Prieš dvejus metus Plungės rajono savivaldybėje pradėtas vykdyti dalyvaujamojo biudžeto projektas. Miesto ir kaimo seniūnijų gyventojai naudojosi proga šiomis lėšomis įgyvendinti įvairius projektus. Kitais metais laukia šiokios tokios naujovės. Tiesa, pinigų suma nesikeičia, tačiau tikimasi, kad jais pasinaudoti galės daugiau vietovių.
Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdyje sprendimo projektą dėl Gyventojų iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai ir viešajai infrastruktūrai gerinti ir kurti, projektų idėjų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašo patvirtinimo pristatė Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyresnioji specialistė Eglė Makarevičienė.
Pranešėja kalbėjo, jog dalyvaujamąjį biudžetą šiuo metu įgyvendina 44 savivaldybės. Forume buvo keliama problema, kad nėra gyventojų įsitraukimo. Tiesa, Plungei tai nebūdinga – iš 44 savivaldybių esame penktojoje vietoje. Bet, kaip sakė specialistė, nors žmonių įsitraukimas nemažas, darbo grupės sprendimu ir Jaunimo reikalų tarybos siūlymu, kad dar daugiau dalyvautų gyventojų, aprašas keičiamas.
Anksčiau tvarkoje buvo nuostata, kad iniciatyvą gali pateikti tik 18 metų sulaukęs rajono gyventojas ir kad jo idėjai turi pritarti 10 pilnamečių gyventojų. Darbo grupė, remdamasi kitų savivaldybių patirtimi, siūlo, kad idėją galėtų pateikti bet kuris Lietuvos Respublikos pilietis. „Nesvarbu, kur tu gyveni, bet jei turi gerą idėją ir ji atitinka tvarkos aprašą bei darbo grupės administracinio vertinimo metu bus priimtina, ji bus pateikta balsavimui ir gali laimėti“, – kalbėjo E. Makarevičienė.
Senajame apraše buvo numatyti 3 kategorijų projektai: mažos vertės projektai iki 20 000 eurų miesto ir kaimų seniūnijose atskirai bei didelės vertės projektai iki 60 000 eurų visame rajone. Tačiau, kaip pažymėjo specialistė, praktika parodė, jog nesvarbu, kokioje seniūnijoje bus įgyvendintas projektas, tai priklauso nuo gyventojų įsitraukimo.
„Seniūnai sakė, kad mažai seniūnijai nėra galimybės laimėti, tačiau Plungės miesto seniūnija nė karto nelaimėjo didelio projekto. Aktyvūs buvo ir vieningai įsitraukė būtent gyventojai iš kaimo seniūnijų“, – detalizavo E. Makarevičienė.
Pagal naują tvarką, kad daugiau seniūnijų galėtų pasinaudoti galimybe pagerinti viešąją infrastruktūrą ar gyvenamąją aplinką, atsisakoma didelės vertės projektų kategorijos ir siūlomi penki mažos vertės.
Apraše taip pat nurodyta, kad susirinkę darbo grupė ir administracijos skyrių vadovai gali nuspręsti, koks bus prioritetas, kokios idėjos bus kaimų seniūnijoms, kokios – Plungės miesto seniūnijai. Pagal tai idėjos bus išskirstytos ir, jei pereis administracinį vertinimą, atitiks aprašą, bus teikiamos balsavimui.
Dar vienas ryškesnis pakeitimas – balsų skaičius. Anksčiau gyventojai už kiekvieną kategoriją galėjo atiduoti po vieną balsą. „Kaip matome praktikoje, jei kaimo seniūnija teikia mažą ir didelį projektą, aišku, visi balsuoja už abu ir visi pinigai tenka vienai seniūnijai“, – kalbėjo specialistė. Dabar gyventojas galės atiduoti tik vieną balsą nesvarbu kurioje kategorijoje. Tikimasi, kad tokiu būdu bus galima daugiau įgyvendinti projektų ir daugiau bus patenkintų.