
Gegužės mėnesio pabaigoje Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai išklausė informaciją apie savivaldybės biudžeto pajamų surinkimą. Dar kartą priminta galimybė be baudų ir delspinigių sumokėti skolas Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI).
Informaciją politikams pateikė Klaipėdos apskrities VMI Mokestinių prievolių skyriaus Plungės poskyrio vadovė Vaida Kazonienė. Pasak jos, mūsų rajone registruota 1 660 juridinių asmenų. Nuo praėjusių metų gegužės padidėjo uždarųjų akcinių bendrovių ir mažųjų bendrijų skaičius. Kaip ir pernai, pastebima, kad mažėja gyventojų, įsigyjančių verslo liudijimus, bet daugėja dirbančiųjų pagal individualios veiklos pažymą. Savivaldybėje yra 855 pridėtinės vertės mokesčio (PVM) mokėtojai.
Kalbėdama apie biudžeto vykdymą, viešnia minėjo, jog praėjusiais metais į nacionalinį biudžetą Plungės rajono savivaldybė surinko 36 milijonus eurų. Iš jų apie 15 mln. eurų surinkta į valstybės biudžetą, o į savivaldybės biudžetą – apie 20 mln. eurų. Anot V. Kazonienės, šiais metais nacionalinį biudžetą Telšių apskrityje vykdo tik viena savivaldybė, deja, bet tai ne plungiškiai. Tačiau, kaip sakė VMI atstovė, savivaldybės biudžetas – vykdomas. Lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, numatytos pajamos surinktos, planas net šiek tiek viršytas.
V. Kazonienė minėjo, jog nuo šių metų pradžios pasikeitus gyventojų pajamų mokesčio, privalomojo sveikatos ir socialinių draudimo įmokų apskaičiavimo tvarkai, kai kurios savivaldybės planuoto gyventojų pajamų mokesčio (GPM) sausio, vasario mėnesiais nesurinko. Beje, pasak viešnios, iki gegužės mėnesio Plungės rajono savivaldybė gyventojų pajamų mokesčio surinkimo planą viršijo 128 000 eurų.
Kalbėta ir apie priemones, kurių VMI imasi pajamų neapskaitymo mastui mažinti. Pasak pranešėjos, kaip ir praėjusiais metais, didžiausias dėmesys skiriamas statybų, viešojo maitinimo, naudotų automobilių prekybos ir remonto, autodetalių prekybos, mėsos gaminių ir prekybos sektoriams. Anot V. Kazonienės, kontrolė ir stebėsena duoda šiokių tokių rezultatų: apie 50 procentų kontroliuotų mokesčio mokėtojų elgsena dėl PVM mokėjimo pagerėjo. Didžiausi rezultatai – viešojo maitinimo bei mėsos gaminių ir prekybos sektoriuose. Dėl GPM geresni rezultatai stebimi viešojo maitinimo bei naudotų automobilių prekybos ir remonto, autodetalių prekybos sektoriuose.
Viešnia dar kartą priminė, jog visiems mokesčių mokėtojams suteikta vienintelė galimybė iki liepos 1 dienos deklaruoti praeityje pamirštas pajamas, mokesčius sumokant be jokių baudų ir delspinigių. „Tokia proga suteikta pirmą ir vienintelį kartą. Ateityje analogiška galimybe mokesčių mokėtojai pasinaudoti negalės“, – akcentavo V. Kazonienė. Beje, ši galimybė suteikta ir gyventojams, ir įmonėms, jei jie nėra bankrutuojantys. Pasak VMI atstovės, tikslinti galima deklaracijas už 2014–2018 metus ir pateikti prašymus susidariusią skolą išdėstyti dvejiem metams. Anot V. Kazonienės, nuo metų pradžios iki gegužės 24 dienos visoje Lietuvoje gauti 625 mokesčių mokėtojų prašymai 5 mln. eurų sumai.
Išklausiusiems informaciją politikams klausimų nekilo, o meras Audrius Klišonis juokavo: „Visi susimąstė, kad iki liepos pirmos turi šansą išpirkti nuodėmes. Ir tam nebūtina eiti pas kleboną, užteks nueiti į mokesčių inspekciją“. O V. Kazonienė drąsino: „Galite pateikti deklaracijas, mes jų nematome. Nežinome, kas pateikė, nebent norėsite išdėstyti nepriemoką, tada jau matysime, kad kažką tikslinote“.