Kovo 13 dieną Kantaučių daugiafunkcio centro salėje susirinko būrys vietos ir kaimyninių apylinkių gyventojų – visi, kurie neabejingi žiniai, jog šioje teritorijoje turima planų steigti Germanto regioninį parką. Apie tai prieš kurį laiką savo laikraščio puslapiuose jau rašėme. Tuomet kaip tik užsiminėme, jog netrukus planuojamas susitikimas, kurio metu ir bus plačiau diskutuojama dėl tokios galimybės – dar vienos saugomos teritorijos įkūrimo Plungės rajono savivaldybėje. Kaip ir buvo galima numatyti, žmonės svečių iš Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos nepasitiko su plačiomis šypsenomis. „Nenorime klausytis jūsų pristatymo, nes to parko irgi nenorime“, – jau susitikimo pradžioje replikavo salėje sėdintys kantautiškiai.
Žmonės nusiteikę priešiškai
Žmonių skeptiškumo ir priešpriešos netrūko nuo pat susirinkimo pradžios, tad Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovams teko kaip reikiant pasistengti norint įrodyti regioninio parko naudą.
Į susitikimą Kantaučiuose atvyko Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus pavaduotoja Rūta Lapinskienė, šios tarnybos Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vedėja Rasa Jankaitienė, Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis. Dalyvavo ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Savivaldybės tarybos Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas.
Priminsime, jog šių metų pirmajame savo posėdyje Ministrų kabinetas nusprendė, kad būtų steigiamas dar vienas parkas Lietuvoje – Germanto regioninis. Yra pritarta šio parko planavimo schemai, patvirtinti planavimo tikslai. Ši žinia kaimyniniame Telšių rajone, kuriame daugiausia Germanto regioninio parko teritorijos ir bus, pasitikta palankiai, priešingai nei Plungės rajone. Mūsų rajono gyventojai, kurių gyvenamosiose apylinkėse ar nuosavybės teise turinčiose žemėse planuojama steigti minėtąjį parką, nepatenkinti. Žmonėms pagrįstai kyla daug klausimų, kadangi iki šiol apie dar vienos saugomos teritorijos steigimą Plungės rajone su jais nebuvo kalbėta.
Kokias ribas Germanto regioniniam parkui planuojama nubrėžti Plungės rajone? Kokią naudą vietos gyventojai galėtų gauti, kokių atsirastų papildomų reikalavimų ir pan.? Į šiuos klausimus siekta atsakyti per susitikimą su Kantaučių bendruomenės nariais.
Viešnios iš Saugomų teritorijų tarnybos ne kartą akcentavo, jog teisinės prielaidos regioniniam parkui įsteigti sudarytos Lietuvos Respublikos teritorijos bendrajame plane, kurio sprendiniai integruoti į Telšių ir Plungės rajonų savivaldybių bendruosius planus, taip pat šio regioninio parko steigimo tikslus yra patvirtinusi Lietuvos Respublikos Vyriausybė.
Kodėl naujam regioniniam parkui siūlyta ši platesnė, giliau į Plungės rajoną patenkanti teritorija? Kaip pažymėjo R. Lapinskienė, teritorija išlikusi nesuteršta ir turtinga vertybių. Tai išraiškinga kalvota Žemaitijos aukštuma, su vyraujančiu mozaikišku miškų ir pievų kraštovaizdžiu, kas įrodo, jog Žemaitijos krašto žmonėms, iš kartos į kartą besirūpinantiems savo žeme, rūpi gamtos išsaugojimas, ilgalaikis tvarumas.
Kadangi didžioji Germanto regioninio parko dalis būtų planuojama Telšių rajono savivaldybėje, apimant Germanto kraštovaizdžio, Abokų botaninį-zoologinį draustinius, būtent ten 2022–2023 m. prisidedant Žemaitijos nacionalinio parko direktoriui įvyko pirminės konsultacijos su žemių savininkais, savivaldybės politikais. Plungės rajone apie tai diskusija surengta pirmą kartą.
„Neatvykome jūsų gąsdinti, kad jau steigiame regioninį parką, atvažiavome paklausti jūsų nuomonės. Nuo jūsų priklausys, kiek plėsimės“, – kalbėjo R. Jankaitienė.
