Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija pernai užbaigė gana ambicingą projektą „Alsėdžių gimnazijos valgyklos pritaikymas bendruomenės poreikiams“. Naująja maitinimo įstaiga ir mokyklos bendruomenė, ir visi alsėdiškiai bei miestelio svečiai naudotis pradėjo praėjusių metų rugsėjį. Pradėjus veiklą, daug kas prognozavo, kad dėl pandemijos suvaržymų dirbti bus sudėtinga. Tačiau praėjus pusmečiui projekto vadovas laikinasis gimnazijos direktorius Regimantas Kavaliauskas sako nesigailįs ėmęsis šio projekto.
Pasak R. Kavaliausko, mintis pertvarkyti valgyklą kirbėjo seniai. „Maitinimo paslaugų ypač pasigesdavome vasarą, kai gimnazijos bendrabutyje apsigyvendavo stovyklų dalyviai, kai į svečius atvykdavo mūsų partneriai iš Lenkijos. Tuomet paslaugas pirkdavome iš telšiškių, kurie už priimtiną kainą atveždavo maisto“, – pasakojo gimnazijos vadovas. Motyvavo ir tai, kad Alsėdžiai – gyvas miestelis, patrauklus kultūros puoselėtojams, sporto entuziastams, vasarą sulaukiantis turistų, kurie domėdavosi, kur galėtų pavalgyti.
Peržiūrėję visas galimybes, pasitarę su gimnazijos bendruomene, alsėdiškiai pateikė paraišką Plungės rajono savivaldybės vietos veiklos grupei. Projektas buvo patvirtintas, o tuomet jo vykdytojų laukė dar didesnis iššūkis – sutvarkyti valgyklos patalpas, įsigyti reikiamos įrangos, baldų.
Įgyvendinus projektą, gimnazijos valgykla tapo gerokai jaukesnė, bendruomenės nariai į ją patenka per atskirą įėjimą iš vidinio kiemelio, kuris taip pat tapo patrauklesnis, jame atsirado poilsiui skirtų suoliukų. „Patys buvome nustebę, kad padaugėjo čia valgančių vaikų. Vadinasi, ne tik jaukiau, bet ir maisto kokybė geresnė. Toks ir buvo vienas iš tikslų“, – atviravo projekto vadovas.
Valgykloje pavyko įdiegti ir šiuolaikišką apskaitos sistemą: jei vaikas valgo nemokamai, tai fiksuojama elektroniniu mokinio pažymėjimu. „Tikiuosi, ši sistema leis sutaupyti nemažai Savivaldybės lėšų, skirtų nemokamam maitinimui“, – kalbėjo R. Kavaliauskas.
Anot gimnazijos vadovo, planuojant projektą atrodė, jog sunkiausiai įgyvendinamas uždavinys bus įsteigti ir išlaikyti dvi darbo vietas. Kadangi jos išlaikomos ne Savivaldybės biudžeto lėšomis, tenka pasukti galvą, kaip išmokėti atlyginimus dviem į darbą priimtoms alsėdiškėms. Situacija ypač grėsminga tapo prasidėjus karantinui ir uždraudus maitinimo paslaugas. Tuomet alsėdiškiai pradėjo gaminti maistą išsinešti, dalį porcijų patys ir išvežiodavo.
Regimantas pasakojo: „Būdavo smagu, kai senjorams pedagogams, vienišiems alsėdiškiams pietus į namus užsakydavo toli gyvenantys ir jais pasirūpinti negalintys vaikai. Alkani nelikdavo ir nuotoliniu būdu dirbantys mokytojai.“ Vis dėlto nuo gruodžio vidurio valgyklos veikla laikinai buvo sustabdyta, o atnaujinta tik paskutinę sausio savaitę. „Tai buvo dar vienas iššūkis, nes biudžetinių įstaigų darbuotojams už prastovas niekas nekompensuoja, tad vėl tenka galvoti, kaip organizuoti veiklą, kad nenukentėtų darbuotojai“, – tęsė pašnekovas ir pridūrė, kad tikisi, jog pavyks atnaujinti visą ankstesnę veiklą.
Rudenį gimnazijos valgykla sulaukė užklausų dėl galimybės pavalgyti turistų grupei. Su geromis emocijomis išvyko būrys svečių iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, dar viena to paties universiteto grupė laukia, kada pasibaigus karantinui galės leistis į keliones. R. Kavaliauskas įsitikinęs: svečių atvykimas į gimnaziją yra naudingas visai bendruomenei, ypač – mokiniams, kurie mokosi, kaip priimti svečius, pristatyti savo kraštą, pasimėgauti savo kalba, kulinarijos paveldu.
R. Kavaliausko galvoje sukasi daugybė minčių: jau pradėtas dėlioti vaikų vasaros stovyklų grafikas, planuojami kino vakarai gimnazijos vidiniame kiemelyje. Kadangi mokymo įstaiga įsikūrusi buvusioje vyskupų rezidencijoje, nenuostabu, kad gimnazijos vadovo planuose – susitikimas su žmonėmis, rengiančiais piligrimų kelio „Camino Lithuano“ maršrutą. „Visa tai didina gyvenvietės patrauklumą. O kuo miestelis gyvesnis, kuo daugiau norinčių čia gyventi, tuo didesnė tikimybė būti gyvai ugdymo įstaigai. Pagrindinis mano tikslas – ieškoti tokių naujovių ir veiklų, kurios užtikrintų ne tik geresnę ugdymo kokybę, bet ir gimnazijos veiklos tęstinumą“, – trumpai ateities viziją atskleidė gimnazijos vadovas.
Sakoma, kad kol žmonės turi minčių ir idėjų, tol gyvenimas juda pirmyn. Atrodo, kad gimnazijos valgyklos projektas tikrai ne paskutinis Alsėdžiuose, kurį inicijavo R. Kavaliauskas. Lauksime tęsinio.