Kai vaikas peršala ar susižeidžia koja, tevai skuba ieškoti gydytojo pagalbos. Bet kai mažam berniukui „kažkas ne taip” yra su lytiniais organais, dažnai tevai nežino, ko griebtis, kur kreiptis, ir bando konsultuoti vieni kitus.
Su Plunges Medea klinikos vaiku chirurgu Viktoru Indrašiumi kalbame apie dažniausias berniuku lytiniu organu ligas.
Fimoze – apyvarpes susiaurejimas, neleidžiantis apsinuoginti varpos galvutei. Liga vaiku amžiuje pasitaiko gana dažnai. Skiriamos dvi jos rušys – igimta ir igyta fimoze. Pastebetina, kad visu naujagimiu varpos galvute švelniomis embrioninemis saaugomis yra suaugusi su apyvarpes vidiniu lapeliu, del to atitraukti apyvarpes mažam vaikui neimanoma, taciau tai visiškai netrukdo šlapinimuisi. Ši fimoze vadinama fiziologine. Berniukui augant, didejant varputes galvutei ir del erekciju vidinis apyvarpes lapelis savaime atsiskiria nuo varpos galvutes. Apie 3-4 metu amžiaus 90 proc. berniuku apyvarpe laisvai atsitraukia ir leidžia apnuoginti varpos galvute. Taigi apie igimta fimoze galima kalbeti tais atvejais, kai vyresniam nei 4 metu amžiaus berniukui, nebuvus apyvarpes uždegimu, negalima apnuoginti varpos galvutes del apyvarpes susiaurejimo.
Tuo tarpu igyta fimoze – apyvarpes krašto randiniai pakitimai dažniausiai del besikartojanciu uždegimu – balanopostito. Tada varpos galvutes apnuoginti neleidžia susiaureje randiniai apyvarpes kraštai.
Tiek igimta, tiek igyta fimoze gali komplikuotis. Dažniausios komplikacijos: apyvarpes lapeliu uždegimas – balanopostitas, pasunkejes šlapinimasis. Be to, vaiko iprotis nuolatos liesti savo varpute, jai perštint del esancio uždegimo, gali tapti onanizmo (masturbacijos) priežastimi.
Lietuvos vaiku chirurgu nuomone, nesant vaiko nusiskundimu ir šlapinimosi sutrikimu, chirurginis fimozes gydymas nereikalingas iki 7-9 metu amžiaus. Tuo metu, prasidejus pirmajam brendimo periodui, varpute auga greiciau nei apyvarpe ir neretai pati varpos galvute „prasikala” per apyvarpe. Tai leidžia varpos galvute laisvai apnuoginti. Žinoma, jei vargina nuolatiniai apyvarpes uždegimai, išskyros iš apyvarpes, berniukas nuolat ciupineja savo lytinius organus, butina vaiku chirurgo konsultacija.
Kriptorchizmas – tai bukle, kurios metu viena ar abi seklides nenusileidžia i kapšeli. Dažniausiai šia beda nustato pediatrai (ar atranda patys tevai) jau pirmaisiais gyvenimo menesiais, tik ne visada skuba parodyti specialistui.
Kriptorchizma leidžia itarti: seklide apciuopiama aukštai kirkšnies kanale, seklidžiu kapšeliai be seklidžiu.
Itarus nenusileidusia viena ar abi seklides, svarbu kuo anksciau kreiptis i vaiku chirurga – jis paskirs gydyma ir rekomenduos, kada atlikti operacija.
Balanopostitas – tai varpos galvutes ir apyvarpes uždegimas, kurio simptomai:
sunkesnis šlapinimasis; varpos galvutes, apyvarpes paraudimas; varpos galvutes, apyvarpes patinimas; išskyros iš apyvarpes maišelio; varpos galvutes, apyvarpes opeles; varpos galvutes niežejimas; varpos galvutes skausmas.
Retai ar netinkamai apiplaunant vyriškus lytinius organus, apyvarpes maišelyje kaupiasi i varške panaši mase (smegma), kuri susidaro iš apyvarpes riebalu liauku išskyru, nusilupusiu lasteliu, šlapimo liekanu. Jai irstant, dirginama apyvarpe ir varpos galvute, atsiranda uždegima sukelianciu mikroorganizmu. Sergant balanopostitu, varpos galvute ir vidinis apyvarpes lapelis parausta, patinsta, kartais išopeja, apsineša gausiomis pulingomis ar kraujingomis išskyromis. Kartais parausta ir patinsta visa varpa. Gali padideti kirkšniu limfmazgiai, jie taip pat buna skausmingi. Ligoniui niežti ir skauda varpos galvute, iš apyvarpes maišelio teka išskyros. Ilgai besitesiant uždegimui, susiaureja apyvarpes anga, išsivysto fimoze, tuomet sutrinka ir šlapinimasis. Mažiems vaikams gali susilaikyti šlapimas.
Tinkamai gydant ir laikantis higienos reikalavimu, visiškai pasveikstama per 1-2 savaites. Jei, kartojantis uždegimams, apyvarpe randeja ir išsivysto fimoze, ligonius dažniausiai tenka operuoti.
Lengvais atvejais taikomas vietinis gydymas antiseptiniais tirpalais. Apyvarpe atsmaukiama nuo varpos galvutes, nuplaunama šiltu vandeniu su muilu, suvilgoma antiseptiniu tirpalu. Ši procedura atliekama 2-3 kartus per diena. Serganciam vaikui, kuris bijo skausmo ir negali nusišlapinti, kartais padeda šilta vonia (joje žaidžiant pavyksta nusišlapinti).
Tinka visnevskio tepalas?
Geras straipsnis, bet turėtų būti gėda dėl klaidų… Jokios redakcijos. Neretas mokyklinukas geriau parašytų…
Varpos ligos vaikams tikrai ne juokas, vertėtų sunerimti tėveliams jei pastebėjote kažką ne taip. Daugiau apie vaikų varpos ligas http://www.homosanus.lt/varpos-ligu-gydymas.
Tikrai delikatus reikalas tokios problemos, mums siuo klausimu labai padejo https://www.azuolynospa.lt/ konsuoltacijos