Šateikių seniūnijos Narvaišių kaimo gyventojai, norėdami išsklaidyti visas abejones ir išsiaiškinti, ką Plungės rajono savivaldybės valdžia tiksliai planuoja įkurdinti buvusioje mokykloje, penktadienio popietę surengė susitikimą. Į jį rinkosi ne tik vietos žmonės, bet sulaukta ir svečių – mero Audriaus Klišonio, būrelio valdančiųjų, Savivaldybės tarybos opozicijos lyderės Astos Beierle Eigirdienės, Seimo nario Jurgio Razmos padėjėjos Dainoros Vaičikauskienės.
Priminsime, kad Savivaldybės taryba jau du kartus balsavo socialinių būstų įrengimo Narvaišių kaime, buvusios mokyklos pastate, klausimu. Abu sykius sprendimas liko nepriimtas, nes dauguma tarybos narių buvo prieš šį sumanymą arba abejojo dėl jo.
Paskutinį kartą šiuo klausimu nesėkmingai balsuota rugsėjo 24-ąją. Kadangi pinigus, skirtus socialinio būsto fondo plėtrai, būtina panaudoti, o laiko sparčiai mažėja, aišku, kad minėtasis sumanymas bus svarstomas ir spalio mėnesio posėdžiuose.
Narvaišiškių atstovė Danutė Šatkuvienė susirinkusiesiems sakė, kad vietos gyventojai nerimauja dėl mokyklos pastato likimo, baiminasi, kad nenutiktų taip, kaip vaikų darželiui, iš kurio labai greitai viskas buvo išvogta, išplėšta, neliko nei durų, nei langų. „Tai, ką girdime apie mūsų mokyklos pastatą, daugelio mūsų negąsdina. Juolab kad žadama įrengti ne tik socialinius būstus, bet ir bendruomenės salę, biblioteką, medicinos punktą. Ar visa tai tiesa? Ir dar – kiek butų planuojama įrengti? Mes nugirdome, kad pas mus atkels 48 šeimas. Ar taip gali būti? Taigi ir pasikvietėme jus, kad atsakytumėte į visus klausimus, kad neliktų jokių abejonių“, – kalbėjo D. Šatkuvienė.
Meras A. Klišonis jai atsakė: „Mes irgi baiminamės, kad tuščias pastatas neliktų be langų, be durų, kad netaptų vaiduokliu, todėl ir norime jį rekonstruoti, įrengti socialinius būstus. 48 šeimų čia tikrai neatkelsime, nes bus tik devyni butai: vienas – vieno kambario, aštuoni – dviejų kambarių. Na, o visiems jums bus įruošta bendruomenės salė, ten perkelsime biblioteką, veiks medicinos punktas. Taigi mes vienu ypu norime ir paskirtus pinigus panaudoti, ir tuščio pastato problemą išspręsti.“
Narvaišių kaimo bendruomenės pirmininkas Juozas Laivys nebuvo optimistiškai nusiteikęs šiuo klausimu. Jis teigė dar liepos mėnesį valdžios prašęs susitikti su bendruomene, pasitarti, atsiklausti nuomonės. Pasak pirmininko, gerai, kad valdantieji bent dabar atvyko pas gyventojus, atvežė jiems planus, projektus. „Gyvename demokratinėje valstybėje, todėl, manau, mes, narvaišiškiai, turime nuspręsti, ar norime kaime socialinių butų, ar ne. Surengsime visuotinį bendruomenės narių susirinkimą, prašysime balsuoti, ir tegul žmonės patys nusprendžia“, –
tokia J. Laivio nuomonė. Jam pritarė Savivaldybės tarybos narys Romas Remėza, sakydamas, kad balsuodamas šiuo klausimu taryboje palaikys gyventojus.
