Mažėjantis mokinių skaičius, nuolatinė kova dėl kiekvieno moksleivio ir mažėjantys pedagogų darbo krūviai privertė peržiūrėti švietimo sritį. Šalies mokyklose dirba nemenkas būrys pensinio amžiaus mokytojų, kurie neskuba trauktis į užtarnautą poilsį. Vyriausybė nutarė skirti papildomų lėšų pedagoginių darbuotojų skaičiui optimizuoti.
Tam, kad mokyklų vadovai nesibaimintų finansinių sunkumų, šiemet skirta papildomų valstybės pinigų išeitinėms pensinio amžiaus mokytojų kompensacijoms. Pagal 2015-ųjų valstybės biudžeto lėšų, skirtų išlaidoms, susijusioms su pedagoginių darbuotojų skaičiaus optimizavimu, apmokėti, paskirstymą pagal savivaldybes matome, kad Lietuvos savivaldybėms šiam tikslui įgyvendinti teko 1 716 528 eurų suma ir 21 192 eurų – valstybinėms bendrojo ugdymo mokykloms. Plungės rajoną pasiekė 21 393 eurų valstybės dotacija, o Rietavą – 15 619 eurų.
Iki šiol išeinantiems į pensiją pedagogams buvo mokama dviejų mėnesių atlyginimo dydžio išeitinė kompensacija, o šiemet galima išmokėti net šešių mėnesių atlyginimo dydžio (be abejo, priklausomai nuo darbo stažo, turimos kategorijos ir kitokių veiksnių).
Valstybės biudžeto lėšos skiriamos savivaldybėms ir valstybinėms bendrojo ugdymo mokykloms išeitinių išmokų išlaidoms visiškai arba iš dalies padengti, kai kompensacijos mokamos valstybės ir savivaldybių bendrojo ugdymo mokyklų pedagoginiams darbuotojams, įgijusiems teisę į visą senatvės pensiją ar įgysiantiems šią teisę iki 2015 m. gruodžio 31 d., ir darbo sutartys su šiais darbuotojais nutraukiamos šalių susitarimu pagal Darbo kodekso 125 straipsnį.
Lėšų poreikis išeitinėms išmokoms mokėti apskaičiuojamas pagal šią metodiką: vienam asmeniui išmokamos kompensacijos dydis yra 2 mėnesių darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio, kai nepertraukiamasis stažas toje darbovietėje yra iki 36 mėnesių; 3 mėnesių darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio, kai jo nepertraukiamasis stažas toje darbovietėje yra nuo 36 iki 60 mėnesių; 4 mėnesių darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio, kai jo nepertraukiamasis stažas toje darbovietėje yra nuo 60 iki 120 mėnesių; 5 mėnesių darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio, kai jo nepertraukiamasis stažas toje darbovietėje yra nuo 120 iki 240 mėnesių; 6 mėnesių darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio dydžio, kai jo nepertraukiamasis stažas toje darbovietėje yra daugiau kaip 240 mėnesių.
Pagal nustatytąją tvarką būtinas ir Savivaldybės prisidėjimas, kuris sudaro vieną trečdalį sumos.
Kaip sakė Rietavo savivaldybės administracijos Teisės ir finansų skyriaus vyresnioji specialistė Rūta Bagdonienė, šiais mokslo metais pasitraukė ar ketina trauktis penki Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos ir du Tverų gimnazijos mokytojai. Tai yra bene rekordinis garbaus amžiaus pedagogų išėjimas į pensiją. Penkių mokytojų pasitraukimui iš profesinės veiklos Lauryno Ivinskio gimnazijoje prireiks 26 448 eurų, o dviejų Tverų gimnazijos pedagogų – 10 058 eurų.
Anot Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorės Dalios Baliutavičienės, pagal šį projektą iš jos vadovaujamos ugdymo įstaigos pasitraukė du pradinių klasių, po vieną geografijos, matematikos ir muzikos mokytoją. Šiemet kolektyvą papildė trys jauni (muzikos, šokių, informacinių technologijų) specialistai ir vienas kiek brandesnis (geografijos) pedagogas.
Pasak Tverų gimnazijos vadovės Aldonos Sūdžiuvienės, kolektyvas šiuo metu yra gerokai atjaunėjęs. Pagal projektą su solidžia išeitine kompensacija mokyklą paliko ar ketina palikti du šios mokymo įstaigos Medingėnų skyriaus pedagogai (pradinio ugdymo ir chemijos specialistai). Naujų į jų vietas nebus priimta.
Plungės rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo Rolando Raibužio duomenimis, pensinio amžiaus pedagogų pasitraukimui iš darbo kompensuoti skirta 21 393 eurų valstybės dotacija. Iš Plungės Senamiesčio mokyklos į užtarnautą poilsį su solidžia kompensacija išėjo du pedagogai – lietuvių kalbos ir fizikos specialistai. Jų išeitinėms kompensacijoms išmokėta 10 020 eurų.
Alsėdžių gimnazijoje į pensiją išlydėta viena pradinio ugdymo mokytoja (išmokėta 3 664 eurai). Jos vietą užėmė Grumblių pradinio ugdymo skyriaus darbuotoja.
Žemaičių Kalvarijos vidurinėje mokykloje 4 856 eurų kompensacija skirta anglų kalbos specialistei, o Plungės specialiojo ugdymo centre 2 853 eurų suma išmokėta logopedei.
Jaunų specialistų Plungės rajone dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus neįdarbinta. Išėjusiųjų darbo krūvis paskirstytas dirbantiems pedagogams.