„Užmiršta, smirdanti, nejauki“, – taip plungiškiai apibūdina Palankės tvenkinio teritoriją. Kad padėtis pasikeistų, yra rengiama urbanistinė vizija, kaip ilgalaikėje perspektyvoje turėtų atrodyti Plungės miesto senamiesčio erdvės aplink Palankės tvenkinį, Sinagogų gatvę ir Rietavo gatvės skverą. Ketvirtadienio vakare kavos bare „ExLibris“ miestiečiai buvo pakviesti į atvirą projekto pristatymą ir diskusiją, kurioje galėjo išsakyti savo lūkesčius ir pasiūlyti teritorijos tvarkymo idėjas.
Nors tai miesto centras, tačiau jis tuštokas
Urbanistinę viziją kuria tarptautinė urbanistų komanda PUPA. Kaip sakė projektą pristačiusi pranešėja Justina, kalbama apie beveik 9,5 ha teritoriją. Bene svarbiausi jos elementai – Palankės tvenkinys, želdynai aplink jį ir gyvenamieji kvartalai. Beje, pati teritorija gana mažai apgyvendinta, čia gyvena apie 200 žmonių. Projekto tikslas – vystyti miestą kaip patrauklų, šiuolaikišką; formuoti miestietišką jausmą; skatinti funkcijų atsiradimą, ekonominį gyvybingumą, pritraukti investicijų. Taip pat kalbama apie geresnę aplinkos kokybę: viešąsias erdves, saugų, patogų judėjimą ir pan. Tai pirmasis toks susitikimas su visuomene. Jų bus ir daugiau. „Norima įtraukti visą visuomenę, kad žmonės galėtų išsakyti savo nuomonę, derinti lūkesčius“, – sakė pranešėja.
Projekto pradžioje buvo atlikta internetinė apklausa, kur bendrai klausta apie vietą. Iš atsakymų paaiškėjo, kad Palankės tvenkinys, Rietavo gatvės skveras vertinami blogai, čia norisi pokyčių, daugiau pramogų, kavinių ir patogaus judėjimo dviračiais.
Pasak viešnios, planuojant miestą turėti želdyną – didelis privalumas, o kalbant apie miesto centrą svarbu gyvybingumas, kad būtų kuo daugiau įvairios veiklos, ko labai trūksta svarstomoje teritorijoje. Čia vyrauja gyvenamieji namai ir vienas kitas objektas, turgus, kuris, beje, jau uždarytas.
„Nors tai miesto centras, tačiau jis tuštokas, neužpildytas. Nėra miesto centrui būdingo tankumo. Čia galėtų atsirasti naujų būstų, didesnė veiklos įvairovė. Tvenkinys, nors žmonės ir blogai atsiliepia, atrodo įspūdingai, yra svarbus želdynas, kuris gali tapti labai gražia visos miesto žaliosios sistemos dalimi. Matome, kad trūksta pėsčiųjų ir dviračių takų, jie turėtų būti ir geresni, ir patogesni, kad bendras teritorijos įvaizdis galėtų keistis“, – trumpai reziumavo vizijos rengėja.
Reikia turėti savo viziją
„Būtų labai gerai, jei galėtume kartu su bendruomene atrasti „taškus“, kuriuos galėtume spręsti bendrai. Manyčiau, kad reikėtų kurti laisvalaikio erdves, kur galėtume atsigerti kavos, pasportuoti… Komercininkai prisiderins, jūs tik leiskite“, – savo pastebėjimus išsakė uždarosios akcinės bendrovės „Regila“ vadovas Ričardas Jocys. Beje, jis akcentavo ir tai, jog būtina rimtai pažiūrėti į automobilių stovėjimo vietas.
Vienas iš diskusijos dalyvių palietė itin aktualią temą: „Kažin ar pasikeis tvenkinuko paskirtis, nes ten yra nuotekų kolektoriai, inžinerinis įrenginys, ten bėga visokių spalvų vanduo. Tvenkinys unikalus, žiemą prie -20 laipsnių vienas kraštas neužšąla. Užšąla ežerai, jūra, bet jis – ne.“
Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Tomas Jocys nuramino plungiškius, kad jei bus priimtas sprendimas šią teritoriją išsaugoti, tada jau Savivaldybės darbas bus ieškoti, kur yra tie nelegalūs vamzdžiai.
Tarybos narys Tomas Mašeckis svarstė, jog gražiai nupjauta žolė, suoliukai ar treniruokliai – jau pasenę dalykai ir reikėtų ko nors naujoviškesnio.
„Mes turime turėti savo identitetą, o ne kopijuoti, kas jau kažkur padaryta. Turime didelį arealą valstybinės žemės, kurį reikia suplanuoti taip, kaip nori gretimų teritorijų lankytojai ir savininkai. Norime kartu gyventojais ieškoti koncepcijų, pasirinkimų“, – akcentavo T. Jocys.
Pasak skyriaus vedėjo, kai bus ilgalaikė vizija, tikėtina, kad ir galimi investuotojai bus labiau suinteresuoti nei kebabų vagonėliu penkeriems metams. Beje, kaip pažymėjo T. Jocys, Savivaldybė bendrajame plane šią teritoriją yra numačiusi prioritetine. O tai reiškia, kad už visą infrastruktūrą, kurią už savo sklypo ribos įrengs verslininkas ar fizinis asmuo Savivaldybė įsipareigoja kompensuoti išlaidas arba infrastruktūrą išpirkti.
Svarbu patogus judėjimas
Savivaldybės architektas buvo už tai, kad Palankės tvenkinio skverą būtina išsaugoti. „Želdynų mieste mažėja. Visi senieji medžiai pradeda trukdyti. Žmonės geriau sumoka baudą ir medį nupjauna. Dabar visiems didžiausias kenkėjas yra medis, į jį žiūrima kaip į priešą. Bet juk medžiai yra miesto plaučiai, kur dar gali rasti pavėsį“, – kalbėjo T. Jocys.
Kad skveras būtų išsaugotas, sutiko visi diskusijos dalyviai. O pagrindinė plungiškių iškelta idėja – padaryti patogų, patrauklų, saugų judėjimą per skverą. „Kai bus galima patogiai vaikščioti, bus graži vieta, kur galima atsisėsti, paklausyti paukščių, paskaityti knygą, tada verslininkai susidomės ir žmonėms patrauklios vietos susiformuos savaime“, – kalbėjo žmonės.
Taip pat nuskambėjo minčių skvere įrengti skulptūrų parkelį, gal kokį nedidelį muziejų, kur vyktų edukacijos, gamtos klasę ar pan.
Jau netrukus gyventojai bus kviečiami į dar vieną susitikimą, kur bus pateikta konkretesnių idėjų, kuria linkme sukti: ar užstatymas, ar muziejus, ar apželdinimas.
tai erdve pritaikys zmonems ar tik trobu nori pristatyt? kazkada ten bent suoliukai buvo prie to tvenkinio, dabar nieko nera…