių skaičius – 21. Sudaryti klasę, kurioje ugdoma mažiausiai 12 mokinių, galima tik tuo atveju, jei tai yra gimnazijos struktūrinis padalinys (skyrius, filialas), esantis kaimo gyvenamojoje vietovėje ir kitoje gyvenamojoje vietovėje nei gimnazija. Dėl to Plungės rajono Kulių ir Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijas planuojama prijungti prie Plungės rajono Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos. Pastaroji gimnazija pakeistų ir pavadinimą – taptų Žemaitijos kadetų licėjumi.
Tuo pačiu sprendimu nuo rugsėjo 1 dienos Akademiko Adolfo Jucio progimnazijos „Saulės“ skyriuje nebebūtų formuojama pirma klasė. „Jau šiais mokslo metais turėjome baimės, kad „Saulės“ skyriuje gali nesusiformuoti pirmokų klasė, nes daug prašymų buvo pateikta į kitas mokyklas. Tačiau viena mokykla nebeturėjo laisvų vietų, o kitoje nebebuvo komplektuojamas papildomas klasės komplektas, tad taip ir pavyko suformuoti pirmą klasę. Žiūrint į statistiką, tie vaikai tvarkingai pasiskirstytų kitose mokyklose ir nebūtų perviršio“, – Kolegijos posėdyje kalbėjo skyriaus vedėjas G. Rimeikis.
Su mokyklų bendruomenėmis šiais klausimais kalbėta, sprendimas išsiųstas derinti mokyklų taryboms. Sausio 24 dieną žodinio pritarimo dėl reorganizacijos buvo sulaukta tik iš Žemaičių Kalvarijos gimnazijos. Kaip minėjo skyriaus vedėjas, derinimas vyksta ir su Švietimo, mokslo ir sporto ministerija dėl kadetų mokyklos, jos programos vykdymo.
Išklausius informaciją, opozicijos lyderis Mindaugas Kaunas G. Rimeikiui patarė informaciją aiškiai išdėstyti mokyklų darbuotojams, nes dauguma baiminasi, kad bus įteikti atleidimo lapeliai.
„Mokytojams, tėvams ir mokiniams kyla klausimas: „Kas bus toliau?“ Atsakymas – nieko. Viskas bus kaip ir buvę. Mokytojai išlaikys savo darbo vietas. Tiesiog prieš reorganizaciją mokymo įstaiga turi atlikti informavimo procedūras, kad keičiasi darbo sutarties sąlygos“, – paaiškino skyriaus vedėjas.
Tarybos narė Vida Bondauskienė sakė suprantanti, jog kitos išeities nėra, tačiau ragino pagalvoti ir apie tai, kad mokytojai iš Alsėdžių važinės į Kulius, tad būtina pagalvoti apie kelionės išlaidų padengimą ir pan.
Ir meras Audrius Klišonis, ir G. Rimeikis į šį pastebėjimą atsakė, kad šio klausimo sprendimas – mokyklos vadovo kompetencija ir jis turi ieškoti būdų, kaip lanksčiai tą padaryti.
„Dėl Kulių – skaudi žinia. Nors, aišku, jau matėsi, kad gimnazistų ten nėra ir nebus. Tačiau siūlyčiau kitokį variantą: Kulių gimnazijos niekur neprijungti ir daryti progimnaziją. Visi kuliškiai vaikai į Alsėdžius nevažinės, jie vyks į Plungės gimnaziją“, – samprotavo R. Endrikas. Anot jo, uždarius mokyklą Žlibinuose ir palikus Kantaučiuose, pastaroji ilgai neveikė, nes žlibiniškiai mokiniai pasiskirstė po Plungės mokyklas. Priešingai padarius, gal Žlibinų mokykla dar kelerius metus būtų dirbusi.
A. Klišonis patikslino, jog kuliškiai mokiniai vidurinį mokslą tęs savoje mokykloje ir jiems niekur nereikės važinėti. „Žiūrime kelerius metus į priekį. Vienoje klasėje Kuliuose yra 29 mokiniai, ir mes matome, kad, pasinaudojant tuo pakeitimu, kuris padarytas Vyriausybės nutarime, dar keletą metų ten galime turėti gimnazinį ugdymą. O ir pačią vietovę daro patrauklesnę“, – reziumavo rajono vadovas.
Galutinį sprendimą dėl reorganizacijos priims Savivaldybės taryba.