A. Beierle Eigirdienė ir per Savivaldybės tarybos posėdį, ir susitikime su gyventojais pasisakė prieš minėtąjį sumanymą. Anot jos, Europos Sąjunga pinigus skiria socialinio būsto fondo plėtrai. Tai tiksliniai pinigai, už kuriuos negalima rengti salių, bibliotekų, medicinos punktų. „Prašykit iš valdžios aiškumo. Jie jums žada salę, bet kažką nutyli, nes iš gaunamų lėšų to padaryti tikrai negalės“, –
kalbėjo A. Beierle Eigirdienė. Savivaldybės tarybos narys Tomas Raudys jai prieštaravo, sakydamas, kad pastatas bus rekonstruojamas ne tik už Europos Sąjungos lėšas, bet bus prisidėta ir iš Savivaldybės biudžeto. Taigi būsianti galimybė įruošti ir salę, ir biblioteką, ir medicinos punktą. O gyventojams esą koks skirtumas, už kokius pinigus viskas bus daroma, svarbu, kad būtų rezultatas. Kuris iš politikų teisus, liko neaišku.
Narvaišiškiai pasakojo, kad kaime yra nemažai žmonių, kurie laukia eilėje socialiniam būstui gauti. Jie domėjosi, ar įrengtieji butai klius būtent Narvaišių gyventojams. A. Klišonis jiems paaiškino: „Socialiniai būstai skiriami iš eilės – kas joje pirmas, tam ir siūloma. Jei eilėje bus narvaišiškių, jie butą gaus, bet visi tikrai nebus atiduoti tik šio kaimo žmonėms.“
Narvaišių gyventoja Rūta Jonušienė kaimo žmones ragino pritarti mokyklos pastato rekonstrukcijai. „Gelbėkime tą pastatą, be to, turėsime salę, bus kur mums susibėgti.“ Jai pritarė Lina Ablingienė: „Aš už socialinius būstus ir už tai, kad šis tas būtų įrengta bendruomenei. Bijau tik, kad neatsikeltų žmonės, kurie gers, vogs ir nosį krapštys. Ar kas nors pagalvojo, kad prie tų būstų būtų ir po lopinėlį žemės? Nes ką jie kaime veiks, jei net lysvės nebus.“
Šateikių seniūnas Zigmantas Strumyla pasisakyti pradėjusius žmones ragino drąsiau reikšti savo nuomonę. Anot jo, sakyti reikia dabar, kai atvykusi valdžia, nes po mūšio kumščiais nebemojuojama.
Meras A. Klišonis sutiko, kad gyventojai turi patys nuspręsti, ar pageidauja mokyklos pastato rekonstrukcijos. Jo tvirtinimu, apsispręsti reikia greitai, nes yra terminai. O jei narvaišiškiai socialinių būstų atsisakys, bus ieškoma kitų alternatyvų – gal mokyklos-darželio pastato rekonstrukcija Didvyčiuose, gal butai mieste.
Kaimo bendruomenė nutarė: organizuosime visuotinį susirinkimą, balsuosime, o apie savo sprendimą pranešime. Taigi lieka laukti to sprendimo.
Beje, Savivaldybės tarybos sprendimo projekto dėl socialinio būsto fondo plėtros aiškinamajame rašte nurodyta, kad preliminari suma, kuri reikalinga socialiniams būstams Narvaišiuose įrengti, yra 562 704 eurai. Tiek kainuos devyni butai, kurių bendras plotas 448 kv. m. Išeitų, kad vienas butas vidutiniškai atsieis net 62 522 eurus! Palyginimui turbūt reikėtų pasakyti, kad trijų kambarių butas Plungės miesto centre, renovuotame name, kainuoja 43 000 eurų. Ir tai labai brangu. O dviejų kambarių butai Narvaišiuose kainuos dvidešimčia tūkstančių eurų brangiau. Ar tai reiškia, kad Savivaldybė labai turtinga, kad renkasi ne pigesnius butus mieste, o brangesnius kaime? Ar, kaip buvo pastebėta viename posėdyje, kažkuriam rangovui labai jau tie rekonstravimo darbai reikalingi?
pablūdo Plungės caras visai, iš trečio karto bandys lipti per galvą tarybos nariams, kad tik už didelius pinigus galėtų remontuoti pastatą…. Teisingai sakė, kad saviems reikia darbo, nes tokiu atveju lieka 300% pelno…