
Praėjusią savaitę sušauktame Plungės rajono savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto posėdyje svarstytas prašymas leisti Paukštakių seniūnijai iš biudžeto lėšų pirkti naują traktorių su priedais. Kainuotų ši technika iki 182 100 eurų su PVM. Tiesa, traktoriumi naudotis ketina Paukštakių ir Alsėdžių seniūnijos.
Praėjusiame laikraščio numeryje rašėme, kokia bėda yra ištikusi šešias kaimo seniūnijas, kurioms pranešimai apie gausų sniegą – lyg košmaras, ir kad be didesnio streso gyvena savo techniką turinčių seniūnijų vadovai.
Kaštai
Išklausęs prašymą Savivaldybės tarybos opozicijos lyderis Mindaugas Kaunas visų pirma pasidžiaugė, kad tęsiami praėjusioje kadencijoje pradėti darbai. Politiką domino, ar buvo įvertinta, kad traktoriui su įranga valdyti reikės ne bet kokio traktorininko. Žmogus turės atlikti nemažai darbų ir vargu ar sutiks dirbti už minimalų darbo užmokestį.
Paukštakių seniūnas Aurimas Vasiliauskas pripažino, kad atsakingą žmogų rasti bus iššūkis. Pagal šios dienos seniūnijos galimybes ir esamą tvarką paskaičiuota, kad bent pradžioje darbuotojo atlyginimas galėtų būti apie 800 eurų „į rankas“.
„Tai būtų bandomieji metai. Pažiūrėtume, kaip darbuotojui seksis, tačiau neatmetame, kad vėliau galime prašyti suteikti kvalifikaciją arba priedą, nes reikia įvertinti pagrindinį darbą, kai teks dirbti šiek tiek ir viršvalandžių, t. y. valant sniegą“, – kalbėjo seniūnas.
Anot jo, preliminariai paskaičiuota ir kiek per metus kainuotų traktoriaus išlaikymas. Privalomasis kasko draudimas atsieitų apie 1 000 eurų, 300 eurų – garantinis techninis aptarnavimas. Degalai per metus pagal dabartines kainas, skaičiuojant nominalų variklio darbą, atsieitų apie 14 000 eurų, alyvoms, tepalams – dar 300 eurų ir kt. Taigi susumuota, kad technikos išlaikymas, be darbo užmokesčio, seniūnijoms preliminariai gali kainuoti 15 945 eurus. O darbo užmokestis, jei, kaip ir minėta, numatoma apie 800 eurų „į rankas“ plius mokesčiai, būtų apie 1 200 eurų, per metus tai sudarytų 14 400 eurų.
„Matydami sektiną pavyzdį, kad seniūnijose, kurios turi traktorius, kelių būklė gerėja, norime, kad ir mūsų seniūnijose taip būtų. Galvojame, jog reikėtų naujos, našesnės technikos, kad būtų galima prižiūrėti abiejų seniūnijų kelius“, – akcentavo A. Vasiliauskas.
M. Kaunas skeptiškai vertino sprendimą įsigyti ir druskos barstytuvą. Paukštakių seniūno teigimu, druskos barstytuvas numatytas techninei druskai, kuriai laikyti nereikia atskirų patalpų, barstyti. O pagal seniūnijų poreikius keliams ir gatvėms pabarstyti užtektų techninės druskos, nemaišant jos su smėliu ar žvyru, kurį atėjus šiltajam sezonui dar reikia ir sušluoti.
Komiteto nariui Adomui Zamulskiui abejonių kėlė, ar racionaliai būtų panaudotos lėšos skiriant per 200 000 eurų. Politiko manymu, už tokias lėšas gyvenimą būtų galima palengvinti bent keturioms seniūnijoms.
Prisidės prie pirkimo
Posėdžiautojams kilo klausimų, iš kur seniūnijos planuoja gauti lėšų prisidėti prie traktoriaus pirkimo: Paukštakių seniūnija 10 000 eurų, o Alsėdžių seniūnija 19 000 eurų.
