Kiekvienais metais laikraštis „Plungė“ savo skaitytojams pateikia išsamesnius skaičiavimus, įdomesnių faktų apie praėjusių metų gimimus, mirimus ir santuokas. Šie metai – ne išimtis. Nors ir sakoma, kad viščiukai skaičiuojami rudenį, mažuosius plungiškius, atėjusius į šį pasaulį praėjusiais metais, suskaičiavome, nelaukdami rudens.
Praėjusiais metais Plungės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruota 411 gimimų (220 mergaičių ir 191 berniukas). Džiugu, kad, lyginant su 2011 metais, gimusiųjų skaičius sumažėjo vos vienu kūdikėliu. 2011 metais gimė 208 panelės ir 204 ponaičiai.
Per dvylika mėnesių įregistruotas 31 kūdikis, kai mama nesusituokusi su vaiko tėvu ir tėvystė nepripažinta. 2011 metais tėčių, „dėjusių į krūmus“, buvo mažiau – 26. Taip ir norisi tokiems „drąsuoliams“ pasakyti, kad vaikui pradėti reikia dviejų žmonių. Kiekvieno asmeninis apsisprendimas, ar mažylis gims santuokoje, ar nesusituokus. Žinoma, kai mažylis gimsta santuokoje, biurokratinių reikalavimų mažiau, bet svarbiausiai, kad lėliukas į pasaulį atkeliautų laukiamas abiejų tėvų. Didžiausi pagyrimai vyrams, jaunuoliams, nepabūgusiems atsakomybės ir pripažinusiems tėvystę, tokių mažylių įregistruota – 113, šiek tiek mažiau nei 2011 m. (115).
Daugiausiai vaikus gimdė 26-35 metų amžiaus moterys (176). Mamų nuo 18 iki 25 metų taip pat nemažai – 155. Jaunesnio amžiaus moterys dažniausiai gimdė savo pirmagimius, viena kita susilaukė antros ar trečios atžalos. Buvo ir vyresnių mamyčių, susilaukusių vaikučių. Net 52 mamos mažutėlių susilaukė turėdamos 36-43 metus. Na, o vyriausiai mamai, susilaukusiai pirmagimio – 43. Vyriausias tėtis 2012 m. buvo 47 metų. Kaip ir kiekvienais metais, vaikelius gimdė ir merginos, dar nesulaukusios aštuonioliktojo gimtadienio. Praėjusiais metais lėliukų susilaukė dvi septyniolikametės, viena šešiolikametė, o dvi merginos gimdė neturėdamos ir šešiolikos. Taigi, jauniausia mama – penkiolikametė, o jauniausias tėtis – šešiolikametis.
Daugiausiai Plungės rajone užregistruota pirmagimių – net 178. 148 moterys gimdė savo antrąjį vaiką. Net 55 susilaukė trečiosios atžalos. Šiais laikais, atrodo, misija neįmanoma – užauginti tris vaikus. Tačiau praėjusiais metais buvo moterų, kurios ryžosi gimdyti ir daugiau vaikų. Net 16 mamų ant rankų supa savo ketvirtąsias atžalas, penkios susilaukė penktojo mažylio, keturios moterys ryžosi ir šeštajam vaikučiui. O viena mama ką tik gimusio kūdikio verksmą išgirdo net aštuntą kartą. Nuoširdžiausiai norime pasveikinti dvi mamas, kurias aplankė dvigubas džiaugsmelis iškart – jos susilaukė dvynukų. O vienai mamai teko net triguba laimė, tą pačią dieną prie krūtinės priglausti net tris sūnelius. O ar kas nors sugebės rasti tinkamiausius žodžius paguosti tas mamas, kurios savo mažylio verksmo taip ir neišgirdo, negalėjo pažvelgti į pačias gražiausias pasaulyje akytes, nes jų kūdikiai gimė negyvi. Su draskančiu skausmu ir tuštuma širdyse iš ligoninės grįžo keturios moterys.
„Derlingiausias“ mažyliais buvo liepos mėnuo, tada Civilinės metrikacijos skyriuje įregistruoti net 48 gimimai. Tiesa, ne visi mažyliai buvo gimę 2012 metais. Liepą įregistruotas vienas vaikutis, gimęs 2004 ir septyni – 2011 metais. 42 gimimai įregistruoti birželio mėnesį. Daugiau nei trisdešimt gimusiųjų įregistruota sausio (37), balandžio (36), gegužės (36), rugpjūčio (33), rugsėjo (39), spalio (36) mėnesiais. Daugiau kaip dvidešimt gimimų įregistruota vasario (29), kovo (22), lapkričio (23) ir gruodžio (29) mėnesiais.
