
Visą rugsėjį besitęsiantis V Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis praėjusį savaitgalį plungiškius ir miesto svečius pakvietė jau į trečiąjį įspūdingą koncertą. Šįkart Mykolo Oginskio dvaro žirgyno scenoje karaliavo jaunimas – surengtas Lietuvos jaunimo orkestrų gala (iškilmingas, didžiulis) koncertas, skirtas Mikalojaus Konstantino Čiurlionio 135-osioms gimimo metinėms ir festivalio 5-mečiui paminėti.
Priminsime, jog V Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis startavo rugpjūčio 28-ąją Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertu. Antrąjį savaitgalį rimtosios muzikos gerbėjai buvo pakviesti į kamerinio orkestro „Simfonietta Riga“ iš Latvijos koncertą, o per trečiąjį koncertą žiūrovai mėgavosi jaunosios kartos muzikavimu.
Šeštadienį surengto Lietuvos jaunimo orkestrų koncerto metu pasirodė du orkestrai – Žemaitijos muzikos ir meno mokyklų jungtinis styginių orkestras ir Mykolo Oginskio festivalio simfoninis orkestras, kurį vėlgi sudaro jaunosios kartos muzikantai. Pačioje koncerto pradžioje abu orkestrai, kaip ir dera, griežė Mykolo Kleopo Oginskio polonezą „Atsisveikinimas su tėvyne“. Publika kūrinio, lyg savotiško himno, klausėsi stovėdama.
Renginį pradėjo jauniausieji muzikantai – viso krašto muzikos ir meno mokyklų jungtinis styginių orkestras, į kurį įsiliejo Klaipėdos Juozo Karoso muzikos mokyklos, Eduardo Balsio menų gimnazijos, Jeronimo Kačinsko muzikos mokyklos, Palangos Stasio Vainiūno muzikos mokyklos, Mažeikių, Sedos, Viekšnių, Gargždų, Kretingos, Telšių, Šilutės, Naujosios Akmenės, Rietavo mokyklų ir, žinoma, Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos stygininkai. Iš viso – apie 140 muzikantų.
Jungtinis jaunimo orkestras koncertui parengė spalvingą programą „Rudens akvarelė M. K. Čiurlioniui“. Muzikuojant jaunimui, prie dirigento pulto stojo jaunas maestro Tomas Ambrozaitis, koncertmeisterės – Asta Žiobakaitė-Rajevskaja ir Romena Bernotienė.
Pirmiausia duoklė atiduota kompozitoriui ir dailininkui M. K. Čiurlioniui – skambėjo jo harmonizuoti lietuvių liaudies kūriniai „Oi, giria, giria“ ir „Ar vėjai pūtė?“ Prisimintas ir M. K. Čiurlionio pasekėjas kompozitorius Giedrius Kuprevičius – sugriežtas jo „Preliudas“. Vėliau skambėjo F. Meldensono-Bartoldžio, F. Šuberto, L. E. Vėberio, A. Skultės kūriniai. Na, o audringiausios publikos ovacijos liejosi tuomet, kai scenoje pasirodė plungiškė – solo partiją atlikusi smuikininkė Monika Retkutė. Buvusi Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos auklėtinė, dabar – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentė koncertą praturtino itin profesionaliu garsu.
Tiesą sakant, profesionalumu stebino ir pats orkestras. Nors suburtas prieš pat festivalį, bet nepriekaištingai įveikė net sudėtingiausius kūrinius ir sulaukė puikaus publikos įvertinimo – nuskambėjus paskutiniajam maršui, žiūrovai plojo pakilę nuo kėdžių.
Antrojoje koncerto dalyje vėl pasirodė jaunimas – unikalusis Mykolo Oginskio festivalio simfoninis orkestras. Bet jau su pastiprinimu – koncertmeisteriais: Kauno Juozo Gruodžio konservatorijos dėstytoja, smuikininke Kristina Domarkiene, kuri yra šio orkestro siela, plungiške smuiko mokytoja Violeta Gaubyte, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro violončelininku Edmundu Kulikausku, altininku Arūnu Statkumi, pianistu Dainiumi Kepežinsku. Šiam orkestrui dirigavo taip pat jaunosios kartos atstovas – maestro Juozo Domarko mokinys Modestas Barkauskas.
Ir antrojoje koncerto dalyje publika vėl turėjo progą išvysti į Plungę sugrįžusias kraštietes – operos solistes Viliją Mikštaitę ir Neritą Pokvytytę. Abi jos – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentės, Vincės Jonuškaitės-Zaunienės konkurso laureatės. Publikai priminta, jog kantautiškė V. Mikštaitė yra baigusi Mykolo Oginskio meno mokyklą, kurioje dainavimo meno ją mokė mokytoja Irena Bakanauskienė, o aleksandraviškė N. Pokvytytė – „Saulės“ gimnazijos auklėtinė, itin geru žodžiu mininti muzikos mokytoją Alioną Alminienę.
Pastarasis orkestras pasirodymą pradėjo M. K. Oginskio kūriniu „Našlaitėlė“, vėliau skambėjo garsiausių Vakarų Europos klasikų kūriniai. Talentingosios solistės V. Mikštaitė ir N. Pokvytytė žaismingai ir linksmai traukė Dž. Rosinio „Kačių duetą“, „Gėlių duetą“ iš L. Delibeso operos „Lakme“, „Džiuditos ariją“ iš F. Leharo operetės „Džiudita“. Na, o pabaigoje nuskambėjo N. Pokvytytės itin nuotaikingai atlikta ištrauka iš I. Kalmano operetės „Monmartro žibuoklė“. Publika vėlgi plojo atsistojusi.
Koncerto pabaigoje Plungės Mykolo Oginskio meno mokyklos direktorė, viena iš festivalio organizatorių Genovaitė Žiobakienė nuoširdžiai dėkojo visiems: festivalio orkestro sielai K. Domarkienei, į jungtinį styginių orkestrą susibūrusių kolektyvų vadovams, koncertmeisteriams ir, žinoma, visiems visiems muzikantams, kurių scenoje buvo beveik trys šimtai.