A. Vasiliauskas atsakė, jog dalis lėšų – 4 800 eurų – būtų iš Savivaldybės biudžeto vadinamųjų sniego pinigų likučio, tikintis, kad taryba pritars traktoriaus pirkimui ir dar šiemet seniūnija su savo technika galės valyti sniegą. Taip pat buvo numatyta lėšų šviestuvams keisti. Tad ir tuos pinigus planuojama panaudoti prisidėjimui.
Alsėdžių seniūnė Danutė Repšienė kalbėjo, jog traktoriaus įsigijimo projektui taip pat atiduotų visus seniūnijai sniegui valyti skirtus 5 600 eurų. Pasak jos, jei gruodžio mėnesį snigtų daugiau, sąskaitas būtų galima apmokėti iš kitų metų biudžeto. Seniūnija nemažai sutaupė persikrausčiusi ir ekonomiškai eksploatuodama seniūnijos pastatą, tad sutaupytos lėšos būtų skirtos prisidėti.
Kaip ir Paukštakių seniūnija, Alsėdžiai taip pat planavo tvarkyti gatvių apšvietimą. „Planas buvo šviestuvus nusipirkti šiemet, ir tikėtasi, kad kitais metais vyks kabelių klojimo darbai. Bet ESO juos jau kelintus metus vis nukelia. Manome, kad čia galbūt reikalingesnis dalykas“, – sakė seniūnė.
Darbai vyks greičiau
„Minėta, kad bus daug išlaidų, bet galvoju, kad paslauga bus operatyvesnė ir geresnė. Juk dažnai būna, kad, sulaukus technikos, darbo jau nebegalima daryti. Manau, kaime gyvenantys žmonės labiau pajus, kad ir jais yra rūpinamasi. Už tokią sumą traktorius turėtų išeiti neblogas“, – savo nuomonę išsakė komiteto narys Marijus Kaktys.
D. Repšienė tvirtino, kad šiam sprendimui ruoštasi labai atsakingai.
„Beveik metus svarstėme šį klausimą. Svarbiausia, matėme, kaip seniūnijose, turinčiose techniką, kelių būklė ženkliai pagerėjo ir nebeliko skundų. Ne vieną kartą dėliojome prioritetus. Mūsų seniūnijos yra greta ir administracijos netoli viena kitos, bet esame ir labai skirtingos. Alsėdžiai yra miestelis su mokykla, darželiu, ambulatorija, kapinėmis, todėl mums labai svarbu sniego valymas. Visus kitus darbus – pakelių priežiūrą, duobių lyginimą – galima sureguliuoti pagal grafiką, o su sniegu to nepadarysi. Taigi sudėliojome prioritetus: iš pradžių atlaisvinti kelius, einančius į svarbias įstaigas, vėliau – kitus. Turime pasidarę naudojimo tvarkos aprašą, kur numatyta, kiek motovalandų kurioje seniūnijoje dirba, bet visas finansavimas ir technika būtų Paukštakių seniūnijoje. Manome, kad sugebėsime susitarti“, – kalbėjo Alsėdžių seniūnė.
Turintiesiems techniką – mažiau pinigų?
Komiteto pirmininkas Algirdas Pečiulis užsiminė, jog iš komiteto narių sulaukta siūlymo, kad reikėtų peržiūrėti kelių priežiūrai skiriamų lėšų paskirstymo tvarką ir toms seniūnijoms, kurios turi techniką, nukreipti mažesnes pinigų sumas – taip esą išsilygintų seniūnų galimybės.
„KPPP lėšų kelių būklei gerinti niekada nebus per daug. Jei priklausytų nuo mūsų norų, tai seniūnai to nenorėtų“, – prieštaravo tokiam sumanymui A. Vasiliauskas. Jam antrino D. Repšienė: „Asfaltavimo, žvyravimo ir kelių profiliavimo darbų su šia technika nepadarysi. Sutiktume, kad būtų mažinami iš Savivaldybės biudžeto papildomai skiriami pinigai, bet ne Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšos.“
„Sutikite, kad jums, turint techniką, galbūt rečiau reiks profiliuoti kelius, jei nuolat užlyginsite duobes, rečiau gal ir žvyro teks užvežti. Turėtumėte pasidalyti su kolegomis, nekalbant apie sniego pinigus“, – savo nuomonės laikėsi ir A. Pečiulis.
Nors ir ne bendru sutarimu, Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto nariai traktoriaus pirkimui pritarė.