Rugsėjo 7-ąją Briuselyje vyko neeilinis Žemės ūkio ministrų tarybos posėdis, tuo pat metu prie Europos Sąjungos Tarybos pastato protestavo iš visos Europos susirinkę žemdirbiai. Reikalavimas – kuo skubiau parengti aiškų planą krizei įveikti, kad ūkininkai aiškiai žinotų, kada ir kokios paramos gali tikėtis.
Remiantis Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) pateikta informacija, į Belgijos sostinę suvažiavo daugiau kaip 2 000 žemdirbių iš visos Europos. Į protesto akciją juos pakvietė ES žemdirbius ir kooperatyvus vienijanti organizacija „Copa-Cogeca“. Kartu su visais protestavo apie 50 ūkininkų iš Lietuvos. Tarp jų ir plungiškiai: Lietuvos žemės ūkio rūmų pirmininkas, Plungės žemės ūkio kooperatinės bendrovės (ŽŪKB) „Pieno gėlė“ valdybos pirmininkas Andriejus Stančikas, Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys, ŽŪKB „Pieno gėlė“ vadybininkas Rolandas Jurkus, Alsėdžių seniūnijos ūkininkas Evaldas Bružas ir kt.
Ūkininkai, nepatenkinti žemomis pieno supirkimo kainomis, protestu siekė, kad Europos Komisija priimtų sprendimus, kurie padėtų išspręsti pieno sektoriaus sunkumus. Lietuva kartu su kitomis Baltijos valstybėmis atkakliai siekė paramos pienininkystės sektoriui, pateikė konkrečius skaičius, svarius argumentus. Mūsų šalies ūkininkai apskaičiavo, kad per aštuonis mėnesius patirtiems nuostoliams kompensuoti reikėtų apie 32 mln. eurų.
Ministrų tarybos posėdyje dalyvavo ir Lietuvos žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Ji susitiko su ūkininkais ir ragino kartu ieškoti išeities iš susiklosčiusios padėties, išlikti vieningiems, visiems drauge kovoti dėl pieno sektoriaus ateities.
Pagal pateiktą ŽŪM informaciją, derybos pavyko – skirta 500 mln. eurų parama ES šalių padėčiai rinkoje stabilizuoti. Tačiau kol kas nedetalizuota, kiek lėšų teks kiekvienai ES narei.
Jau nuo spalio 16-osios, kaip informavo ŽŪM, Europos Komisija leis mokėti 70 proc. tiesioginių išmokų avansus (įskaitant išmokas jauniesiems ūkininkams, susietąją paramą) ir 85 proc. avansus plotinėms priemonėms pagal valstybių narių kaimo plėtros programas. Taip pat pasiūlytos naujos lieso pieno miltelių, sūrių ir kiaulienos privataus saugojimo priemonės, siūloma padidinti finansavimo biudžetą 2016 m. pardavimo skatinimo priemonėms.
Tam, kad kiekvienai valstybei narei paramos lėšų suma būtų nustatyta objektyviai, Lietuva Europos Komisijai pateiks visą reikalingą informaciją.