Nors šis ruduo palyginti sausas ir lietaus buvo mažoka, tačiau šaltasis metų laikas nenumaldomai artėja. Jau įprasta, kad šaltų orų palydovai – įvairios peršalimo ligos, o neretai ir gripas prigriebia. Besidomintieji medicina puikiai žino, kad vienas iš būdų nesusirgti gripu – skiepai. Ne vienerius metus šia vakcina skiepijami ir Plungėje esančios šeimos klinikos „Inesa“ pacientai. Apie skiepus ir jų naudą kalbėjomės su gydymo įstaigos bendrosios praktikos gydytoju Romualdu Mončiu.
Kaip pasakojo gydytojas, kiekviena pirminės sveikatos priežiūros įstaiga kasmet užsisako mokamos ir nemokamos gripo vakcinos. Klinikoje ir jos aptarnaujamuose medicinos punktuose besiskiepijančiųjų skaičius jau ne vienerius metus nekinta, tad užsakyta 400 vienetų nemokamo šio preparato. Nors skiepai sveikatos priežiūros įstaigą pasiekė tik spalio pabaigoje, iki lapkričio 18-osios daugiau nei pusė jų panaudota. Tiesa, nemokamai skiepytis gali ne visi norintys, o tik tam tikrus kriterijus atitinkantys asmenys. Anot R. Mončio, pirmiausia rūpinamasi, kad nemokamą vakciną gautų rizikos grupės pacientai: nuo 6 mėnesių iki 18 metų amžiaus vaikai, asmenys, sulaukę 65 ir daugiau metų, medicinos darbuotojai, lėtinėmis ligomis sergantys asmenys. Yra ir dar viena kategorija, kuriai ne tik siūloma, bet ir rekomenduojama pasiskiepyti – kūdikio besilaukiančios moterys. Nėščiosioms skiepytis rekomenduojama antrame ir trečiame nėštumo trimestre. Žinoma, visada atsiras skeptikų, sakančių, kad nėščią moterį „farširuoti“ chemija – žiauru. Tačiau, kaip sakoma, medalis turi dvi puses. „Baisus ne pats gripas, o jo sukeltos komplikacijos“, – paaiškino mums medikas.
O ką daryti tam, kuris į išvardytas kategorijas nepatenka? Paprasta – pasiskiepyti galima už pinigėlius, juolab kad tai kainuoja ne šimtus litų. Ir, kaip sakė R. Mončys, ar pagailėjus keliasdešimties litų paskui neteks išleisti daugiau vaistams? Be to, gydytojas rekomenduoja apie skiepus pagalvoti ir tiems, kurie dirba, lankosi gausesniuose kolektyvuose. „Jei pasiskiepiję nesirgsime, gerai ir mums, ir kitiems“, – teigė daktaras.
R. Mončys priminė, kad vakcina būtų veiksminga, rekomenduojama pasiskiepyti ne vėliau kaip 2–3 savaitės iki numatomos gripo epidemijos. Tai dažniausiai būna žiemos pabaigoje ir pavasarį, tad dabar pats metas. Juk, anot mediko, pavėlavus pasiskiepyti imunitetas paprasčiausiai nespės susiformuoti ir liga gali užklupti. Jei kuris baiminasi, kad, pasiskiepijus anksčiau, vakcina iki galimos epidemijos nustos veikti, gydytojas patikino, kad veikimas galioja visus metus, todėl vakcinos gaminama tik tam tikras kiekis. Vadinasi, delsti nereikėtų ir, jei apsisprendėte, paskubėkite skiepytis!
Jei jau nusprendėte skiepytis, reikėtų priminti, kad tuo metu turite būti visiškai sveikas. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, ar anksčiau nebuvo alerginės reakcijos į skiepus. Kaip tvirtino R. Mončys, jei nesijaučiate sveikas, geriau kelias dienas palaukti ir tik tada skiepytis. Priešingu atveju vakcina gali ir nesuveikti.
Gydytojas mus patikino, jog šalutinis poveikis būna itin retai, o jei pasitaiko – tai nestiprus galvos, raumenų skausmas, karščiavimas, prakaitavimas.
Verta žinoti, kad gripas – ūmi liga, pasireiškianti aukšta temperatūra, galvos ir akių skausmais, nepakantumu šviesai ir triukšmui, gausiu prakaitavimu. Vėliau – sloga, kosulys. Galimos komplikacijos. Tad jei šie simptomai jus kankina kasmet ar net po kelis kartus per metus, vertėtų susidomėti gripo vakcina. R. Mončys pabrėžė, kad didesnį dėmesį turėtų atkreipti asmenys, dažnai sergantys kvėpavimo sistemos ligomis.
Sakoma, kad kiekvienas atsakingas už savo sveikatą, tad skiepytis ar nesiskiepyti, pasak gydytojo, nusprendžia pats pacientas, o medikas atlieka tik patarėjo vaidmenį.
Taigi, kaip ir minėta, šeimos klinikoje „Inesa“ jau galima skiepytis nuo gripo. Išankstinės registracijos nėra.
„Inesa“ įsikūrusi J. Tumo-Vaižganto g. 114, tel. (8 448) 58810. Skiepytis galima pirmadieniais–ketvirtadieniais 8–17 val.