Kaip rietaviškiai vertina savo sveikatą ir gyvenimo kokybę?

Parašė:  2020-03-13

Vasario mėnesio Rietavo savivaldybės tarybos posėdyje pritarta visuomenės sveikatos stebėsenos 2019 metų ataskaitai. Kviečiame savo skaitytojus detaliau susipažinti su specialistų pastebėjimais.
Gyventojų mažėja
Nuo 2001 m. Rietavo savivaldybėje gyventojų skaičius susitraukė net 3 264-iais. 2018 m. duomenimis, tiek natūralus gyventojų prieaugis, tiek vidaus, tiek tarptautinė migracija neigiama: mažiau gimsta, nei miršta, mažiau atvažiuoja į savivaldybę, nei išvažiuoja į kitas savivaldybes, daugiau emigruoja į užsienį, nei grįžta iš jo.
Bendruomenė sensta
Praėjusių metų pradžioje savivaldybėje 1 000 vyrų teko 1 069 moterys. Bendruomenė sensta: šimtui vaikų iki 15 m. tenka 130 pagyvenusių (65 m. ir vyresnių) žmonių. Panaši situacija būdinga visai Lietuvai.
Rietavo savivaldybės gyventojų vidutinis amžius: moterų – 49 m., vyrų – 40 m.


Rietaviškių vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė siekia 71,1 m. (moterų – 78,5 m., vyrų – 64,7 m.). Lietuvos gyventojų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė – 76 m.
Mirties priežastys
Pagrindinės mirties priežastys – kraujotakos sistemos ligos, piktybiniai navikai, išorinės mirties priežastys.
Lyginant Lietuvos ir Rietavo standartizuotą mirtingumą, mūsų savivaldybėje didesnis mirtingumas dėl kraujotakos, virškinimo, kvėpavimo sistemų ligų ir piktybinių navikų.
Vyrams neįgalumas nustatytas dažniau nei moterims
Ataskaitą pristačiusi Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Monika Steponkienė akcentavo sveikatos rodiklius, kurių reikšmės geriausios (žalia spalva) ir prasčiausios (raudona spalva) lyginant su kitomis savivaldybėmis.
Žaliai zonai Rietavo savivaldybė priskirta dėl išvengiamo mirtingumo rodiklio (šis rodiklis gerėja jau dveji metai).

Pasak specialistų, daugiausia dėmesio reikėtų skirti raudonoje zonoje esantiems rodikliams. Pirmasis – kūdikių (vaikų iki 1 m. amžiaus) mirtingumas 1 000 gyventojų. 2018 m. Rietavo savivaldybėje dėl įgimtų formavimosi ydų, deformacijos ir chromosomų anomalijos mirė du kūdikiai. Savivaldybėje, kur tiek nedaug gyventojų, kiekvienas atvejis turi didelę įtaką rodikliui, tad kūdikių mirtingumo, tenkančio 1 000 gyventojų, santykis su Lietuva – 6,7.
Į raudoną zoną patenka ir susižalojimų dėl nugriuvimo 65 metų ir vyresnių gyventojų grupėje rodiklis. Dažniausiai vyresni žmonės susižeidžia namuose. Ataskaitiniu laikotarpiu dėl susižalojimų, patirtų nugriuvus, stacionarinėse sveikatos priežiūros įstaigose buvo gydomi 26 senjorai. Pastebima tendencija, kad šio amžiaus grupėje moterys nugriūdamos susižeidžia dažniau nei vyrai. Dažniausiai patiriami sužalojimai – klubų ir kojų, pečių lanko ir rankų.
Trečias prioritetinis rodiklis – darbingo amžiaus asmenų, pirmą kartą pripažintų neįgaliais, skaičius 10 000 gyventojų. Ataskaitiniu laikotarpiu tokių asmenų buvo 34. 2018 m. neįgaliais pirmą kartą pripažinti 22 darbingo amžiaus vyrai ir 12 moterų. Dažniausia neįgalumo priežastis – piktybiniai navikai. Antroje vietoje – kraujotakos sistemos ligos, trečioje – jungiamojo audinio, raumenų ir skeleto ligos.
Gyvensenos tyrimas
Atliktas suaugusiųjų gyvensenos tyrimas (apklausoje dalyvavo 398 savivaldybės gyventojai).
Apklausus respondentus paaiškėjo, kad Rietave vaisius per dieną bent kartą valgo 21,9 proc., daržoves – 27 proc. suaugusiųjų (Lietuvoje atitinkamai – 34,7 proc. ir 42 proc.).
Už per mažą natūralių vitaminų vartojimą mus reikėtų pabarti, bet yra už ką ir pagirti: suaugusiųjų, kurie per paskutines 30 dienų kasdien rūkė tabako gaminius, dalis – 13,9 proc. (Lietuvoje – 17,3 proc.), kasdien rūkiusių elektronines cigaretes – 1 proc. (1,1 proc.), kasdien vartojusių alkoholį – 1,3 proc. (1,5 proc.), vartojusių alkoholinius gėrimus kartą per savaitę – 18,6 proc. (22 proc.).
Nors nemaža dalis apklaustųjų (49,1 proc.) sakė užsiimantys aktyvia fizine veikla, Rietavo savivaldybės gyventojai, lyginant su Lietuva, jaučiasi labiau atitolę vieni nuo kitų. Suaugusiųjų, kurie bendrauja su šeimos nariais bent kelis kartus per mėnesį, dalis – 91,6 proc. (Lietuvos – 94,2 proc.), bendraujančių su giminaičiais bent kelis kartus per mėnesį – 75,4 proc. (77,2 proc.), su draugais – 78,1 proc. (83,5 proc.).
Prislėgtą nuotaiką, nerimą nors kartą per mėnesį jautė 18,8 proc. respondentų (Lietuvos rodiklis – 16,6 proc.).
Kaip gerą ir labai gerą savo gyvenimo kokybę įvardija 58,7 proc. (61,8), savo sveikatą – 46,6 proc. (58,1).

Laimingi anketoje nurodė esantys 53,9 proc. apklaustų rietaviškių. Lietuvoje šis rodiklis – 58,1 proc.
Sveikatos specialistės apgailestavo, kad Rietavo savivaldybės gyventojai, ypač vyrai, ne itin rūpinasi sveikata – nenoriai dalyvauja ligų prevencijos programose, fizinio aktyvumo priemonėse, nors per pastaruosius metus sergamumas II tipo cukriniu diabetu padidėjo 22,1 proc.
Ataskaitą patvirtino
Išklausę Rietavo savivaldybės gyventojų sveikatos stebėsenos 2019 m. ataskaitą, tarybos nariai daug klausimų neturėjo. Pasidomėta tik tuo, ar gyventojų sergamumui kvėpavimo takų ligomis įtakos neturi savivaldybėje veikiančios įmonės.
„Žmonės jau išmoko atskirti, iš kurios gamyklos sklinda kvapas. Kai iš „Kauno šilo“ – saldokas, kai iš „Veterinarinės sanitarijos“ – šleikštus. Ar tiriama, kaip į atmosferą išmetami teršalai veikia žmonių sveikatą?“ – klausė vietos politikai.
Kaip paaiškino specialistė M. Steponkienė, jos atstovaujamas biuras tokių tyrimų neatlieka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Ačiū (0)

Jei šią akimirką skaitote šias eilutes, vadinasi, ir šiemet savo žinių šaltiniu pasirinkote mus – laikraštį […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Artėja gražiausios metų šventės. Ar karantinas pakeitė Jūsų planus?

Loading ... Loading ...
Archyvas
next
prev

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,