
Dabartinė mūsų visuomenė nėra sveika. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis „ne mažiau kaip 86 proc. mirčių ir 77 proc. sergamumo Europos regione sukelta plačios susirgimų grupės – lėtinių neinfekcinių ligų.“
Viena iš tarptautinio Sveikatą stiprinančių ligoninių tinklo strateginių veiklos krypčių yra bendruomenės sveikatos ugdymas.
Rugsėjo 21 d. Marijampolėje įvykusi XVI Lietuvos sveikatą stiprinančių ligoninių asociacijos konferencija buvo skirta būtent šiai krypčiai Lietuvoje aptarti – „Bendruomenės sveikatos stiprinimas: savivaldos ir sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimas.“ Ar tai iššūkis sveikatą stiprinančiai ligoninei?
VšĮ Plungės savivaldybės ligoninės medikai, vadovaujami direktoriaus Antano Martusevičiaus, dalyvavo šiame renginyje.
Konferencijos dalyvius sveikino Lietuvos Respublikos Seimo nariai prof. Marija Čigriejienė, Juozas Oleka, Marijampolės meras V. Brazys, prof. habil. dr. Irena Misevičienė, prof. habil. dr. Juozas Pundzius.
Konferencijoje kalbėta apie bendruomenių rengimą sveikatą stiprinančiai veiklai, apie savivaldybių, asmens, sveikatos priežiūros įstaigų bendradarbiavimą, stiprinant gyventojų sveikatą, ugdant vaikų ir jaunimo požiūrį į sveiką gyvenseną. Patirtimi ir pasiekimais šioje srityje dalijosi Kelmės bendruomenės pirmininkė, Marijampolės ligoninės direktorė, Marijampolės gimnazijos direktorius.
„Būti sveikam, ilgai gyventi, siekti ilgesnių, sveikų gyvenimo metų – mūsų visų tikslas“, – teigė profesorius Juozas Pundzius. Svarbu įtvirtinti visuotinę sveiką gyvenseną, tinkamą paties žmogaus požiūrį į sveikatą. Žmogus yra mąstanti būtybė. Tai yra privalumas. Įtraukti žmones į sveikatos stiprinimo veiklą galima tik esant supratimui visuose lygmenyse: asmeniniame, visuomeniniame, organizaciniame, bendruomenės, viešojoje politikoje. Žinios, nuostatos, gebėjimai, pagalba iš aplinkos, patarimai kaip nugalėti save, pozityvūs pavyzdžiai, įvairios metodikos, skatinimas sveikai gyventi, efektyvus bendruomenės švietimas, geros patirties sklaida ir kt. padeda nukreipti žmogų sveikatos gyvensenos linkme.
Kas turėtų rūpintis bendruomenės sveikata? Išklausius konferencijos pranešimus bei diskusijas, galima teigti, kad mokymą reikia pradėti nuo paties žmogaus, jam gimus. Tėvai, ikimokyklinių įstaigų auklėtojai, pedagogai, psichologai, socialinės rūpybos, asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistai bei kitų specialybių asmenys turi formuoti vaikų, jaunimo požiūrį į sveikatą. Lygiagrečiai sveikatos suvokimas diegiamas ir suaugusiems žmonėms.
Kiekviena savivaldybė turi savo nuostatas. Didelė dalis atsakomybės stiprinant sveikatą tenka savivaldybės gydytojui. Tačiau lyderystė šioje veikloje atiduodama visuomenės sveikatos biurams. Jie turi būti pagrindinis variklis bendruomenės sveikatos ugdyme. Asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistai, kurie nuolat susitinka su sveikatos problemų turinčiais žmonėmis, šioje ugdymo srityje užima ekspertų poziciją, tai yra tampa pagalbininkais, rėmėjais, propaguojant sveikatą bei sveiką aplinką. Kokią naudą atneša žmonių gydymas ir jų grąžinimas atgal į tas pačias sąlygas, kurios lėmė jų susirgimus? Šis klausimas skatina medikus aktyviai bendradarbiauti su bendruomenėmis, siekiant vieno tikslo – sveikos visuomenės.
Sveikatos politikoje visos institucijos atsakingos už žmogų. Tik bendromis jėgomis, glaudžiai bendradarbiaujant valstybinėms ir nevalstybinėms organizacijoms, visuomenės nariams, galima pasiekti sveikesnės visuomenės.