Plungės Senamiesčio mokykla šią savaitę prisiėmė atsakomybę tapti pirmąja kregžde tarp rajono švietimo įstaigų, kurioje realiai imamasi priemonių mokinių rūkymo prevencijai įgyvendinti. Į pagalbą pasitelktos išmaniosios technologijos: mokyklos tualetuose sumontuoti specialūs davikliai, reaguojantys į elektroninių cigarečių skleidžiamus dūmus. Tikimasi, kad šie prietaisai bus rimta priemonė, padedanti kovoti su šių dienų viena didžiausių problemų – vis stiprėjančia mokinių priklausomybe nuo elektroninių cigarečių.
Politikų iniciatyva
Iniciatyva išbandyti minėtuosius prietaisus kovoje su mokinių elektroninių cigarečių rūkymu kilo Plungės rajono savivaldybės tarybos opozicijai. Investavę savo kaip tarybos narių atlyginimo lėšas, jie nusprendė įgyvendinti prevencinį projektą, kuris, kaip tikimasi, prisidės prie itin aktualios problemos sprendimo. „Mes dirbame suvokdami, kad tai – visuomenės pinigai. Todėl jaučiame pareigą atsilyginti visuomenei“, – mano vietos politikė Vida Bondauskienė.
Trečiadienį Senamiesčio mokykloje su šios įstaigos direktoriumi Pauliumi Zakalskiu susitiko opozicijoje esantys „Vieningos Plungės“ nariai V. Bondauskienė, Mindaugas Kaunas, Tomas Mašeckis ir Rimas Dužinskas. Dalyvavo ir saugos tarnybos „Argus“ atstovai. Šiai įmonei patikėta sumontuoti reikalingą įrangą ir rūpintis jos tinkamu veikimu.
P. Zakalskis džiaugėsi – be galo malonu, jog Senamiesčio mokyklai atsirado galimybė išbandyti rūkymo prevencijai skirtus daviklius. Įstaigos vadovas kalbėjo, jog mokykloje yra sumontuotos vaizdo stebėjimo kameros, tačiau jos neaprėpia sanitarinių mazgų, o būtent tualetai, kurie neseniai suremontuoti, patogūs, yra tapę vieta, kur moksleiviai linkę piktnaudžiauti rūkymu. P. Zakalskis neslėpė, kad nors jų mokykla deda visas pastangas, glaudžiai bendradarbiauja su kaimynystėje esančiais policijos pareigūnais, rūkymo problema išlieka labai aktuali.
Jam antrino Senamiesčio mokyklos socialinė pedagogė Vilma Augustinė: „Stengiamės kovoti prieš rūkymą. Reaguojame į bet kokį pranešimą. Didžioji dalis vaikų yra pilietiški, patys informuoja apie galimai rūkančius mokinius. Patikrinimai duoda rezultatą, bet vaikai yra labai išradingi. Deja, neatsiliekame nuo statistikos: rūkančiųjų amžius jaunėja. Vaikai elektronines cigaretes rūko dėl kvapo, skonio, draugų, mados ir pan. Sunkiausia yra įrodyti, kad vaikas parūkė, o ir tėvai neretai nereaguoja ir netiki, kai pranešame. Labai tikimės, jog ši prevencija pasiteisins.“
Kodėl Senamiesčio mokykla?
V. Bondauskienė paaiškino, kodėl Senamiesčio mokykla, gavus jos vadovų pritarimą, pasirinkta kaip bandomoji, kurioje bus įgyvendinamas elektroninių cigarečių daviklių projektas. „Todėl, kad ši mokykla visada atvira pokyčiams. Kitas dalykas – žiūrėjome, kad nebūtų supainioti viešieji ir privatūs interesai: nė vienas iš mūsų nedirbame Senamiesčio mokykloje, čia nesimoko ir mūsų vaikai ar anūkai“, – pabrėžė politikė.
Kodėl apskritai nuspręsta imtis tokios iniciatyvos? Pasak V. Bondauskienės, tai lėmė bendra situacija Lietuvoje, o kartu ir Plungėje. Politikė atkreipė dėmesį, jog Plungės rajono savivaldybės vaiko gerovės komisijos pateiktoje ataskaitoje nurodoma, kad, išanalizavus situaciją mūsų rajone, didžiausias pranešimų skaičius buvo susijęs būtent su elektroninių cigarečių rūkymu, taip pat su smurtinėmis nepilnamečių veikomis.
