Žinojimas, kiek turėsi pinigų, visada palengvina gyvenimą. Vyriausybė 2024-ųjų biudžetą planuoja tvirtinti gruodžio 5-ąją. Paskui savivaldybės per du mėnesius turi patvirtinti savo biudžetus. Plungės rajono savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyrius jau kibo į darbą. Tiesa, kol kas planuoti galima tik pajamas. Neseniai vykusiame Plungės rajono savivaldybės kolegijos posėdyje aptarta dalis pajamų plano.
Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė sakė, kad planuoti galima tik būsimas gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lėšas, kurias iš bendro katilo savivaldybėms atseikės valstybė.
Prognozuojama, kad rajono gyventojai sumokės 32 mln. 505 tūkst. eurų GPM. Lyginant su šių metų pradžioje patvirtintu planu, jis didėtų 3 mln. 978 tūkst. eurų arba 13,9 proc.
Pajamos savarankiškosioms savivaldybės funkcijoms vykdyti 2023 metų pradžioje buvo 31 mln. 309 tūkst. eurų, patikslintas planas savarankiškosioms funkcijoms šią dieną sudaro 32 mln. 420 tūkst. 200 eurų, t. y. padidėjo 1 mln. 181 tūkst. eurų. Na, o sudėjus visas pajamų rūšis (įvairūs mokesčiai – aut. past.) mūsų savivaldybės biudžeto projekte pajamų planas sudaro 32 mln. 515 tūkst. eurų. O tai yra 4 mln. 206 tūkst. eurų daugiau, nei buvo metų pradžioje.
D. Mažeikienė pridūrė, kad GPM įrašytas įstatyme, o visos kitos pajamos planuojamos pagal praėjusių ir šių metų pusmetį, jų vykdymą.
Tiesa, kaip minėjo skyriaus vedėja, Savivaldybių asociacijos taryba teikia savo nuomonę dėl Valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projekto. Ji nutarė siūlyti į Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymą sugrąžinti nuostatą, galiojusią iki 2018 m., nustatančią 100 proc. kompensuoti savivaldybės prognozuojamas GPM netektis, kurias nulemia centrinės valdžios sprendimai, arba priskirti savivaldybių biudžetams visas turto nuomos pajamų mokesčio įplaukas siekiant didesnės savivaldybių pajamų autonomijos. D. Mažeikienės aiškinimu, didžioji pajamų netektis būna kitais metais keičiantis neapmokestinamajam pajamų dydžiui. Dėl to savivaldybei lieka našta 30 proc. šią netektį kompensuoti iš savo lėšų.
Dar vienas Savivaldybių asociacijos siūlymas – skirti savivaldybių biudžetams 14 mln. eurų savarankiškoms socialinių paslaugų funkcijoms (taip pat valstybės deleguotoms šios srities funkcijoms) vykdyti, įvertinant realų lėšų poreikį 2024 m. ir siekiant įgyvendinti Socialinių paslaugų įstatymo naujas nuostatas. Pasak D. Mažeikienės, naujose nuostatose numatyta integralios pagalbos namuose plėtra, 30 proc. mažinamas mokestis klientams, atokvėpio valandos paslauga bus teikiama ne tik sunkią negalią turintiems, bet ir visiems individualią pagalbą gaunantiems asmenims.
Siūloma numatyti 25 mln. eurų siekiant kompensuoti savivaldybių padidėjusias išlaidas dėl privalomų savivaldybių tarybos narių atlyginimo finansavimo, 41,2 mln. eurų Transporto lengvatų įstatymo naujoms nuostatoms įgyvendinti siekiant užtikrinti lengvatų taikymą tam tikroms tikslinėms grupėms, 150 mln. eurų papildomas lėšas Kelių priežiūros ir plėtros programai vykdyti ir kt.
Kaip sakė skyriaus vedėja, jei į šias pastabas bus atsižvelgta, savivaldybėms turėtų būti skirtos arba dotacijos, arba didinamas savivaldybei tenkantis GPM dalies procentas.
Išlaidų projektas bus dėliojamas, kai bus išnagrinėti visų asignavimų valdytojų parengti biudžetų projektai.