Neseniai rašėme, kiek porų susituokė praėjusiais metais. Natūralu, kad po vestuvių anksčiau ar vėliau pradedama galvoti apie šeimos pagausinimą. Juk kaip sakė vokiečių rašytojas, filosofas Novalis: „Kūdikis – tai meilė, tapusi matoma.“ Taigi šį kartą savo skaitytojams pateikiame šiek tiek statistikos apie 2014-aisiais gimusius Plungės rajono savivaldybės gyventojus (ne visus registruotus).
Gimstamumas sumažėjo
Kūdikio gimimas – stebuklas. Tačiau šių stebuklingų akimirkų kasmet vis mažėja. 2014-aisiais Plungės civilinės metrikacijos skyriuje įregistruoti 372 gimimai (38-iais mažiau nei užpernai). Dailiosios lyties atstovės ėmė viršų: mergaičių į šį pasaulį atėjo 188, berniukų –
184. Bet, kad būtų dar tiksliau, reikia paminėti, jog skaičiuojant tik pernai gimusius mažylius bendras skaičius mažėja. Mat praėjusiais metais įregistruoti ir gimusieji 2013 metais ar dar anksčiau (dažniausiai užsienio valstybėse). Nepatingėjome ir suskaičiavome, kad 2014-aisiais pasaulį išvydo 304 mažyliai. Tiesa, šis skaičius turėtų būti didesnis, nes į apskaitą jau nepateko vaikai, gimę metų pabaigoje (aut. past.).
Dažnai girdime, kad kaimai nyksta, mokyklos uždaromos, nes mažėja mokinių. Taigi pažvelkime, kurioje seniūnijoje „užderėjo“ daugiausia mažylių. Praėjusių metų lydere drąsiai galima vadinti Nausodžio seniūniją –
joje gimė 29 kūdikiai. 23 naujais gyventojais pasipildė Žlibinų seniūnija. Kitoms pasisekė mažiau: po 19 naujagimių sulaukta Babrungo ir Šateikių seniūnijose, 17 – Žemaičių Kalvarijos, 16 mažylių papildė Platelių seniūnijos gyventojų gretas, vienu mažiau gimė Paukštakių seniūnijoje, Alsėdžiuose užregistruota 11 gimusiųjų. Rečiausiai gandrai suko virš Kulių ir Stalgėnų seniūnijų: čia pernai gimė atitinkamai tik 9 ir 8 mažyliai.
Gimdė nepilnametės ir ketvirtą dešimtį perkopusios
Jei tikėtume medikais, tai geriausias laikas moteriai gimdyti – 20–25 metai. Bet gal ne veltui sakoma, kad gyvybė užsimezga tada, kai jos nesitiki, o tik slapčia pasvajoji. Svajonė su kaupu išsipildė toms moterims, kurios šio stebuklo laukė ir pirmą kartą motinomis tapo būdamos 37, 39 ar 40 metų. Tačiau ar labai svarbu, planuota ar netikėta gyvybė po širdimi užsimezga, svarbiausia, kad būtų laukiama ir mylima. Taigi šia dovana – tapti mama – praėjusiais metais džiaugėsi 171 moteris, esanti 20–29 metų. Tokio amžiaus tėčių taip pat gausiausias būrys – 138. 102 moterys atžalų sulaukė būdamos 30–39 metų, tokių tėvelių – 116.
Gamta taip jau sutvarkė, kad moteriai, priešingai nei vyrams, amžius susilaukti vaikų ribotas. Tad praėjusiais metais vos devynios moterys šeimos pagausėjimu džiaugėsi būdamos 40–49 metų amžiaus. Vyrų, tapusių tėvais, tokio amžiaus buvo tris kartus daugiau (27). Beje, keturi stipriosios lyties atstovai atžalų sulaukė būdami 50–59 metų. Žinoma, būta ir jaunesnių mamų, ir tėvelių. 18 moterų gimdė 18–19 metų. 3 mamoms ir 2 tėveliams dar šiek tiek trūko iki pilnametystės. Taigi pernai jauniausiai motinai buvo šešiolika metų, tėvui – septyniolika. Vyriausia mama, susilaukusi mažylio, turėjo 43 metus, o vyriausias tėvelis – 56-erius.
