Žemaičių dailės muziejus (ŽDM) ruošiasi IX pasaulio žemaičių dailės parodai, kuri sukvies į Plungę plačiai pasaulyje pasklidusius žemaičius menininkus. Balandžio 30-ąją apie pasiruošimą kūrėjų sambūriui, numatomas parodos ekspozicijas, jau nuveiktus ir dar planuojamus kultūros projekto darbus ŽDM direktorius Alvidas Bakanauskas ir jo pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė papasakojo renginio informacijos partneriams.
Parodoje – atrinktų dailininkų kūriniai
Plungės muziejininkai, sukvietę visus prie kvapnios kafijos puodelio, neslėpė: „Partnerių pusryčiais“ siekiama kuo didesnės renginio sklaidos.
Pasaulio žemaičių dailės paroda – vienas ryškiausių regiono kultūros renginių. Akcentuota, kad šiemet pasirinktas ambicingas kelias – parodai paruošti suburta meno ir kultūros profesionalų komanda, kuri siekia kokybiškų pokyčių. IX pasaulio žemaičių dailės paroda išsiskirs profesionalumu, nes joje bus eksponuojami ne visų norinčiųjų dalyvauti, o tik komisijos atrinktų menininkų kūriniai. Ekspozicijos veiks ne tik pagrindinių M. Oginskio rūmų salėse, bet ir kitose erdvėse: žirgyne, laikrodinėje, rytinėje oficinoje, parko prancūziškuose bosketuose.
Pasaulio žemaičių dailės paroda vyks nuo birželio 22 d. iki gruodžio 31 d., tad visą pusmetį M. Oginskio rūmai bus svarbiausia profesionaliąją dailę reprezentuojančia vieta Lietuvoje, taip pat ir didžiulio menininkų susibūrimo vieta. „Renginys dailininkams ir jų kūrybai suteikia progą grįžti namo, pasijusti laukiamais ir vertinamais, o mums – galimybę papildyti muziejaus dailės rinkinius, nes nedažnai menininkai dovanoja savo kūrinių“, – apie parodos svarbą kalbėjo muziejininkai.
ŽDM direktoriaus pavaduotoja ir parodos koordinatorė J. Skurdauskienė džiaugėsi, kad pavyko prikviesti pasaulyje išgarsėjusius žemaičius menininkus Žilviną Kempiną (JAV), Kęstutį Zapkų (JAV), Rūtą Jusionytę (Prancūzija). Iš viso parodoje bus pristatyta maždaug 100 dailininkų kūryba.
Parodos tradicija atėjo iš tarpukario Lietuvos
Šiemet sukanka 30 metų, kai Plungėje įkurtas Žemaičių dailės muziejus. Nuo pat pirmųjų veiklos metų ši kultūros erdvė tapo po pasaulį plačiai pasklidusių žemaičių menininkų darbų namais. J. Skurdauskienė priminė, kad tradicija burti Žemaitijos menininkus ir pristatyti jų darbus gimė dar tarpukario Lietuvoje. Pirmoji paroda įvyko 1938 m. Telšiuose. Idėja buvo tokia stipri, kad dailininkų, turėjusių žemaitiškų šaknų, buvo atgaivinta vos Lietuvoje prasidėjus Sąjūdžiui. Vis dėlto, pasak kuratorės, didžiausias sambūrio „sprogimas“ įvyko 1994-aisiais, kai Plungėje įkurtas Žemaičių dailės muziejus perėmė Pasaulio žemaičių dailės parodos estafetę iš pirmąją parodą organizavusios Klaipėdos.
Įvyks apie 150 sklaidos renginių
Parodos lankytojų laukia ne tik aukštos meninės vertės darbai ir instaliacijos, bet ir daugybė sklaidos renginių: susitikimai su menininkais, koncertai, filmų peržiūros, ekskursijos, archyvų pristatymai, meno edukacijos. Išliekamąją projekto vertę, profesionaliojo meno sklaidą laiduos skaitmeniniu formatu išleistas ir muziejaus svetainėje zdm.lt skelbsimas plačiai prieinamas parodos ekspozicijų katalogas.
Parodos globėjas – Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys
ŽDM direktorius A. Bakanauskas pasidžiaugė, kad pagaliau šį unikalų renginį pripažino ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, projektui įgyvendinti skyrusi 20 tūkst. eurų. Visas ankstesnes parodas Žemaičių dailės muziejus organizuodavo savo jėgomis, padedant Plungės rajono savivaldybei.
Pasaulio žemaičių dailės parodos globėjais yra buvę J. E. Telšių vyskupas dr. Jonas Boruta, Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Adolfas Šleževičius, kultūros ministras Dainius Trinkūnas. IX pasaulio žemaičių dailės parodos globėju tapo kultūros ministras Simonas Kairys.
Žemaičių profesionaliąją kūrybą, jos įvairovę pristatantis renginys padeda atskleisti Žemaitijos regiono kūrybinį potencialą, atpažinti regioną reprezentuojančias vertybes, vaizdinius, atkoduoti jų gilumines prasmes. Muziejininkų įsitikinimu, IX pasaulio žemaičių dailės paroda taps svarbiu įvykiu ne tik Vakarų, bet ir visos Lietuvos kultūros lauke.
Tikisi 50 tūkst. lankytojų
Projekto koordinatorė J. Skurdauskienė tikisi, kad IX pasaulio žemaičių dailės paroda sulauks apie 50 tūkst. lankytojų. Suskaičiuota, kad 1994–2020 metais vykusias parodas aplankė maždaug 250 tūkst. žmonių. Jose savo darbus eksponavo 430 dailininkų profesionalų ir 200 jaunųjų Žemaitijos dailininkų. Parodose pristatyta 2 000 dailės darbų, kūrėjai muziejui dovanojo 770 savo kūrinių.