Germanto regioninis parkas pagal esamus planus apimtų Vilkaičių, Drūkčių, Paukštakių, Vaištarų kaimų apylinkes. Susitikimo Kantaučiuose metu gyventojai labai kritikavo ir prieštaravo tokiems ketinimams. Bendruomenė nepritarė, kad į preliminarią planuojamą teritoriją būtų įtrauktos dar 2008 m. parengtos galimybių studijos dėl Germanto regioninio parko steigimo antroje ir trečioje alternatyvoje išbraižytos teritorijos į pietus ir šiaurės vakarus nuo esamo Vilkaičių geomorfologinio draustinio.
Neįžvelgė parko naudos
Susitikime vietos gyventojai kėlė esminius klausimus: kokia nauda jiems bus įsteigus regioninį parką, ar bus sutvarkyti prasti keliai, ar bus kokios papildomos išmokų ir kompensacijų sistemos? „Ar nesuprantate, kad jūs su tuo parku naikinate paskutinius žmones, gyvenančius šioje teritorijoje? Mes turėsime kažkur išsitremti. Kiek mokėsite mums už mūsų teritorijas – europinę kainą ar lietuvišką, „ubagų“, kainą? Ar nežinote, kiek kainuoja hektaras miško Prancūzijoje, Vokietijoje, o kiek siūlote mums? Pliurpiate čia visokias nesąmones! Ko čia turite lįsti pas mus? Ko kišate „kramę“? Nė metro, mere, neįleiskit jų į mūsų teritoriją!“ – kandžiai ir piktai kalbėjo vienas kantautiškis.
Žmonės nuogąstavo, kad įsteigus Germanto regioninį parką kelio atgal nebus, o valstybės institucijos yra neprognozuojamos, esą niekada negali žinoti, kokių naujų apribojimų gali sugalvoti regioniniame parke, nėra garantijų, kad bus galima žemės ūkio veiklos plėtra, ypač didesnių fermų statyba. „Tai reiškia, jog užkertama galimybė ūkininkams plėstis, nebesuteikiamas potencialas smulkiesiems ūkininkams, kurių pas mus yra dauguma, didinti savo ūkius. Beje, ar nenutiks taip, jog su regioniniu parku bus praplėstos ir „Natura 2000“ teritorijos?“ – klausimus kėlė ir susirinkime dalyvavęs jaunasis ūkininkas. Pastebėta, kad ir dabar jau esančiame Vilkaičių geomorfologiniame draustinyje yra draudimų dėl ūkinės veiklos, tad dar kažkokie papildomi draudimai ir reikalavimai išties nevilioja.
Svečių bandymai įrodyti, kad įsteigus regioninį parką pagerės infrastruktūra, turizmas, atsiras galbūt galimybių kurtis vietos verslams ir pan., žmonių suprasti nebuvo. „Nelyginkite mūsų su Plateliais, neturime mes nei ežero, nei kokio gražaus medžio. Statykite tuos apžvalgos bokštus Telšių rajone, mes tikrai ten nuvažiuosime pasižiūrėti…“ – replikavo kantautiškiai. Beje, gyventojų nuomone, pačią didžiausią naudą iš kuriamo parko patirs būtent Germanto ežero apylinkėse Telšių rajone esanti teritorija – juk ten yra projektuojami pagrindiniai pokyčiai.
Reikalingas ir Savivaldybės tarybos sprendimas
Susirinkime dalyvavę vietos politikai akcentavo, jog sprendimas dėl Germanto regioninio parko steigimo Plungės rajone turėtų priklausyti žmonėms. Meras A. Klišonis išreiškė abejonę ir dėl to, ar teisinga, kad Telšių rajono savivaldybė iniciatyva kažkokiu būdu išsiplėtė ir į Plungės rajoną. „Aš gerbiu kaimynus, bet jei kaimynas pradeda daryti tvarką mūsų darže, nėra labai gerai. Turi būti pritarimas ir iš Plungės rajono savivaldybės“, – kalbėjo rajono vadovas.
„Neįtikinote šiandien žmonių. O Savivaldybės sprendimas, ko gero, bus toks, kaip tauta pasakys. Neisime prieš jos valią“, – pažymėjo ir A. Stančikas.
Taigi svečiai iš Vilniaus grįžo su žinia – kantautiškiai nenori, kad jų turimos žemės priklausytų saugomai teritorijai. Ar tai reiškia, kad diskusijos dėl Germanto regioninio parko Plungės rajone baigtos?