Pirmagimiai karaliauja
Ką bedarytum, kam besiruoštum, pirmas kartas visada bus įsimintiniausias. Ko gero, tą būtų galima pasakyti ir apie kūdikio gimimą. Praėjusiais metais jausmą, ką reiškia tapti mama, pirmą sykį patyrė 141 moteris. Galima tik įsivaizduoti, su kokiu jauduliu ir pasididžiavimu jos žvelgė į tobuliausią dviejų žmonių kūrinį. O kad tie maži angeliukai, o kartais ir velniūkščiai namuose nenuobodžiautų vieni, po kurio laiko šeimoje atsiranda ir broliukas ar sesutė. Taigi 2014-aisiais antrosios atžalos susilaukė 105 moterys.
Nors šiais laikais vaikus auginti nėra taip paprasta, tačiau praėjusiais metais moterys ryžosi gimdyti trečią (40), ketvirtą (11), penktą (4) vaikelį. Buvo ir tokių, kurių gausios šeimos gretas papildė 6, 9 (po dvi), 7, 10 (po vieną) mažylis. Gal ne taip svarbu, kelintas vaikas gimė šeimoje, svarbiau, kad jį suptų mylintys žmonės ir kad užaugęs taptų garbingu visuomenės atstovu.
44 vaikai gimė užsienyje
Kiekviena būsima mama labiausiai nori, kad jos mažylis gimtų sveikas. Tad iki jo atėjimo į pasaulį domisi, kurioje medicinos įstaigoje specialistai geriausi, kur tinkamiausia kūdikio ir motinos priežiūra ir pan. O kai jau sudėlioti visi pliusai ir minusai, belieka sulaukti to lemtingojo susitikimo su savo naujagimiu. Praėjusiais metais daugiausia Plungės rajono gyventojų pasaulį išvydo Klaipėdos ligoninėse (161). Pusšimtis kūdikių gimė Telšiuose. Na, o trečia vieta, kur mažyliai suriko pirmą kartą, – užsienio valstybės: Jungtinėje Karalystėje – 21, Norvegijoje – 12, Airijoje – 8, po 1 – Vokietijoje, Danijoje, Baltarusijoje.
Moterys savo kūdikio atėjimą patikėjo ir Kretingos (21), Kauno (16), Mažeikių (5) bei kitų miestų medikams.
Metas pažvelgti, kuris metų laikas ir mėnuo buvo pats produktyviausias. Kaip minėjome, įregistruotų gimimų skaičius šiek tiek skiriasi nuo faktiškai 2014-aisiais gimusiųjų skaičiaus. Taigi pažiūrėsime tik į gimusiųjų pernai statistiką. Daugiausia mažųjų „užderėjo“ balandį. Suskaičiavome, kad tą mėnesį Lietuvoje ir užsienyje gimė 40 mažylių. Mažiausiai plungiškių pasaulį išvydo spalį – 15, lapkritį – 18. 33 naujagimiai – birželį. Kiekvieną likusį mėnesį Plungės rajono gyventojų gretas papildė per 20 naujų narių.
Vardai vardeliai ir tėčiai bėgliai
Dar besilaukdama vaikelio ne viena moteris suka galvą sau ir artimiesiems, kokį vardą išrinkti būsimam šeimos nariui. Vieni ieško retų vienintelių, kiti atsigręžia į senelius ar prosenelius, treti orientuojasi į populiarumą. Taigi praėjusiais metais populiariausi vardai buvo Augustė, Liepa, Emilija, Ema, Matas, Tadas, Lukas. Iš senesnių tėvai mielai rinkosi Paulinos, Amelijos, Marijos, Jokūbo, Alekso, Jono, Igno, Beno vardus. Tegu nesupyksta tie tėveliai, kurie mažyliams suteikė retus vardus. Jų ne vienas ir ne du, tad visų išvardyti tikrai negalime, o išskirti tik keletą būtų negražu.
Visai nesvarbu, vaikelis gimsta santuokoje ar tėvams nesusituokus, juo reikia rūpintis abiem. Be jokių išlygų savo tėvystę, nors vaiko mamos ir nebuvo vedę, pripažino 107 vyrai. Dviejų vyrų tėvystė įrodyta teisme. O ką pasakyti tiems, kurie, švelniai tariant, movė į krūmus sužinoję, kad taps tėvais, ar, dar blogiau, sulaukę mažylio gimimo? Tokių bėglių pernai buvo 15. Norisi tikėti, kad ne vienas apsigalvos ir supras, jog tas mažas žmogutis turi puselę ir jo.