
Nuo Savivaldybės atkūrimo Rietave įgyvendinta daugybė projektų, pagerinusių infrastruktūrą ir pagražinusių miesto veidą. Gražėjant viešosioms erdvėms tvarkingiau gyventi nori ir rietaviškiai, tačiau ne visi.
Rietave artimiausiu metu numatoma vykdyti keletą projektų, tad miestas taps dar patrauklesnis. Tačiau, kaip per Savivaldybės tarybos posėdį pastebėjo vietos politikas Arturas Kungys, ne viskas yra taip gerai. Pasak tarybos nario, šalia sutvarkytų viešųjų erdvių – daug apleistų statinių, gadinančių miesto vaizdą. „Eini pro šalį: gatvės gražios, šaligatviai sutvarkyti, o šalia – sukiužę, nežinia kokios paskirties pastatai. Seniūnai turėtų apeliuoti į savininkų sąžinę. Kartais užtenka pakalbėti su žmogumi, paraginti susitvarkyti. Norint gražiai gyventi būtinos bendros visų pastangos“, – kalbėjo politikas.
„Darbiečiui“ akis bado ne tik seni pastatai, bet ir netinkami kai kurių gyventojų įpročiai. „Prasidėjus malkų vežimo sezonui, kai kurie rietaviškiai jas išverčia ir tvarko ne savo kieme, o šalia namų esančioje valstybinėje žemėje. Yra žmonių, kurie viešosiose erdvėse tarsi savo sklype suverčia smėlio, žvyro krūvas ir laiko jas metų metais“, – piktinosi A. Kungys.
Tęsdamas kolegos pradėtą temą, Savivaldybės vadovas Antanas Černeckis pasidalijo ir savo pastebėjimais: „Kai taisomos gatvės ir šaligatviai, tai ir žmonės savo sklypuose labiau pradeda tvarkytis. Gražus pavyzdys – pokyčiai S. Nėries, Daržų gatvėse. Yra objektų, badančių akis, tačiau prie privačios nuosavybės neturime teisės kišti nagų. Visai kita situacija, kai seni, neįgalūs žmonės nebeturi jėgų patys apsitvarkyti. Tokiems ir seniūnija padeda – tvoras, pastatus paremontuoja.“
Prakalbus apie apleistus pastatus, tarybos narė Virginija Jakavičienė pasidomėjo, kaip planuojama tvarkyti istorinį namelį, esantį prie Raudonųjų vartų. Apleistas Oginskių laikų statinys iš tiesų gadina dvarvietės vaizdą, tačiau Savivaldybė nelabai ką gali pakeisti – jis priklauso privatiems žmonėms.
Meras A. Černeckis paaiškino: „Namelis yra paveldo zonoje, jo remontas kainuotų nemažus pinigus. Todėl savininkai nenori nieko daryti. Daug kartų su tais žmonėmis buvo kalbėta, bet nepavyko rasti bendro sutarimo. Tai yra privati nuosavybė, ją nupirkti atsieitų labai brangiai. Žinoma, reikėtų tą pastatą perimti, nes dvaro teritorijoje neturėtų būti privačios nuosavybės.“
Susisiekę su miesto seniūnu Petru Lengveniu pasidomėjome, kiek Rietave yra probleminių, miesto įvaizdį gadinančių vietų? O gal šis tarybos nario A. Kungio iškeltas klausimas nėra labai aktualus?
Anot P. Lengvenio, opiausia problema buvo sinagoga (senasis kino teatras). Laimei, situacija sprendžiasi – pastatas pradėtas tvarkyti ir, kaip tikimasi, greitai papuoš miesto centrą.
Vaizdą Dariaus ir Girėno gatvėje gadina griūvantis statinys, kurio viena dalis – ūkinės, kita – gyvenamosios paskirties. Turtas privatus, tad jį sutvarkyti turėtų savininkai. Tik, kaip sakė miesto seniūnas, maža vilties, kad žmonės norės investuoti į avarinės būklės statinio remontą.
Tikra piktžaizdė ir S. Nėries gatvėje esantis privatus sklypas (buvusios apylinkės teritorija). Nors gyvenamojo pastato jame nėra, už gatvės gyventojų ir pravažiuojančių žmonių akių kliūva netvarkoma aplinka. Kaip teigė P. Lengvenis, šio sklypo savininkas moka padidinto tarifo, taikomo apleistiems sklypams, žemės mokestį, ne kartą buvo baustas už nesitvarkymą, tačiau rezultatų – jokių.
Kai kurie Klaipėdos gatvės gyventojai užmiršo, kad valstybinė žemė – ne jų kiemas, kuriame galima šeimininkauti savo nuožiūra. Seniūnui teko aplankyti kelis šioje gatvėje gyvenančius žmones ir priminti jiems, kad laikyti statybinių medžiagų viešosiose erdvėse nevalia. Nors P. Lengvenis maždaug prieš mėnesį gavo tų rietaviškių pažadą susitvarkyti, padėtis nepasikeitė.
Ruošdami straipsnį pravažiavome Klaipėdos gatve. Čia, kaip ir anksčiau, ant žolyno, kuris buvo gražiai sutvarkytas ir naujai apsėtas žole renovuojant pėsčiųjų taką, stovėjo automobiliai, šalia pūpsojo žvyro krūva.
Matyt, seniūnui P. Lengveniui dar kartą teks priminti nedrausmingiems rietaviškiams, kad šeimininkauti valstybinėje žemėje nedera.