Plungė turi renginių, kurie pelnytai gali būti vadinami vizitine mūsų miesto kortele, nes reprezentuoja mus visoje šalyje, neretai ir už jos ribų. Esame įdomūs kitiems dėl vykstančių aukšto kultūrinio lygio koncertų, festivalių, didžiuojamės žmonėmis, gebančiais įgyvendinti idėjas, kurios neretai lydimos tokios sėkmės, kad virsta tradiciniais dalykais. Festivalis „Mindėėė“ buvo vienas tokių. Deja, panašu, kad minias žmonių sutraukdavęs renginys į Plungę šią vasarą nebekvies.
Festivalis „Mindėėė“ Plungėje vykdavo liepos 6-ąją, Karaliaus Mindaugo karūnavimo, dar kitaip Lietuvos valstybės, dieną. Plungiškius ir miesto svečius jungianti šventė gimė vietos jaunimo iniciatyva. Plungės iniciatyvinė grupė subrandino ir realybe pavertė mintį Valstybės dieną paminėti kitaip – su daug veiklos visoms amžiaus grupėms, pritraukiant kuo daugiau jaunimo. Pamažu renginys tapo patrauklus ne tik jaunimui, bet ir visiems Plungės gyventojams, netgi daugiau – atvykdavo žmonių iš kitų miestų. Švęsti Mindaugo karūnavimo dieną kitaip – su daugybe įvairių edukacijų, koncertų, diskusijų, susitikimų – tapo įdomu. Praėjusių metų liepą „Mindėėė“ vyko jubiliejinį, penktąjį, kartą.
Panašu, kad jubiliejinis festivalis tapo paskutinis. Plungės iniciatyvinės grupės įkūrėjas Jonas Mockūnas praėjusią savaitę pasidalijo žinia, kad renginys šią vasarą nebebus organizuojamas. „Po ilgų apmąstymų veiklą stabdome. Į detales nesileisiu, buvo visko. Dėl „Mindėėės“ festivalio ir kitos veiklos – jų nebeorganizuojame“, – pranešė jis.
Pasidomėjome, kas lėmė tokį sprendimą. Kaip „Plungei“ komentavo J. Mockūnas, po dar metų pradžioje vykusių diskusijų buvo nuspręsta, jog atėjo metas stabdyti Plungės iniciatyvinės grupės veiklą. Netrukus bus pradėtos šios organizacijos likvidavimo procedūros.
„Penkeri metai yra nemažas laikotarpis, per kurį daug ko išmokome ir patyrėme, tačiau atėjo metas nutraukti veiklą. Tai lėmė ne vienas dalykas. Mūsų iniciatyvinė grupė iš tikro vykdė ne vieną projektą. Tarp veiklų – ir filmų vakarų organizavimas, sporto dėžučių pastatymas. „Mindėėės“ festivalis turbūt labiausiai visuomenei žinomas, tačiau toliau nebematome galimybių tęsti savo veiklą. Šiuo metu aš gerokai daugiau laiko praleidžiu Vilniuje, Kamilė Raustytė ir Urtė Salytė, labiausiai prisidėjusios prie festivalio organizavimo – taip pat. Tiesiog nebeturime laiko, kad būtume vietoje ir spręstume visus būtinus organizacinius dalykus. Darbas, studijos, asmeninis gyvenimas, finansai… Visa tai – priežastys, kodėl nebesiimsime organizavimo“, – kalbėjo J. Mockūnas.
Pašnekovas neslėpė, kad vykdant įvairius projektus pasitaikydavo, jo žodžiais tariant, „kliurkų“ iš jų kaip organizatorių pusės, tačiau to netrūko ir iš kai kurių rėmėjų.
„Viena įmonė pažadėjo finansiškai remti mūsų projektus, tarp jų – ir festivalį „Mindėėė“, deja, žodžio netesėjo, nors pasireklamuoti per renginį nevengė… Tačiau džiaugiuosi, kad per tą laiką, kol organizavome festivalį, tikrai sulaukdavome pagalbos iš daugelio Plungės įmonių, kurios geranoriškai paremdavo, todėl tai, kad nusprendėme neberengti festivalio, greičiau yra ne finansinės priežastys, o žmogiškieji ištekliai. Gal nebeturime tos ugnelės, pradėjome galvoti, dėl ko apskritai mes tai darome… Kaip minėjau, atsirado kiti prioritetai, o festivalio organizavimas reikalauja daug asmeninio laiko ir įsitraukimo, neretai ir asmeninių finansų“, – aiškino J. Mockūnas.
Pašnekovas pasidžiaugė, jog festivalis „Mindėėė“ per penkerius metus pelnė gerą vardą, sulaukė žmonių įvertinimo, kad per šventę sutiktų žmonių ištarti padėkos žodžiai atpirkdavo visus nemalonumus, susijusius su organizaciniais dalykais. Nepaisant to, atėjo metas atsisveikinti su šiuo projektu.
„Tai Plungės jaunimo padarytas darbas, jo indėlis. Tikiu, kad ir šiandien Plungėje yra gražaus jaunimo, kuris susivienijęs galėtų suorganizuoti kokią alternatyvą mūsų rengtam festivaliui. Jei manęs paklaustų, ar gali jaunimas rengti tą festivalį, tikrai būčiau už tai, bet gal tik kitokiu pavadinimu. Nesinorėtų, kad mūsų buvusi iniciatyvinė grupė būtų siejama su tuo, kad netektų mums atsakomybė dėl galimai kilsiančių nesklandumų. Yra posakis, kad „suprasi, kai prarasi“. Tai gal ir mes po kokių metų kitų sugalvosime atgaivinti festivalį, nors tokia galimybe aš asmeniškai mažai tikiu. Bet tikiu Plungės jaunimu – visada galima sukurti ką nors naujo. Kaip sakoma, užleidžiame vietą kitiems, o Plungės jaunimas yra iniciatyvus ir gali tai padaryti“, – mano J. Mockūnas.