„Naujausiais Lietuvos moksleivių gyvensenos ir sveikatos tyrimo duomenimis, Lietuvos moksleiviai yra antroje vietoje (blogąja prasme) pagal elektroninių cigarečių rūkymą. Rūko 31 proc. mokinių. Monake – 41 proc., Europos vidurkis – 14 proc. Tai reiškia, jog tikrai esame lyderiai blogąja prasme. Jei mūsų Vaiko gerovės komisijos atstovė sako, kad rajone yra problema, vadinasi, tikrai yra problema. Liūdina ir tai, kad amžius labai jaunėja: vis dažniau mokiniai pasako, kad pradėjo rūkyti elektronines cigaretes nesulaukę nė 13 metų. Dar vienas liūdnas dalykas tas, kad labai sparčiai daugėja rūkančių mergaičių. Didelė dalis jaunimo nesupranta elektroninių cigarečių daromos žalos. Mes nesame kažkokie išskirtiniai. Tos problemos sprendimas turi būti kompleksinis ir koordinuotas. Todėl manome, kad, kaip ir kitos savivaldybės, pavyzdžiui, Kėdainių, Alytaus, turi priėmusios strategines programas ar planus, taip ir pas mus būtina imtis priemonių. Tai negali būti vien tik mokyklos rūpestis. Edukacija, informacija yra gerai, bet to nepakanka. Rajono meras pasirašė potvarkį dėl algoritmų, kaip elgtis užtikus mokinį rūkant ir pan. Bet to negana. Kitų rajonų mokyklos diegia šiuos daviklius, vykdo testavimus, policija kelia dronus. Inovatyvios technologinės priemonės, mokslininkų ir praktikų nuomone, gali sumažinti elektroninių cigarečių rūkymą 80–90 proc. Todėl ir esame čia su šia iniciatyva“, – kalbėjo V. Bondauskienė.
M. Kaunas pridūrė, jog rajone trūksta realių mokinių rūkymo prevencijos veiksmų – viskas tik kalbos, bet ne aiškių sprendimų priėmimas. „Ėmėmės šios iniciatyvos, nes manome, jog tai išties gali turėti teigiamą poveikį užkardant mokinių elektroninių cigarečių rūkymą. Nupirkome 12 specialių daviklių, prietaisai kompensuoti iš mūsų kaip tarybos narių atlyginimo. Kiek tai atsiėjo, atskleisti nenorime, nes jeigu Savivaldybė nuspręs ir kitose mokyklose įgyvendinti tokį projektą, galėtume kontroliuoti, kaip vyksta viešieji pirkimai“, – aiškino Savivaldybės tarybos opozicijos lyderis.
Tikisi, kad davikliai… nesuveiks, bet bus kaip prevencinė priemonė
Kaip ir minėta, specialūs į elektroninių cigarečių dūmus reaguojantys davikliai sumontuoti visuose Senamiesčio mokyklos tualetuose. Kokiu principu jie veikia, paaiškino saugos tarnybos „Argus“ atstovai. Mokiniui parūkius tualete, daviklis pradės skleisti garsą ir duos signalą į specialią programėlę, kuri bus įdiegta atsakingų mokyklos asmenų telefonuose. Stebėjimo kameromis bus galima nustatyti, kuris vaikas tuo metu buvo tualete, taigi jam teks aiškintis. Beje, sugadinti prietaisus taip pat vargiai įmanoma: jie garso signalu reaguoja į bet kokį smūgį.
„Daugelis savivaldybių yra susidomėjusios šiais davikliais. Pavyzdžiui, Kaune viena mokykla per 3 dienas nustatė 5 mokinius, viename aukšte ir tame pačiame tualete rūkiusius elektronines cigaretes. Daviklis greitai reaguoja net į mažiausią dūmą“, – kalbėjo „Argus“ pardavimų vadybininkas Linas Janavičius.
Tuo netrukome įsitikinti ir patys. T. Mašeckis išbandė, kaip veikia daviklis viename iš Senamiesčio mokyklos tualetų – užtraukė dūmą ir po keleto sekundžių prietaisas įrodė „nusikaltimą“.
„Išties džiaugiamės inovatyvia technologija, bet palinkėjimas būtų, kad šiems prietaisams mokykloje nereikėtų… suveikti“, – atsisveikindamas pajuokavo direktorius P. Zakalskis.