2016 metais Plungės rajono savivaldybės administracija ėmėsi „auksine investicija“ pavadinto projekto – buvusios Narvaišių mokyklos patalpose įrengti devyni socialiniai būstai, iš kurių keturi pritaikyti neįgaliesiems. Mansardoje taip pat buvo įrengti trys socialiniai būstai, finansuojami iš Savivaldybės socialinio būsto plėtros fondo lėšų. 2018-ųjų rudenį į butus atsikraustė pirmieji gyventojai. „Auksiniais“ butais socialiniai būstai vadinti ne šiaip sau, mat paskaičiuota, kad anuomet vienas kvadratinis metras kainavo apie 1 000 eurų. Praėjo keleri metai. Atrodo, ten apsigyvenę žmonės turėtų džiaugtis ir gyventi be rūpesčių, bet… Rekonstruotuose butuose prasidėjo bėdos: trūkinėja dušo kabinų sifonai. Normalu, kad kažkas genda, tačiau į redakciją paskambinusi D. D. skundėsi, jog jau metus nesulaukia pagalbos iš savivaldybės įmonės „Plungės būstas“.
D. D. pasakojo, kad dušo sifonas buvo trūkęs ir anksčiau, tada remontas atliktas greitai. Tačiau ta pati problema pasikartojo praėjusių metų pavasarį.
„Nežinau, ar ten kokias brokuotas detales sudėjo, bet tokios pačios bėdos buvo ištikusios ne mane vieną. Visam namui sifonus keitė“, – pasakojo moteris.
Anot skambinusiosios, kai problema pasikartojo, ji raštu kreipėsi į „Plungės būstą“ ir tikėjosi vėl sulaukti pagalbos, bet… „Man buvo pasakyta, kad nėra pinigų ir reikia palaukti rudens. Paskambinusi rudenį išgirdau tą patį atsakymą“, – skundėsi D. D.
Suprantama, nėra jokio malonumo kaskart duše atsukus čiaupą braidyti po vandenį, tad gyventoja „Plungės būsto“ darbuotojams užsiminė, jog jei įmonei taip striuka su pinigais, jei remontas nekainuos labai brangiai, ji galėtų susimokėti ir pati. Anot skambinusiosios, praėjusių metų pabaigoje atvažiavo „Plungės būsto“ darbuotojai, sudarė sąmatą, kad remontas kainuos per 300 eurų.
„Man tokia suma per didelė, nes iki šiol turiu nedarbingumo pažymėjimą ir išmokų pakanka tik mokesčiams sumokėti, vaistams nusipirkti“, – guodėsi D. D.
Beje, pasak jos, remonto kaina jai pasirodė per didelė, tad pasitaikius progai užsuko į parduotuvę ir pamatė, kad panašiai kainuoja nauja dušo kabina.
Kadangi mokėti pati atsisakė, laukti remonto moteriai pasiūlyta iki pavasario.
Ko gero, ne veltui sakoma, kad žemaičiai pasižymi išskirtine kantrybe. Kantriai pavasario laukė ir D. D. Gegužės 20-ąją, tikėdamasi, kad pagaliau prašymas bus patenkintas, vėl paskambino į „Plungės būstą“ ir sulaukė atsakymo: „Pinigų nėra, paskambinkite rudenį.“
„Kas ten darosi? Ar man dar metus laukti? Svarbiausia, kad kaimynei tokią pat problemą sutvarkė. Keista, kad mano prašymai atsimuša kaip žirniai į sieną, tiesiog piktavališkai ignoruoja. Gal jiems tas butas pradėjo „kvepėti“, kažkam jo prireikė, todėl ir daro, kad tik išsikraustyčiau?“ – svarstė D. D.
Situacija tikrai nepavydėtina, jei turėdamas visus patogumus žmogus negali patenkinti net pačių elementariausių higienos poreikių. D. D. džiaugėsi bent tuo, kad vanduo iš vonios dar nepradėjo tekėti ant galvų kaimynams iš pirmo aukšto.
Kodėl vilkinamas remontas, teiravomės „Plungės būsto“ direktoriaus Eugenijaus Palubinsko.
„Plungės rajone yra 270–280 socialinių būstų, kuriuos administruoja „Plungės būstas“. Nuomos pinigai krenta į bendrą katiliuką, iš tų lėšų dengiamos administravimo išlaidos, kaupiamosios lėšos, tad remontui lieka nedaug. Pernai metus baigėme su minus 18 000 eurų. Ir socialiniuose būstuose gyvenantys žmonės privalo būstą tvarkyti, o ne laukti, kol kas nors padarys už juos. Be to, yra avarijų, kurias reikia likviduoti labai skubiai, todėl kai kurie darbai atidedami“, – telefonu kalbėjo „Plungės būsto“ direktorius.
E. Palubinskas neneigė, kad dušo kabiną D. D. jau teko remontuoti anksčiau ir kad moteris buvo nusiteikusi sumokėti pati, bet paskui persigalvojo. Įmonės vadovas buvo įsitikinęs, jog mokėdami vos 4,50 euro nuomos mokestį per mėnesį gyventojai galėtų ir patys kažkiek investuoti į buto remontą, o ne laukti pagalbos iš šalies. Pasak jo, tokiu atveju kaina būtų mažesnė, nei paskaičiuoja „Plungės būsto“ samdoma įmonė.
Kad socialinių būstų administravimas įmonei – lyg ašaka gerklėje, visiems seniai aišku, bet kalbomis į bėdą patekusiam žmogui nepadėsi, tad kokia išeitis?
Anot E. Palubinsko, per pirmąjį šių metų ketvirtį išlyginti minėtojo minuso dar nepavyko, gal sėkmingesnis bus antrasis ketvirtis. „Pažiūrėsime, kokia situacija su pinigais bus jam pasibaigus“, – sakė „Plungės būsto“ direktorius.