Keletui mažylių pats likimas padovanojo galimybę gimti įsimintiną dieną. Štai pirmaisiais metų kūdikiais tapo Jordanas ir Gabija, gimę sausio 1 d. Įsimylėjėlių dieną, vasario 14-ąją, į pasaulį pasibeldė berniukas ir mergaitė. Per Jonines mamytes pradžiugino du bernužėliai. Vienam iš jų tėveliai ir Jono vardą suteikė. Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6-ąją, gimė dvi princesės ir vienas karalaitis Mindaugas. Na, o kai dauguma ruošėme Kūčių stalą, viena mamytė džiaugėsi, gavusi išankstinę kalėdinę dovanėlę, kuri su ja bus visą gyvenimą. Nors, gerai pagalvojus, argi mamai svarbu, kokią dieną jos mažylis sukrykštė pirmą kartą? Juk ta diena visada bus pati įsimintiniausia.
Jau keletą metų plungiškės gimdyti važiuoja į aplinkinių rajonų ligonines. Daugiausiai gimdyvių iš Plungės rajono praėjusiais metais sulaukė Klaipėdos ligoninės. Čia savo mažylius gimdė 224 moterys. Kitos mamos rinkosi Telšius arba Kretingą. Buvo gimdžiusių ir didžiuosiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Šiauliuose.
Kažkada juokavome, kad, stebėdami „Eurovizijos“ dainų konkurso balsavimo rezultatus, galime atspėti, kur daugiausiai lietuvių emigrantų. O skaičiuodami įregistruojamus mažylius, gimusius užsienyje, galime spręsti, kur mažieji plungiškiai leidžia savo šaknis. Praėjusiais metais įregistruoti 42 mažyliai gimę Jungtinėje Karalystėje, 16 – Airijoje, 15 – Norvegijoje, po du Ispanijoje, Rusijoje, Švedijoje. Įregistruoti vaikai gimę, gimę Turkijoje, Prancūzijoje, Italijoje.
Jei jau vaikai gimsta užsienio valstybėse, nenuostabu, kad ir jų tėčiai ar mamos – kitų šalių atstovai. Įregistruoti vaikiukai, kurių tėčiai kilę iš Portugalijos, Lenkijos, Ispanijos, Graikijos, Rusijos, Italijos, Turkijos, Prancūzijos, Ganos. Mamytės – iš Rusijos, Ukrainos.
Bene sunkiausia užduotis, laukianti būsimų ir esamų tėvelių, tinkamo vardo išrinkimas atžalėlei. Vieni rinkosi lietuvio ausiai įprastus, kiti įmantresnius, treti rečiau vartojamus senesnius vardelius. Populiariausi praėjusiais metais mergaičių vardai buvo Urtė, Ugnė, Emilija, Austėja, Kamilė, Viltė. Berniukams tėveliai dažniausiai rinko Luko, Emilijaus, Nojaus, Roko vardus. Kai kurie tėveliai savo dukrytėms suteikė retus vardus: Šarlotė, Savana, Žiedė, Lėja, Sofija, Agnija, na, o sūnaitėliams – Hubertas, Linartas, Vijus, Kevinas, Markas, Joris, Samuelis, Majus. Sakoma, kad nauja – tai pamiršta sena. Ko gero, šį posakį prisiminę, tėveliai savo mažiesiems rinko senesnius vardus- Povilas, Motiejus, Danielius, Vladas, Jonas, Morta, Ramunė, Adomas, Leonardas, Izabelė, Jokūbas, Elžbieta, Ąžuolas, Kasparas.
Nesvarbu, kokiame mieste ar šalyje gimė mažylis, kokio amžiaus ar tautybės jo tėveliai, augs vienas ar su broliais ir seserimis… Galų gale, visai nesvarbu, koks jo vardas. Ko gero, svarbiausia tai, kad tėvai jį mylėtų ir saugotų, vestų tik teisingu keliu, jog ateityje galėtų didžiuotis, užauginę pagarbos vertą žmogų.